za

Gubernator Fedu, Christopher Waller, twierdzi, że stablecoiny to lepsze rozwiązanie niż CBDC

2022-10-15
CBDCStablecoiny

Gubernator Fedu, Christopher Waller, twierdzi, że amerykańskie CBDC nie poprawi sytuacji dolara. Co innego stablecoiny…

Stablecoiny – tak, CBDC – nie

Rola dolara amerykańskiego na całym świecie jest obszarem, w którym ekonomia, CBDC i bezpieczeństwo narodowe zazębiają się – powiedział Waller. – Niekwestionowany prymat dolara amerykańskiego na świecie przynosi korzyści Stanom Zjednoczonym i innym krajom, w których dolar odgrywa [ważną] rolę w gospodarkach lub jako waluta rezerwowa – dodał.

Prymat USD nie wynika zaś z czynników technologicznych, więc wprowadzenie CBDC w USA nie miałoby na wpływu rolę mocarstwa na świecie, argumentował dalej Waller. Wyraził wątpliwości, czy „rzekomo zmieniający się krajobraz płatności w wyniku wzrostu [znaczenia] aktywów cyfrowych, w szczególności CBDC” stanowi zagrożenie dla statusu dolara amerykańskiego na świecie.

– Nie jest prawdopodobne, aby CBDC w USA radykalnie zmieniło płynność lub głębokość amerykańskich rynków kapitałowych. Jest mało prawdopodobne, aby wpłynęło na otwartość amerykańskiej gospodarki, zmianę zaufania do amerykańskich instytucji czy pogłębienie zaangażowania Ameryki w rządy prawa – tłumaczył.

Odrzucił sugestie, że stablecoiny mogą zagrozić polityce gospodarczej USA. Zauważając, że „prawie wszystkie główne stablecoiny” są denominowane w dolarach, Waller podsumował swój wywód:

W USA polityka pieniężna powinna wpłynąć na decyzję o utrzymywaniu stablecoinów [na rynkach].

Waller uwzględnił w swojej argumentacji pokaźną dawkę wiedzy naukowej. Stwierdził na przykład:

Czynniki decydujące o roli dolara jako waluty rezerwowej są dobrze zbadane i dobrze zademonstrowane.

Jak dodał, sam jest “bardzo sceptyczny w kwestii tego, czy CBDC samo w sobie może wystarczająco zredukować tradycyjne tarcia płatnicze”.

“Nie jestem pewien, czy nawet duża emisja stablecoinów może mieć więcej niż marginalny wpływ” na rolę dolara amerykańskiego na świecie, zauważył.

Waller powiedział jednak również, że sam pozostaje “otwarty na argumenty wysuwane przez innych w tej kwestii”.

Cyfrowy dolar nie powstanie?

Jego słowa niejako wpisują się w działania USA. Kraj ten nadal nie pracuje nad swoim CBDC, cyfrowym dolarem. Może to zaskakiwać w kontekście rozwoju cyfrowego juana, o czym więcej przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności