za
Tylko HODLerzy bitcoina pozostali na polu bitwy. Analiza on-chain

Tylko HODLerzy bitcoina pozostali na polu bitwy. Analiza on-chain

Bitcoin rozpoczął ten tydzień od mocnego uderzenia i testu poziomów nad pułapem 32 tysięcy dolarów. W ubiegłym tygodniu królowała jednak konsolidacja i obserwowaliśmy dziewiąty tydzień spadków z rzędu (co pogłębiło niechlubny rekord). Dane on-chain, które spływają na rynek analizujemy zawsze z pewnym opóźnieniem, stąd poniższe wykresy prezentują więc zapis rynku do dnia 29 maja 2022 roku włącznie, czyli przed ostatnią aprecjacją. Pokazują one dobitnie, że po majowej wyprzedaży miejsce miała istotna zmiana w trendach akumulacji bitcoina (BTC).

HODLerzy i długo, długo nic. Historia wysyła jednak pozytywne sygnały

W ciągu ostatnich tygodni kilkukrotnie zwracałem uwagę na to, że aktywność on-chain sieci Bitcoina pozostaje z jednej strony słaba, z drugiej pozostaje jednak stabilna w całej tej swojej słabości. Jest to typowa cecha charakteryzująca przeszłe rynki niedźwiedzia, gdzie aktywność transakcyjna pozostaje zdominowana przez grupę HODLerów, którzy są znacznie bardziej niewrażliwi na zmiany cen i nawet przy silniejszych osunięciach udaje im się utrzymać na plusie (lub też nie przejmują się, że znaleźli się na minusie).

Po wyprzedaży w maju 2021 r. byliśmy świadkami niewielkiego “wyczyszczenia” portfeli, gdy inwestorzy całkowicie opróżnili swoje „sakwy” z cyfrowymi monetami. Po tym okresie widzieliśmy kilkumiesięczny zastój we wzroście nowych portfeli. Do głów inwestorów wkradła się niepewność, a drobni nabywcy zostali wyparci z rynku przez dynamiczne spadki.

Jak widać na poniższym wykresie, słabe wyniki cenowe w ostatnim czasie również spowodowały krótkoterminową przerwę we wzroście portfela, choć nie na taką skalę jak miało to miejsce w maju 2021 roku.

Tylko HODLerzy bitcoina pozostali na polu bitwy. Analiza on-chain

Liczba adresów z niezerową sumą BTC przestała rosnąć w ostatnim okresie. Stopień spowolnienia nie jest jednak jeszcze tak dokuczliwy jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Źródło: Glassnode

Podczas wydarzeń testujących podstawy stabilności ekosystemu kryptowalutowego, takich jak wyprzedaż rozpoczęta przez upadek sieci Terra, często obserwujemy wzrost aktywności on-chain, gdy inwestorzy wpadają w panikę, sprzedają lub w inny sposób przenoszą monety, aby pokryć depozyt zabezpieczający oraz własne pozycje.

W marcu 2020 r. i listopadzie 2018 r. ten wzrost aktywności po wyprzedaży zapoczątkował późniejsze hossy

– komentuje Glassnode w swojej najnowszej analizie on-chain, której wykresy przeglądamy w tym artykule.

Choć nie możemy wykluczyć możliwości powtórki takiego scenariusza, to widzimy, że zarówno aktywne adresy, jak i podmioty “oddały” cały ten wzrost aktywności i powróciły do przedziału ustanowionego od września 2021 roku. Innymi słowy, ostatnia wyprzedaż i niższe ceny nie zainspirowały jeszcze napływu nowych użytkowników do ekosystemu i na rynku „ostali się jeno” HODLerzy.

Tylko HODLerzy bitcoina pozostali na polu bitwy. Analiza on-chain

Liczba aktywnych podmiotów oraz adresów w sieci również w stagnacji. Jest to podobne do wcześniejszych rynków niedźwiedzia. Źródło: Glassnode

Najmniejsi i najwięksi inwestorzy najsilniej akumulują

Oczywiście aktywność on-chainowa to tylko część większego obrazka. Podczas gdy przyrost portfeli i aktywnych podmiotów może znajdować się w stagnacji, analiza nie uwzględnia wartości ekonomicznej inwestorów i portfeli, które pozostały na rynku. Wraz z obniżaniem się cen wzrasta możliwość zakupienia większej ilości BTC za jednego dolara, w związku z tym warto sprawdzić, która grupa inwestorów najchętniej korzysta z tej możliwości.

Analizując wskaźnik Accumulation Trend Score w rozbiciu na poszczególne grupy portfelowe widzimy, że od czasu wyprzedaży podmioty posiadające mniej niż 100 BTC i więcej niż 10 tys. BTC wykazywały się w ostatnich tygodniach silnych poziomem akumulacji. Jest to znacząca zmiana w stosunku do stosunkowo słabych wartości (żółto-czerwonych) w okresie poprzedzającym wyprzedaż, przy czym szczególnie wieloryby dystrybuowały wtedy swoje monety na dużą skalę. Pozostałe grupy portfeli o zasobach 100-10 tys. BTC utrzymały bardziej neutralną pozycję w okolicach 0,5, co sugeruje stosunkowo niewielkie zmiany netto wielkości portfela.

Tylko HODLerzy bitcoina pozostali na polu bitwy. Analiza on-chain


Wskaźnik Accumulation Trend Score z podziałem na grupy portfelowe. Wykres pokazuje, że najsilniej akumulowaniu najmniejsi oraz najwięksi inwestorzy. Źródło: Glassnode

Przyglądając się tym pierwszym (poniżej 100 BTC) możemy zauważyć, że wartość ich łącznego stanu posiadania wzrosła od ostatniej wyprzedaży. Co więcej, łączne saldo tej grupy zwiększyło się o 80 724 BTC, co jest bardzo zbliżone do 80 081 BTC netto zlikwidowanych przez Luna Foundation Guard podczas prób obrony sieci. W efekcie, zwiększony popyt ze strony podmiotów z tego przedziału po niższych cenach zrównoważył podaż zlikwidowaną przez LFG.

Jeżeli chodzi natomiast o wieloryby posiadające ponad 10 tys. BTC. W ciągu maja dodały do swoich portfeli 46 269 BTC, przy czym należy pamiętać, że wliczona jest w to dystrybucja 80 tys. BTC z portfela LFG.

Od niemal dwóch tygodni BTC jest bardzo silnie akumulowany!

Wspomniany powyżej Accumulation Trend Score możemy omówić również bez szczegółowego podziału na poszczególne grupy portfelowe. Warto tego dokonać, gdyż odnotował godną uwagi zmianę w dotychczasowym zachowaniu. Przez prawie dwa tygodnie powrócił do niemal idealnego wyniku powyżej 0,9. Wskazuje to, że istniejące w sieci podmioty znacząco zwiększają swoje zasoby. Jest to wyraźna różnica w stosunku do sporadycznych wyników uzyskanych w okresie konsolidacji styczeń-kwiecień (kolor pomarańczowy), które można zasadnie sklasyfikować jako akumulację o stosunkowo niskim znaczeniu.

Poprzednie przypadki utrzymywania się wysokich wyników trendu akumulacji można podzielić na dwa rodzaje:
Wysokie wyniki podczas hossy (niebieski) – zazwyczaj pojawiają się w pobliżu szczytów, kiedy smart money rozdzielają swoje saldo, ale towarzyszy im jeszcze większy napływ mniej doświadczonych nowych kupujących.
Wysokie wyniki podczas bessy (zielony) – zazwyczaj pojawiają się po bardzo znaczących korektach cen, kiedy nastrój inwestorów przestawia się z niepewności na akumulację. Godnym uwagi wyjątkiem jest okres po ATH w grudniu 2021 r., kiedy to “spadek” okazał się nie być spadkiem, a wiele z tych monet zostało ponownie sprzedanych ze stratą.

Tylko HODLerzy bitcoina pozostali na polu bitwy. Analiza on-chain

Niemal dwa tygodnie silnej akumulacji. Źródło: Glassnode

Na powyższym wykresie wskaźnika Accumulation Trend Score (średnia 7-dniowa) widzimy, że od niemal dwóch tygodni trwa silna akumulacja, która następuje po okresie „akumulacji o słabym przekonaniu”. Ostatni raz tak wysoki poziom akumulacji obserwowaliśmy w marcu 2020 oraz grudniu 2021.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności