za
Chiny po raz kolejny wywołują FUD odnośnie bitcoina

Chiny po raz kolejny wywołują FUD odnośnie bitcoina

robinhood aplikacja rejestracja

Krajowe chińskie media po raz kolejny wysyłają ostrzeżenie dla swoich odbiorców, że wartość bitcoina może lada moment spaść do zera. Władze Państwa Środka mają tym na celu zniechęcenie obywateli do inwestowania w pierwszą kryptowalutę.

Chiny kolejny raz atakują bitcoina

Chiński rząd wykorzystał ostatni krach na rynku kryptowalut, by wystosować do kryptowalutowych inwestorów oraz obywateli ostrzeżenie, że ceny bitcoinów „dążą do zera”.

Chiny po raz kolejny wywołują FUD odnośnie bitcoina

South China Morning Post w dniu wczorajszym poinformowało, że chińska krajowa agencja medialna Economic Daily opublikowała ostrzeżenie na temat pierwszej kryptowaluty, aby jeszcze bardziej zniechęcić obywateli do korzystania z tego rodzaju aktywów.

Opracowany przez Economic Daily raport zakłada, że Zachód jest odpowiedzialny za stworzenie silnie lewarowanego rynku, który jest „pełny koncepcji manipulacji i pseudo-technologii”, który stanowił „ważny czynnik zewnętrzny” przyczyniający się do zmienności kursu bitcoina.

„Bitcoin to nic innego jak ciąg cyfrowych kodów, a jego zwroty pochodzą głównie z kupowania tanio i sprzedawania drogo” – podaje gazeta – „W przyszłości, gdy zaufanie inwestorów upadnie lub gdy suwerenne kraje ogłoszą, że bitcoin jest nielegalny, powróci on do swojej pierwotnej wartości, która jest całkowicie zerowa”.

Chiński rząd w lipcu zeszłego roku zakazał wydobycia bitcoinów powodując masowy exodus górników z tego kraju. Wielu z nich przeniosło się do miejsc, gdzie mining jest bardziej akceptowany przez tamtejsze władze, m.in. do Kazachstanu. Co więcej, Chiny mają wielkie plany wprowadzenia w całym kraju cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), nazywaną chińskim juanem (e-CNY). Również rząd Chin we wrześniu 2021 r. zakazał wszystkich transakcji kryptowalutowych, co doprowadziło w moment do masowych likwidacji na rynku cyfrowych aktywów. Rynek wtedy stracił w ciągu godziny 150 miliardów dolarów.

Chiny do dziś pozostają najbardziej wrogo nastawionym państwem w stosunku do kryptowalut i najnowsze działania propagandowe mające na celu wywołanie FUDu (Fear, Uncertainty, Doubt, czyli „strach, niepewność, wątpliwość) nie są czymś wcześniej niespotykanym. Państwo Środka posiada długą historię jeśli chodzi o starania mające na celu zaszkodzenie rynkowi kryptowalut. W ciągu ostatnich 13 lat kraj ten wielokrotnie próbował negatywnie wpłynąć na ten sektor, o czym pisaliśmy tutaj.

Jeszcze może być dobrze

W poniedziałek Tom DeMark, założyciel i CEO firmy zajmującej się analizą rynku DeMark Analytics, powiedział serwisowi Marketwatch, że jest przekonany o tym, że rynek kryptowalut szykuje się na drastyczne spadki cen w długoterminowej perspektywie. Jego zdaniem stanie się tak, ponieważ pierwotna kryptowaluta spadła poniżej 50% swojego ATH z listopada ubiegłego. Wtedy to bitcoin osiągnął wartość 69 000 USD.

Takie awarie wskazują na duże prawdopodobieństwo, że powrót do najwyższych poziomów bitcoina będzie wymagał wielu lat, jeśli nie dziesięcioleci. Nie neguje to jednak perspektywy odzyskania nawet 50-56% w nadchodzących miesiącach, co oznacza powrót bitcoinów do 40 000-45 000 USD.

W przeciwieństwie do Pekinu, który stara się zasiać atmosferę strachu i paniki, Bank Anglii (BOE) zaczął dostrzegać potencjał wzrostu bogactwa w przestrzeni kryptowalut podczas bessy.

Zastępca gubernatora Banku Anglii – Jon Cunliffe – w dniu wczorajszym powiedział Bloombergowi 22 czerwca, że firmy z sektora kryptowalut, którym uda się utrzymać na powierzchni podczas obecnej bessy, mogą stać się „dominującymi graczami” w tej branży, gdy sytuacja zmieni się na lepsze.

Cokolwiek stanie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy z cyfrowymi aktywami, oczekuję, że technologia kryptowalut i finanse będą trwać. Ma ona bowiem możliwość ogromnych wydajności i zmian w strukturze rynku

Tymczasem prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, przekazał za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, by nie dać się ogarnąć panice, że może nie być tak źle, jak się wydaje oraz oferuje porady tym inwestorom, którzy są zaniepokojeni spadkami cen na rynku kryptowalut. Sugeruje, by ludzie przestali „przestać patrzeć na wykres i cieszyć się życiem”, ponieważ jest przekonany, że ceny wzrosną.

W momencie pisania tego artykułu za jednego bitcoina należy zapłacić 20 503.89 USD. Jest to mniej o 3,41% niż tydzień temu, a w skali miesiąca bitcoin stracił 31,13% swojej wartości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.