Inflacja w UE: Polska odstaje na tle innych krajów

Wiadomości

W dobie pandemii koronawirusa różne kraje różnie walczą z jej gospodarczymi skutkami. Większość banków centralnych postawiło jednak na obniżanie stóp […]

W dobie pandemii koronawirusa różne kraje różnie walczą z jej gospodarczymi skutkami. Większość banków centralnych postawiło jednak na obniżanie stóp proc. Jak na razie efektem okazuje się inflacja. W Unii Europejskiej niechlubnymi liderami tej kategorii są Polska i Węgry.

Inflacja w UE

W marcu 2020 r. inflacja HICP w Unii Europejskiej spadła do 1,2 proc. Miesiąc wcześniej była na poziomie 1,6 proc. W przypadku samej strefy euro zarejestrowano spadek z 1,2 proc. do 0,7 proc.

Oznacza to, że średnia inflacja cenowa w strefie euro, ale też całej UE jest teraz poniżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego.

Brzmi dobrze, ale diabeł tkwi w szczegółach. Nowe badanie pokazało niestety też duże zróżnicowanie w ramach UE. Ceny są stabilne na południu kontynentu (Hiszpania, Włochy, Portugalia, Cypr) – tam inflacja wyniosła tylko 0,1 proc. rdr. Niewielki wzrost cen odnotowano we Francji (0,8 proc.) oraz w Niemczech (1,3 proc.). To o tyle ważne, że to dwie najsilniejsze gospodarki w UE.

Polska ma problem z wysoką inflacją

Największe problemy ma jednak Europa Środkowa. W Czechach zarejestrowano skok cen na poziomie aż 3,6 proc. Na tle innych krajów to dużo. Najgorzej sytuacja wygląda jednak w Polsce i na Węgrzech. Eurostat wyliczył, że wzrost cen koszyka dóbr konsumpcyjnych wzrósł do 3,9 proc. rdr.

Pamiętajmy, że od kilku lat zwłaszcza nasz kraj prowadził dość hojną politykę socjalną. O tym, że skończy się to wysoką inflacją ostrzegał jako pierwszy prof. Krzysztof Piech (znany także z rynku kryptowalut i blockchaina). Niestety nikt go nie posłuchał.

Inni eksperci twierdzą dziś, że Rada Polityki Pieniężnej już wcześniej – w dobie dobrej koniunktury – powinna podwyższyć stopy proc. Nie zrobiono tego, zaś teraz – już w czasie kryzysu – dodatkowo je obniżono.

O tym, że nasz kraj przoduje w kwestii skoku cen na tle innych krajów UE pisaliśmy już w tym miejscu. Zapewne inflacja w Polsce będzie rosła nadal. Dziś niewiele wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić.

Tagi
inflacja inflacja unia europejska inflacja w Polsce

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.