za
Bob Michele

Dyrektor zarządzający JP Morgan Asset Management ostrzega przed tym, co będzie się działo na rynku bankowym

1,5% dla maluszka

Dyrektor zarządzający JP Morgan Asset Management nie jest pewien, jak banki regionalne w Stanach Zjednoczonych „będą działać”, gdy wygasną programy pożyczek awaryjnych Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) i Federalnych Banków Kredytów Mieszkaniowych (FHLB). Ostrzega, że możliwy upadek First Republic Bank może rozpocząć efekt domina.

Przed nami kryzys bankowy?

W wywiadzie dla Bloomberg TV z 27 kwietnia Bob Michele z JP Morgana został zapytany o ostatnie wydarzenia związane z First Republic Bank. Chodziło dokładnie o to, czy mamy do czynienia z szerszym problemem całego systemu bankowego. Odparł, że “mamy jedno i drugie” – kryzys całego sektora i pojedynczego banku.

(…) myślę, że trochę naiwne jest twierdzenie, że ogranicza się to tylko do First Republic

– dodał.

Jego zdaniem problemy z płynnością, z którymi boryka się wspomniany bank, “nigdy nie powinny się wydarzyć”. Bankowość jest bowiem „najsilniej regulowanym, skapitalizowanym rynkiem na świecie”. Michele uważa, że konieczne są teraz działania, które sprawią, że problemy First Republic nie rozleją się na cały system finansowy.

Co zaś doprowadziło do obecnego kryzysu? Wskazał na inflację. Jego zdaniem „dolny kwartyl [najmniej] zarabiających” osób w Stanach Zjednoczonych został „najbardziej ukarany” i zmuszony do zmniejszenia swoich depozytów w bankach „tylko po to, by przeżyć”. Dodał, że bankowe salda „większości ludzi” są teraz jeszcze niższe niż przed pandemią COVID-19.

Myślę, że banki regionalne są silnie uzależnione od FDIC, są silnie uzależnione od federalnego banku kredytów mieszkaniowych, od których pozyskują dodatkową gotówkę; nie wiemy, jak będą działać po wygaśnięciu tych dwóch programów

– ostrzegł.

Programy ratunkowe nie działają

Warto dodać, że w ostatnim kwartale 2022 roku zarówno Signature Bank, jak i Silvergate Bank otrzymały znaczne pożyczki od FHLB. Jest to konsorcjum 11 banków regionalnych w Stanach Zjednoczonych, które zapewnia fundusze innym bankom i pożyczkodawcom. Owe pożyczki opiewały na kwotę odpowiednio prawie 10 miliardów USD i 3,6 miliarda USD. Jednak pomimo tej pomocy finansowej oba banki ostatecznie upadły z powodu znacznego odpływu depozytów.

Ryan Selkis, dyrektor generalny Messari, firmy badawczej z rynku blockchaina, zasugerował w tweecie, że jeśli rząd nie uzna, że to polityka Rezerwy Federalnej „jest winna [temu, co się dzieje], a nie kryptowaluty”, więcej banków może stanąć w obliczu ryzyka upadku.

Czy kryptowaluty też zabiły First Republic?

– zapytał.

https://twitter.com/twobitidiot/status/1652075306419617797?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1652075306419617797%7Ctwgr%5E34ec8f2ae7d3dc2380c168ed870cce59c18a452b%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Ffirst-republic-s-crisis-is-not-an-isolated-incident-suggests-jpmorgan-exec

W tle Pracownicy Departamentu Skarbu USA podobno badają sposoby rozszerzenia obecnego ubezpieczenia depozytów poza maksymalny pułap 250 000 USD, aby pokryć wszystkie depozyty w Stanach Zjednoczonych. Według FDIC krajowe depozyty bankowe w USA wyniosły na dzień 31 grudnia 2022 r. aż 17,7 biliona USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności