za
francuskie banki przestępstwa finansowe

Francuskie banki pod lupą służb. Chodzi o przestępstwa finansowe

Choć to giełdy kryptowalut są często posądzane o popełnianie przestępstw finansowych, wczoraj okazało się, że wiele na sumieniu mogą mieć pracownicy kilku francuskich banków. Francuska prokuratura przeprowadziła bowiem kontrole w paru największych krajowych bankach. Chodzi o śledztwo dotyczące ewentualnych oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy w kontekście wypłaty dywidend.

Francuskie banki i przestępstwa finansowe

Jak podał wczoraj Bloomberg, ok. 150 śledczych weszło do biur czołowych francuskich banków. Chodzi m.in. o Societe Generale SA, BNP Paribas SA., HSBC Holdings, Natixis SA oraz Exane BNP. Jest to kolejny etap dochodzenia, które wszczęto w grudniu 2021 r.

Bloomberg podaje, że “naloty dotyczą strategii arbitrażu dywidendowego znanej jako cum-cum”. Chodzi o metodę arbitrażu, w ramach której “akcjonariusze przekazywali akcje na krótki okres inwestorom mającym siedzibę za granicą”. Dzięki temu mogli uniknąć konieczności płacenia podatku od dywidendy. Inwestorzy ci “trzymali akcje w okresie, gdy wypłacane były dywidendy i albo nie byli opodatkowani, albo podatki były zwracane”. W kolejnym etapie “sprzedawali papiery wartościowe z powrotem pierwotnemu właścicielowi, a zaoszczędzona kwota [daniny] była dzielona między strony”.

Media dodają, że Francuzi prowadzą śledztwo na szeroko zakrojoną skalę. O tej niech świadczy to, że w sprawę zaangażowano 16 lokalnych sędziów, ponad 150 śledczych i 6 prokuratorów z Kolonii.

O problemie dot. unikania płacenia podatków od dywidend mówi się od dawna. Proceder miał już miejsce w Niemczech. Podobny schemat, znany jako Cum-Ex, pozwalał osobom dokonującym krótkiej sprzedaży i zarazem faktycznym posiadaczom akcji na ubieganie się o ulgi podatkowe od tylko raz wypłaconej dywidendy.

Obecnie francuska prokuratura prosi o zgłaszanie się wszelkich osób, które mogą jej pomóc w śledztwie.

przestępstwa finansowe

Czy grożą nam upadki kolejnych banków?

Powyższe raczej nie przyczyni się do poprawy sytuacji na rynku banków. Do tego konsumenci od dawna boją się trzymać w nich oszczędności. Jak podał wczoraj bankier.pl, mieszkańcy strefy euro jeszcze przed upadkiem Silicon Valey wypłacili z banków rekordową kwotę. Z kolei „Financial Times” dodaje, że wypłaty depozytów przekroczyły w lutym 70 mld euro. To najwięcej odkąd analizuje się takie dane, czyli od 1997 r.

O tym, że w kwestii kryzysu bankowego najgorsze wcale nie jest za nami, przekonuje nawet sam Joe Biden. Pytany o problemy banków przez dziennikarzy (na lotnisku podczas wizyty w Karolinie Północnej), prezydent USA powiedział wprost: “To jeszcze nie koniec, bardzo uważnie się temu przyglądamy”.

W tym wszystkim zastanawia pewna korelacja w czasie. Francuskie służby dokonały nalotu na banki akurat w podobnym czasie, gdy światem zaczyna wstrząsać kryzys bankowy. Wszystko nagłaśniają media. Możliwe, że to przypadek albo… przygotowanie pod emisje europejskiego i amerykańskiego CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności