za

Indyjski Bank Rezerw opublikował raport o CBDC

2022-10-08
CBDC
European Halving Party 2024

Indyjski Bank Rezerw wymienił zalety i wady e-rupii cyfrowej. W 51-stronicowej notatce opublikowanej 7 października przedstawił też więcej szczegółów dot. swojego CBDC.

CBDC Indii

Bank centralny Indii stara się zwiększyć świadomość na temat CBDC, które są opracowywane przez wiele banków centralnych na całym świecie, oraz jasno zdefiniować cele, a także potencjalne pozytywne i negatywne aspekty wprowadzenia na rynek cyfrowej rupii.

Dokument banku podsumowuje kluczowe motywacje dot. emisji indyjskiego projektu CBDC, podkreślając zaufanie, bezpieczeństwo, płynność, a także ostateczność i integralność rozliczenia jako kluczowe elementy suwerennej waluty cyfrowej.

Głównym motywatorem wydawania CBDC w Indiach jest zmniejszenie kosztów operacyjnych związanych z zarządzaniem gotówką w kraju. Oprócz coraz bardziej odpornego, wydajnego i innowacyjnego systemu płatności bank zachwala również poprawę integracji finansowej, jaką może zagwarantować CBDC. Do tego może dojść poprawa systemu płatności i rozliczeń transgranicznych.

Kryptowaluty to zło!

Dokument zawiera jednak też pogląd banku o tym, że kryptowaluty stanowią znaczne ryzyko dla indyjskich konsumentów ze względu na zmienność kursów.

Te aktywa cyfrowe podważają stabilność finansową i makroekonomiczną Indii ze względu na ich negatywny wpływ na sektor finansowy

– napisano.

Bank centralny podkreślił również swoje obawy dot. tego, że dalsze rozprzestrzenianie się kryptowalut zmniejszy jego zdolność do regulowania polityki pieniężnej i systemu monetarnego, co uważa za zagrożenie dla stabilności finansowej w Indiach.

Cyfrowa rupia jest reklamowana jako przynosząca te same korzyści, co kryptowaluty, a jednocześnie „zapewniająca ochronę konsumenta” poprzez unikanie tego, co określano jako „szkodliwe konsekwencje społeczne i ekonomiczne”.

W dalszej części notatki przedstawiono różnice między detalicznym i hurtowym CBDC, przy czym ten pierwszy model służy sektorowi publicznemu, podczas gdy ten drugi instytucjom finansowym. Władze zasugerowały, że wprowadzenie obu form na indyjski rynek może być zasadne.

Indyjski bank centralny poruszył również kwestię możliwości bezpośredniej i pośredniej emisji i zarządzania CBDC. W przypadku emisji bezpośredniej bank byłby odpowiedzialny za zarządzanie całym systemem, podczas gdy model pośredni wymagałby korzystania z pośredników, takich jak banki i inni dostawcy usług płatniczych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności