za
fed nastroje

Fed zbadał nastroje amerykańskich konsumentów. Wyniki nie napawają optymizmem. Może się to odbić na BTC

2023-05-24
BitcoinEkonomia

Z ankiety przeprowadzonej przez Rezerwę Federalną USA wynika, że w 2022 r. sytuacja finansowa amerykańskich gospodarstw domowych „znacząco się pogorszyła”. Może mieć to wpływ na rynki finansowe, w tym kryptowalut.

Amerykański sen dobiega końca?

Rada Rezerwy Federalnej opublikowała w poniedziałek wyniki swojego 10. dorocznego badania dot. gospodarstw domowych. W jego ramach mierzy poziom dobrobytu ekonomicznego amerykańskich gospodarstw domowych i identyfikuje potencjalne zagrożenia dla ich finansów. Obecne badanie zostało przeprowadzone w październiku ubiegłego roku. O zdanie zapytano ponad 11 tysięcy dorosłych Amerykanów.

Fed bez ogródek informuje, że “ogólnie rzecz biorąc, sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła w porównaniu z poprzednim rokiem”. Odsetek dorosłych, którzy twierdzili, że sytuacja finansowa była gorsza niż rok wcześniej, wzrósł do 35 procent, co stanowi najwyższy poziom” od 2014 roku. Sami Amerykanie twierdzą, że ich “dobrostan finansowy” jest na niskim poziomie. Analizując wyniki ankiety można dojść do wniosku, że konsumenci w USA nie czuli się na tym polu tak źle od 2016 r. Fed dodał, że “wyższe ceny negatywnie wpłynęły na większość gospodarstw domowych”.

Spory odsetek badanych odnotował wzrost wydatków w stosunku do ich dochodów, co jest oczywistym efektem inflacji. Aż 43% respondentów stwierdziło, że miesięczne wydatki ich rodziny wzrosły w stosunku do poprzedniego roku.

Czy Amerykanie są przygotowani na tzw. czarną godzinę? Aż 63% ankietowanych stwierdziło, że dałoby radę pokryć potencjalny, nagły wydatek w wysokości 400 USD. Stanowi to jednak spadek w porównaniu z 68%, jaki to wynik zarejestrowano w poprzednim roku. Jednak już „na pytanie o największy wydatek”, jaki mogliby pokryć z samych tylko oszczędności, aż 18% badanych stwierdziło, że byłoby to mniej niż 100 USD. 14% odparło, że mógłby być to wydatek „od 100 do 499 USD”.

Inflacja wpływała na wybory ludzi dotyczące wydatków i oszczędzania na kilka różnych sposobów. Prawie dwie trzecie dorosłych przestało używać jakiegoś produktu lub używało go mniej z powodu inflacji, 64 procent wybrało tańszy produkt, a nieco ponad połowa (51 procent) przez inflację straciła część oszczędności

– dodaje Fed.

Badanie wykazało ponadto, że 94% z ankietowanych miało konto bankowe. Tylko 3 proc. osób używało kryptowalut przy przeprowadzaniu transakcji finansowych.

Wpływ na kryptowaluty

Warto zresztą zastanowić się, jak wszystko powyższe może wpłynąć na kryptowaluty. Dość oczywiste jest to, że gdy ludzie nie mają oszczędności, nie będą inwestować w bitcoiny. Problem ten dotknie najuboższą część społeczeństwa. Pamiętajmy jednak, że w dobie wysokiej inflacji klasa średnia będzie – przynajmniej w części – starała się uchronić swój kapitał, inwestując np. w złoto czy właśnie kryptowaluty. To z kolei można uznać za szansę dla rynków finansowych. Zwłaszcza jeżeli Fed zacznie w tym lub kolejnym roku obniżać stopy procentowe.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności