za
FinCEN, terrorysta trzyma btc

FinCEN ostrzega przed finansowaniem Hamasu za pomocą kryptowalut

1,5% dla maluszka

Sieć egzekwowania przestępstw finansowych (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych wydała ostrzeżenie adresowane do instytucji finansowych. Doty ono wysiłków mających na celu zidentyfikowanie „podejrzanej działalności” związanej z finansowaniem grup terrorystycznych. W tym kontekście pojawia się wątek kryptowalut.

FinCEN ostrzega przed finansowaniem terrorystów

W zawiadomieniu z 20 października FinCEN stwierdziło, że grupa bojowników Hamasu – stojąca za atakiem na Izrael 7 października – przeprowadziła „kampanie zbierania funduszy z udziałem wirtualnej waluty i fikcyjnych organizacji charytatywnych zbierających zarówno walutę fiducjarną, jak i wirtualną”. Wszystko, by sfinansować swoją działalność. Departament rządowy ostrzegł dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi i inne instytucje, aby „identyfikowały i zgłaszały podejrzane transakcje” potencjalnie powiązane z Hamasem.

W szczególności FinCEN przestrzegł instytucje finansowe, aby uważały na klientów, którzy przeprowadzali transakcje z przedsiębiorstwami w jurysdykcji powiązanej z Hamasem.Ostrzeżenie dotyczy również podmiotów już znajdujących się na specjalnej liście Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych oraz podmiotów, które zabiegają o darowizny w postaci kryptowalut w mediach społecznościowych. Oświadczenie pojawiło się niecałe 24 godziny po tym, jak departament rządowy zaproponował oznaczenie miksowania kryptowalut jako obszaru związanego z terroryzmem.

FinCEN, terrorysta trzyma btc

Wszystko dzieje się zarazem po tym, jak amerykańscy kongresmeni wyrazili swoje obawy dot. finansowania terrorystów. Stało się to w następstwie ataku Hamasu na Izrael. 17 października ponad 100 członków Kongresu wezwało administrację prezydenta USA Joe Bidena do „szybkiego i kategorycznego działania w celu znaczącego ograniczenia nielegalnej działalności kryptowalutowej”. Urzędnicy skarbu USA dodali także operatora kryptowalutowego z siedzibą w Gazie rzekomo powiązanego z Hamasem do swojej listy podmiotów objętych sankcjami.

W marcu 2022 r. FinCEN wydało podobne ostrzeżenie dla instytucji finansowych w związku z próbami uniknięcia sankcji przez rosyjskie podmioty za pomocą kryptowalut. Wtedy stało się to kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Kryptowaluty pomagają terrorystom?

Czy jednak obawy USA nie są przesadzone? Firma analityczna Chainalytic „poprawiła” ostatnio pewne analizy. Te – zdaniem analityków projektu – wyolbrzymiają rolę używania kryptowalut w procesie finansowania terroryzmu.

Finansowanie terroryzmu stanowi bardzo małą część i tak już bardzo małej części wolumenu transakcji kryptowalutowych, która jest nielegalna

– podało Chainalytic.

Firma wskazała, że skala wykorzystania kryptowalut jest wyolbrzymian. Autorzy badań nierzadko bowien uwzględniają w swoich raportach wszystkie transakcje przetwarzane przez danych pośredniczących dostawców usług. Nie zaś tylko te bezpośrednio powiązane z grupami terrorystycznymi. W efekcie “podpompowują” wyniki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności