za
Bitcoin spada 9. tydzień z rzędu, a wraz z nim wskaźniki zyskowności. Analiza on-chain

Bitcoin spada 9. tydzień z rzędu, a wraz z nim wskaźniki zyskowności. Analiza on-chain

Wyniki cenowe bitcoina (BTC) od początku roku wyglądają mizernie: najstarsza kryptowaluta traci od stycznia ponad 35% i na razie niewiele wskazuje na odbicie. Spowodowało to spadek długoterminowych wskaźników CAGR (więcej o nich poniżej) nie tylko dla samego BTC, ale również szerszego rynku kryptowalut. Potwierdza to malejący popyt na przestrzeń blokową wyrażony między innymi w spadkach średnich kosztów transakcyjnych.

Terra załamała rynki, a te weszły w fazę konsolidacji na nowych dołkach

Po wyprzedaży, która nastąpiła w lutym, rynki weszły w okres konsolidacji. Ceny bitcoina wahają się w stosunkowo wąskim przedziale, trzymając blisko psychologicznego pułapu 30 tysięcy dolarów. Rynek BTC/USD notował spadki przez osiem kolejnych tygodni, co jest najdłuższym nieprzerwanym ciągiem czerwonych świec w historii. Co więcej, do końca bieżącego tygodnia pozostało niewiele, a na wykresie również świeci się czerwona świeca. Prawdopodobieństwo zamknięcia kolejnego tygodnia spadków z rzędu jest więc spore!

Bitcoin spada 9. tydzień z rzędu, a wraz z nim wskaźniki zyskowności. Analiza on-chain

Bitcoin rysuje dziewiątą świecę spadkową z rzędu. Źródło: Glassnode

W tym artykule poświęconym analizie on-chain chciałbym się przyjrzeć zarówno krótkoterminowym (miesiąc), jak i długoterminowym (4 lata) profilom zwrotu dla sieci Bitcoina oraz Ethereum (ETH).

Czy rentowność rynków ETH i BTC rzeczywiście maleje?

Panuje powszechne przekonanie, że wraz z rosnącą wyceną rynku, można oczekiwać, że profile zwrotu z BTC będą się zmniejszać. Odzwierciedla to szereg czynników, które obejmują między innymi:
• Większe rozmiary rynku wymagające więcej kapitału, aby poruszać się w dowolnym kierunku.
• Wprowadzenie kapitału instytucjonalnego, bardziej zaawansowanych strategii handlowych oraz instrumentów pochodnych do zabezpieczania i wychwytywania zmienności.
• Zmniejszenie asymetrii informacji oraz lepsze zrozumienie ryzyka, wyników, korelacji i zachowań cyklicznych.

Bitcoin historycznie poruszał się w ramach około 4-letniego cyklu hossy-bessy, często wiązanego z halvingiem (tutaj znajdziesz więcej informacji o tym czym jest Halving). Poniższy wykres przedstawia wartość CAGR w ujęciu 4-letnim dla BTC.

Jak obiecałem we wstępie, szybkie wytłumaczenie czym jest CAGR. Angielski termin Compound Annual Growth Rate oznaczający wskaźnik średniorocznego wzrostu w badanym okresie. Inaczej pokazuje jaka jest średnia stopa zwrotu w skali roku dla danego aktywa.

Jeszcze w 2015 roku CAGR dla BTC wynosił 200%, w tym momencie plasuje się na poziomie poniżej 50%. Wyraźny spadek 4-letniego CAGR widać szczególnie po wyprzedaży w maju 2021 r., która była prawdopodobnie punktem wyjścia dla panującego rynku niedźwiedzia.

Bitcoin spada 9. tydzień z rzędu, a wraz z nim wskaźniki zyskowności. Analiza on-chain

Czteroletnia wartość CAGR dla BTC znalazła się na historycznych dołkach. Źródło: Glassnode

W krótszym terminie możemy również zobaczyć, że profil miesięcznej stopy zwrotu dla BTC jest daleki od ideału, z ujemnym wynikiem -30%. Oznacza to, że BTC tracił 1% swojej wartości rynkowej każdego dnia w ciągu ostatniego miesiąca. Ten ujemny zwrot jest teraz minimalnie gorszy niż podczas delewarowania rynku w grudniu, ale nie tak poważny jak w maju-lipcu ubiegłego roku. Okresy z tak niskimi miesięcznymi stopami zwrotu są stosunkowo rzadkie, ale prawie zawsze związane są z wydarzeniami o wysokiej zmienności, takimi jak początek i koniec rynków niedźwiedzia.

Bitcoin spada 9. tydzień z rzędu, a wraz z nim wskaźniki zyskowności. Analiza on-chain

W przeszłości tak słabe miesięczne wartości CAGR dla BTC oznaczały początki lub końce niedźwiedzich rynków. Źródło: Glassnode

W ostatnich miesiącach możemy zaobserwować bardzo podobny profil zwrotu dla ETH, choć z relatywnie gorszym wynikiem -34,9%. Świadczy to o tym, że korelacja między tymi dwoma aktywami pozostaje silna, pomimo licznych różnic w ich właściwościach fundamentalnych.

Ethereum radzi sobie lepiej podczas wzrostów, jednak traci silniej w trakcie spadków

Ponadto, porównując CAGR BTC i ETH możemy zaobserwować kilka ciekawych zależności, szczególnie w czasie niedźwiedzich trendów. W okresie niepewności po marcu 2020 r., a także od początku spadków w maju 2021 r., profile CAGR obu aktywów pozostały zbieżne.

Wydaje się, że ETH również doświadcza malejącego profilu zwrotu wraz z upływającymi kolejnymi miesiącami. ETH generalnie osiągał lepsze wyniki niż BTC podczas trendów byka, jednak te dywergencje wydają się z czasem słabnąć (niższe dywergencje wzrostowe). W bardziej niedźwiedzich trendach można zauważyć natomiast, że ETH CAGR często ma tendencję do osiągania gorszych wyników niż BTC.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy 4-letni CAGR dla obu aktywów spadł z ok. 100% na rok do zaledwie 36% dla BTC i 28% dla ETH, co podkreśla dotkliwość tej niedźwiedziej tendencji.

Bitcoin spada 9. tydzień z rzędu, a wraz z nim wskaźniki zyskowności. Analiza on-chain

W czasie wzrostów ETH wyprzeda BTC pod względem aprecjacji, jednak gdy rynki tracą, to ether notuje dotkliwsze spadki. Źródło: Glassnode

A co z „dominacją BTC”?

Bitcoin pozostaje największym cyfrowym aktywem pod względem wyceny rynkowej, ale istnieje w stale rozwijającym się ekosystemie blockchainów, monet, protokołów i tokenów. Ethereum, będąc od wielu lat drugim liderem rynku, jest często postrzegane jako wskaźnik apetytu rynku na resztę rynku, cały na cały ekosystem altcoinów.

Popularnym narzędziem do śledzenia tych różnic pomiędzy tymi dwoma częściami rynku jest wskaźnik “Bitcoin Dominance”, czyli „dominacji BTC”. Poniższy wykres prezentuje wariant dominacji uwzględniający tylko względne wyniki kapitalizacji sieci Bitcoina i Ethereum. Jest to próba wyfiltrowania makroekonomicznej “rotacji sektorowej” (czyli przejście z „sezonu BTC” na „sezon altcoinów”).

• Malejąca dywergencja Dominacji BTC (zielone strzałki) jest typowa dla wczesnego i średniego etapu rynków byka, gdy inwestorzy zaczynają przesuwać się dalej na krzywej ryzyka.
• Rosnąca dywergencja Dominacji BTC (czerwone strzałki) jest typowa dla rynków niedźwiedzia we wcześniejszej fazie, gdzie apetyt na ryzyko spada, a bitcoin ma tendencję do osiągania lepszych wyników.

Na obecnym rynku i po listopadowym szczycie (ATH), obserwujemy rozwijającą się dywergencję na korzyść dominacji BTC. Biorąc pod uwagę negatywną uwagę zwróconą na krzywą ryzyka altcoinów przez upadek LUNA i UST, trend ten moim zdaniem warto śledzić. Należy zauważyć, że dominacja Ethereum utrzymywała się na wyższym poziomie przez dłuższy czas w stosunku do rynku niedźwiedzia z 2018 r., co sugeruje, że wartość rynkowa ETH zyskuje wraz z rosnącą dojrzałością ekosystemu.

Bitcoin spada 9. tydzień z rzędu, a wraz z nim wskaźniki zyskowności. Analiza on-chain

Dominacja kapitalizacji pomiędzy BTC oraz ETH. Źródło: Glassnode

Obecnie obserwujemy spójną historię słabych wyników cenowych, malejących zysków w długim okresie, strachu wycenianego na rynkach instrumentów pochodnych oraz braku aktywności w ramach łańcucha. Efekt ten jest stosunkowo powszechny na całym rynku aktywów cyfrowych – zarówno BTC, jak i ETH odnotowują dramatycznie niższe wykorzystanie i popyt w porównaniu z rynkiem byka. W przypadku tokenów DeFi jest to jeszcze bardziej widoczne. Pojawiają się sygnały, że wewnętrzna rotacja kapitału jest w tym momencie skierowana w stronę BTC, co być może zostało przerwane przez załamanie LUNA i UST w ostatnich tygodniach. Taka rotacja jest historyczną cechą rynków niedźwiedzia, kiedy to inwestorzy przesuwają się w kierunku bezpieczniejszych aktywów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności