Kryzys: najbogatsi szykują się na gorsze czasy

Ciekawostki

Kryzys gospodarczy zawsze uderza we wszystkich obywateli danego kraju. Tyle że najbogatsi z nich mają jedną przewagę nad biednymi. Mogą […]

Kryzys gospodarczy zawsze uderza we wszystkich obywateli danego kraju. Tyle że najbogatsi z nich mają jedną przewagę nad biednymi. Mogą się na niego przygotować. I ponoć to właśnie obecnie robią. Od kilku kwartałów gromadzą już gotówkę i ograniczają wydatki, dotyczące jednak nie tylko przedmiotów luksusowych i nieruchomości, ale i papierów wartościowych.

Powyższe może dziwić, ale jest logiczne. Najzamożniejsi szykują się na przeceny na parkiecie i na rynku nieruchomości.

Kryzys do końca 2020 r.

„2019 UBS Global Family Office Report” wynika, że większość ekspertów (dokładnie 55%) pracujących w sektorze family office oczekuje nadejścia recesji najpóźniej do końca 2020 roku. Same family office to instytucje zarządzające majątkiem bogatych ludzi. Badanie przygotowano na bazie wywiadów przeprowadzonych z 360 tego rodzaju instytucjami,  które obracają aktywami o wartości około 6 bln USD.

pieniądze kryzys– Obligacje dają mało zarobić i tak będzie zapewne przez najbliższą dekadę. Na rynek akcji w końcu przyjdzie bessa. A jeśli chodzi o rynek venture capital i private equity to już w tej chwili zbyt dużo pieniędzy poszukuje okazji, które są nieliczne. To wszystko oznacza, że ucieczka w gotówkę i czekanie na rozwój wydarzeń jest obecnie najrozsądniejszą opcją – mówił Bloombergowi Rick Stone, szef Stone Family Office.

– Najbogatsi wyraźnie boją się już inwestowania w akcje. Kierują swoje zainteresowanie i pieniądze na rynek private equity, inwestycji alternatywnych, albo po prostu uciekają w gotówkę – dodał Timothy O’Hara, prezydent Rockefeller Global Family Office.

Analiza danych

Niepokój i oczekiwanie na krach widać też na rynku. W 2. kwartale 2019 r. w USA sprzedaż nieruchomości wartych ponad 2 mln USD spadła o ponad 5% r/r. To wynika z danych firmy Redfin. Rośnie też liczba luksusowych domów wystawionych na sprzedaż. Zaczynają też spadać ich ceny.

Najzamożniejsi mniej wydają też na luksusowe towary. Poziom handlu domu aukcyjnego Christie’s spadł w 1. półroczu o ponad 20% r/r. Inna tego typu firma – Sotheby’s – zanotowała zniżkę o 10%, do 3,1 mld USD. To jednak jeszcze nic. Nowojorski dom towarowy Barney’s ogłosił bankructwo na początku sierpnia.

Te dane pokazuje jasno, że bogacze i ich opiekunowie finansowi przeczuwają, że już za kilka miesięcy czeka nas trzęsiecie ziemi na rynkach.

Tagi
jak przygotować się na kryzys kryzys najbogatsi najbogatsi kryzys

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.