za
Tokeny BTC-20 przegoniły bitcoina pod względem wolumenu transakcji

Tokeny BRC-20 przegoniły bitcoina pod względem wolumenu transakcji

1,5% dla maluszka

Rewolucja w ekosystemie Bitcoina wywołana przez uruchomienie w nim protokołu Ordinals trwa. Nowe życie, jakie tchnięto w niego dzięki inskrypcjom przypisywanym do poszczególnych aktywów sprawiło, że do sieci Bitcoina zaczęli napływać fani memecoinów. Co więcej, kapitalizacja rynkowa tokenów o standarcie BRC-20 w ciągu ostatniego tygodnia skoczyła o 600%. Ponadto, wolumen transakcji związanych z tą klasą aktywów przegonił transakcje z użyciem bitcoina.

Tokeny BRC-20 zawładnęły siecią Bitcoina

Standard tokena BRC-20 w ostatnim czasie przeżywa swoje 5 minu. Jest aktualnie bardzo popularnym trendem w społeczności ekosystemu Bitcoina. Zbiega się to w czasie z kolejnym boomem na memecoiny, a zwłaszcza z szaleństwem związanym z tokenem PEPE. Ten ostatni zaliczył bowiem w ciągu ostatnich dwóch tygodni szalony rajd cenowy. Na blockchainie najstarszej kryptowaluty wybito łącznie 8500 tokenów przy użyciu BRC-20. Większość z nich jest klasyfikowanych jako memecoiny.

BRC-20 jest standardem wybijania tokenów w sieci Bitcoina, który wzoruje się na ERC-20 od Ethereum. Deweloperzy są w stanie tworzyć i transferować tego rodzaju tokeny dzięki użyciu protokołu Ordinals uruchomionego na blockchainie BTC na początku tego roku. Tym, co odróżnia je od tokenów Ethereum jest to, że BTC-20 nie korzysta ze smart kontraktów. Standard tych tokenów potrzebuje także portfela BTC, by przeprowadzać ich mint oraz trading.

Tokeny BRC-20 pojawiły się w ekosystemie Bitcoina na początku marca tego roku. Ich twórcą jest anonimowy analityk o pseudonimie Domo.

Idei ich stworzenia przyświecało umożliwienie wybijania oraz transferu niewymiennych tokenów w sieci Bitcoina. W ciągu ostatniego miesiąca kapitalizacja rynkowa tych tokenów mocno wystrzeliła i obecnie znajduje się na poziomie 120 mln dolarów. W stosunku do poprzedniego tygodnia sumaryczny marketcap tych tokenów zaliczył rajd o 600%.

Kapitalizacja rynkowa tokenów BRC-20. źródło: Ordinals

Co ciekawe, popularność tokenów BRC-20 przełożyła się na to, że transakcje z ich udziałem przewyższyły liczbę transakcji z udziałem bitcoina w jego sieci. Między 29 kwietnia a 2 maja odnotowano wzrost ilości transferów tokenów BRC-20 o 50%. Najwyższy poziom wolumenu zaobserwowano w dniu 1 maja – wyniósł 366 tys. transakcji. Natomiast ich łączna suma od początku istnienia tego standardu wynosi 2,36 miliona.

Przełożyło się to również na zwiększenie opłat transakcyjnych. Pod koniec kwietnia sieć Bitcoina wygenerowała od początku pojawienia się BRC-20 aż 109,7 bitcoinów w formie fee dla górników zatwierdzających transakcje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności