Harvard: eksperyment myślowy prezentuje konsekwencje emisji cyfrowego juana

Ciekawostki

Kennedy School z Harvard University przeprowadziło 19 listopada symulację posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu z udziałem byłych wyższych urzędników […]

Kennedy School z Harvard University przeprowadziło 19 listopada symulację posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu z udziałem byłych wyższych urzędników administracji. Podczas „Cyfrowych wojen walutowych” zbadano potencjalny, przyszły scenariusz takiego posiedzenia, które miałoby miejsce po emisji cyfrowego juana.

Harvard debatuje o przyszłości walut

W symulacji przedstawiono debatę, która potencjalnie może odbyć się – zdaniem organizatorów – za dwa lata. W tej wersji świata chiński juan w wersji cyfrowej został uruchomiony 20 miesięcy wcześniej. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko pomógł Państwu Środka zdominować globalną przestrzeń płatniczą, ale też wzmocnił inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku.

USA mają jeszcze jeden problem. Korea Północna przeprowadziła udany test jądrowy, który – jak założono w eksperymencie na uczelni – został ponoć sfinansowany za pomocą cyfrowego juana.

Eksperci stanęli przed nielada zagwozdką. Jak uchronić słabnącą pozycję USA. Sekretarz skarbu w ramach symulacji wskazał:

„Nie uda nam się zagłodzić ekonomicznie Korei Północnej bez współpracy z Chinami, a na pewno nie, jeśli ich celem jest, abyśmy upadli”.

kurs bitcoina usa chiny harvardJakby emocji było mało, spotkanie zostało przerwane w połowie kolejną wiadomością, tym razem dot. cyberataku na system SWIFT. W jego wyniku aż 3 miliardy dolarów zostało skradzionych bankom komercyjnym w Niemczech, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ogólnie, jak widać, świat zaczyna płonąć…

Ciekawy eksperyment myślowy czy prognoza na przyszłość?

Ostateczne zalecenia, które grupa ekspertów postanowiła przedstawić prezydentowi USA, opierały się na środkach mających na celu zapobieganie „rozdwojeniu” światowej gospodarki.

Bardziej wybiegający w przyszłość, uczestnicy eksperymentu myślowego uznali, że należy zapewnić USA cyfrową walutę, która może równoważyć wpływy Chin.

Dolar jest zagrożony?

Ponieważ amerykańscy decydenci coraz częściej angażują się w przestrzeń blockchaina i kryptowalut, kilku prawodawców wezwało już władze USA do stworzenia regulacji dot. powstającej technologii i zasobów cyfrowych, aby ich kraj nie pozostawał zbyt daleko w tyle za innymi mocarstwami.

Tymczasem media informują, że ich źródła sugerują im, że prace nad juanem w wersji cyfrowej są na bardzo zaawansowanym poziomie.

Tagi
Chiny Chiny USA cyfrowy juan wojna handlowa

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.