za
FTX odzyskało ponad 5 miliardów dolarów - przekazał prawnik firmy

FTX odzyskało ponad 5 miliardów dolarów, przekazał prawnik firmy

European Halving Party 2024

Jak poinformował adwokat reprezentujący FTX, giełdzie kryptowalut udało się ponoć odzyskać kwotę 5 miliardów dolarów w różnych aktywach. Tym samym firma odnalazła ”zaginione” środki klientów platformy do handlu cyfrowymi aktywami. Jednakże do dziś nie wiadomo, ile tak naprawdę FTX jest winne swoim wierzycielom.

FTX odnajduje część zaginionych funduszy

Zespołowi upadłej giełdy FTX udało się odnaleźć ponad 5 miliardów dolarów w różnych aktywach. Do tej kwoty nie zaliczono jednak 425 milionów dolarów w kryptowalutach, które zostały zajęte przez bahamską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Informację przekazał adwokat ds. upadłości reprezentujący FTX podczas przesłuchania w sądzie w środę.

Zlokalizowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów w gotówce, kryptowalutach oraz płynnych papierach wartościowych

– powiedział adwokat Adam Landis.

Ogłoszenie znacznie wpływa na zwiększenie liczby roszczeń posiadanych przez FTX, po tym, jak nowy zarząd giełdy oznajmił w dniu 20 grudnia 2022 roku, że udało się im namierzyć ponad miliard dolarów. Warto zwrócić uwagę na to, że pełna kwota, którą FTX jest winne swoim wierzycielom, pozostaje wciąż nieokreślona. We złożonych wnioskach o upadłość poprzednie kierownictwo firmy, jeszcze wtedy z Samem Bankmanem-Friedem na pokładzie, zaznaczyło pole wskazujące kwotę między 1 miliardem a 10 miliardami dolarów.

Jak doszło do zaginięcia środków

Przypomnijmy, że założyciel oraz były dyrektor generalny giełdy kryptowalut FTX – Sam Bankman-Fried – zlecił Gary’emu Wangowi, czyli jednemu z ówczesnych dyrektorów firmy, by ten napisał specjalny kod w systemie platformy, który otwierał “tylne wejście” dla innej spółki SBFa, czyli Alameda Research. Miało to na celu ”ciche pożyczanie” funduszy klientów FTX bez ich wiedzy oraz zgody. Prawnik Adam Landis przekazał również w sądzie, że Bankman-Fried utworzył również linię kredytową z giełdy do Alamedy o wartości 65 miliardów dolarów.

Wiemy, co Alameda zrobiła z pieniędzmi. Kupowała samoloty, domy, urządzała przyjęcia, dotacje polityczne. Udzielała osobistych pożyczek swoim założycielom. Sponsorowała FTX Arena w Miami, zespół Formuły 1, League of Legends, Coachella i wiele innych firm, wydarzeń i osobistości

– powiedział Landis.

Prawnik przypomniał, że właśnie takie działania doprowadziły do „niedoboru wartości”, przez które oba podmioty nie były w stanie spłacić swoich klientów oraz wierzycieli.

Wysokość niedoboru nie jest jeszcze jasna. Będzie zależała od wielkości puli roszczeń i naszych działań naprawczych. Ale z każdym tygodniem zbliżamy się do zakończenia prac niezbędnych do oszacowania kwot odzyskanych na potrzeby planu reorganizacji

— zapowiada prawnik.

Ostatnio pisaliśmy również o tym, że FTX wydało 40 milionów dolarów na jedzenie, loty i hotele w ciągu zaledwie 9 miesięcy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Ile FTX jest winne wierzycielom?

Nowa dyrektor finansowa w FTX – Mary Cilia – w grudniu poinformowała, że firma prawdopodobnie oszacuje pełen deficyt do kwietnia 2023 roku. Jednak sędzia John Dorsey z sądu upadłościowego Delaware nie dał firmie tyle czasu i nakazał doprowadzić tę sprawę do końca najpóźniej do 15 marca.

W trakcie środkowej rozprawy Landis wspominał również o niedawno ogłoszonej umowie dotyczącej współpracy FTX z Komisją Papierów Wartościowych Bahamów. Prawnik stwierdził w sądzie, że był to „ważny pierwszy krok w kierunku dostosowania zachęt i maksymalizacji wspólnych odzysków”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności