za

Indie rozpoczęły program pilotażowy dotyczący CBDC

2022-11-01
CBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Indyjski bank centralny, Bank Rezerw Indii (Reserve Bank of India, RBI), rozpoczyna pilotażowy program dot. rupii cyfrowej. W projekcie bierze udział  dziewięć banków. „Rozliczenia w pieniądzu banku centralnego zmniejszyłyby koszty transakcyjne” – twierdzi bank centralny.

Pierwszy program pilotażowy CBDC RBI

Bank centralny Indii ogłosił w poniedziałek, że „pierwszy program pilotażowy rupii cyfrowej rozpocznie się 1 listopada 2022 r.”. W ogłoszeniu dodano:

Dziewięć banków, a mianowicie, State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank, IDFC First Bank i HSBC zostało wybranych do udziału w programie pilotażowym.

Celem pilotażu jest testowanie rozliczeń transakcji na rynku wtórnym w oparciu o rządowe papiery wartościowe.

Jak twierdzi RBI, “oczekuje się, że wykorzystanie e-rupii zwiększy efektywność rynku międzybankowego”. Rozliczanie się “w pieniądzu banku centralnego obniży koszty transakcji”.

Bank centralny zauważył też, że przyszłe programy pilotażowe skoncentrują się na transakcjach hurtowych i płatnościach transgranicznych.

Przypomnijmy, że na początku października br. indyjski bank centralny opublikował raport wyjaśniający różne aspekty i zagrożenia związane z cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu.

Świat eksperymentuje z CBDC

Według Centrum Geoekonomicznego Atlantic Council aż 105 krajów, reprezentujących ponad 95% światowego PKB, bada obecnie projekty CBDC. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements, BIS) również opublikował w maju raport, z którego wynika, że ​​dziewięć na dziesięć banków centralnych na świecie bada CBDC. BIS przekazał w tym czasie:

 „Pojawienie się stablecoinów i innych kryptowalut przyspieszyło prace nad CBDC”.

Co jednak ciekawe, Stany Zjednoczone nadal nie zdecydowały, czy powinny wyemitować cyfrową walutę banku centralnego. Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział niedawno, że cyfrowy dolar może powstanie, ale dopiero za kilka lat. Niektórzy prawodawcy nie są przekonani o potrzebie stworzenia cyfrowego dolara, w tym gubernator Fedu Christopher Waller, który powiedział niedawno, że nie jest wielkim fanem wizji Fedu emitującego cyfrową walutę banku centralnego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności