za

Fed podniósł stopy procentowe. Możliwe, że po raz ostatni

2023-05-04
BitcoinEkonomia

Rezerwa Federalna podniosła wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Z komunikatu władz wynika, że mogła być to ostatnia podwyżka w tym najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej od lat 80.

Rezerwa Federalna skończyła cykl podwyżek?

Stopy proc. w USA znajdują się dziś w przedziale od 5 do 5,25%. To najwięcej od 2007 r. O skali cyklu niech świadczy to, że na początku ubiegłego roku stopy były na poziomie zera. Kluczowe pytanie brzmi jednak: czy to koniec podwyżek? Federalny Komitet Otwartego Rynku nie odpowiada na nie wprost. Opinii publicznej przekazano tylko, że „Komitet będzie ściśle monitorował napływające informacje i oceniał implikacje dla polityki pieniężnej”. Co jednak warto dodać, w poprzednich komunikatach znajdowało się sformułowanie mówiące, że Fed „przewiduje, że odpowiednie może być dodatkowe zaostrzenie polityki”. Wskazywano też na “przyszłe podwyżki”. Tych słów nie ma w nowym komunikacie. Zdaniem ekspertów to zapowiedź zmiany polityki monetarnej USA i przejścia do luzowania ilościowego.

Dowiedzieliśmy się też, że głosowanie w Komitecie było jednomyślne. Sam Jerome Powell, który stoi na czele Fedu, powiedział w czasie konferencji prasowej, że sytuacja gospodarcza w USA jest stabilna. Wskazał na m.in. sektor bankowy, co jednak mocno kontrastuje choćby z niedawnym upadkiem First Republic Bank. Dodał także, że możliwy staje się scenariusz, w którym Stany Zjednoczone mogą doświadczyć łagodnej recesji. Dodał przy tym, że „przypadek uniknięcia recesji jest (…) bardziej prawdopodobny niż recesja”. Wskazał też na spadek liczby ofert pracy, któremu nie towarzyszy wzrost bezrobocia. Nie krył, że władze nadal będą dążyć do obniżenia inflacji do poziomu 2%. W marcu ta wynosiła aż 5%.

Bitcoin drożeje

Na wszystko powyższe bitcoin zareagował pozytywnie. Ponownie przebił poziom 29 000 USD i obecnie 1 BTC kosztuje 29 171 USD, co przekłada się na 2,5-procentowy skok ceny w skali doby. Tydzień temu kurs znajdował się na podobnym pułapie co teraz.

Z kolei ether zdrożał do 1901 USD, co także oznacza 2-procentową podwyżkę ceny w ciągu doby.

Nastroje są na poziomach sugerujących chciwość inwestorów:

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 229,83 USD-0,08%
Ethereum logo
EthereumETH
3563,45 USD0,87%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,08%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,69 USD0,74%
Solana logo
SolanaSOL
135,28 USD-2,52%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3561,61 USD0,84%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,09%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD0,10%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-1,69%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,00 USD-2,42%