JPMorgan przejmuje First Republic Bank

JPMorgan przejmuje First Republic Bank

First Republic Bank (FRB) nie poradził sobie ze skalą problemów, które w ostatnim czasie narastały wokół instytucji. Oficjalnie przejął go JPMorgan. Jesteśmy świadkami kolejnego upadku bankowego w tym roku. Wygląda jednak na to, że to jeszcze nie koniec.

First Republic Bank zamknięty

Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji w dniu 1 maja oficjalnie zamknął First Republic Bank. Zawarł także porozumienie z Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów (FDIC). Ta ma pełnić rolę syndyka. Ponadto, FDIC zawarło umowę dot. przejęcia upadłej instytucji przez JPMorgan. Jeden z największych banków w Stanach Zjednoczonych ma przejąć aktywa FRB. Do tego dochodzą również depozyty, które nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia. Na ten moment First Republic Bank zarządza aktywami o wartości 229,1 mld dolarów. Przechowywane w nim depozyty oszacowano na 103,9 mld dolarów.

Po tym, jak JPMorgan przejmie dowodzenie nad wspomnianymi środkami, wszystkie 83 punkty należące do FRB, które znajdują się w ośmiu stanach USA, zostaną ponownie otwarte pod szyldem banku. Wszyscy klienci korzystający z usług upadłej instytucji będą nadal mieć do nich dostęp w obecnych oddziałach. Dopóki nie dostaną powiadomienia o zmianach z ramienia JPMorgan.

Co więcej, zawarto też specjalne porozumienie w sprawie podziału strat między Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów a JPMorgan. Odnosi się ono do kwestii kredytów mieszkaniowych oraz komercyjnych, które zostały wcześniej nabyte przez FRB.

JPMorgan przejmuje First Republic Bank

To nie koniec problemów bankowości w USA?

Doniesienia o problemach First Republic Bank zaczęły obiegać świat w zeszłym tygodniu. W środę, 26 kwietnia informowaliśmy Was o tym, że akcje firmy spadły o 50% po tym, jak ujawniono raport dot. pierwszego kwartału tego roku. FRC tym samym dołączył do grona Silicon Valley Bank oraz Signature Bank. Stał się kolejnym amerykańskim bankiem, którego upadłość ogłoszono w 2023 roku.

Pojawia się pytanie, czy FRC jest ostatnim bankiem, który to spotkało, czy może doprowadzi to powstania domina upadków instytucji z tradycyjnego sektora bankowego. Dyrektor zarządzający JPMorgan –  Bob Michele – obawia się, że wszystko powyższe może być dopiero początkiem większego kryzysu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bitcoin Bob Michele btc First Republic Bank FRB jpmorgan Signature Silicon Valley Bank SVB
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.