za
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego rozszerza swoje wytyczne dotyczące kryptowalut

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (The European Banking Authority, EBA) rozszerzył właśnie swoje wytyczne dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy za pomocą kryptowalut. Będą one dotyczyć także firm z Polski.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego bierze pod lupę kryptowaluty

Wspomniany we wstępie Europejski Urząd Nadzoru Bankowego stwierdził 16 stycznia, że ​​dopracowane przez jego urzędników wytyczne mają pomóc dostawcom usług z rynku aktywów kryptowalutowych (crypto asset service providers, CASP) w określeniu ryzyka narażenia na przestępstwa finansowe ze względu na ich „klientów, produkty, kanały dostawy i lokalizacje geograficzne”.

Wytyczne określają również, w jaki sposób firmy z rynku blockchaina powinny dostosować swoje środki zwalczania przestępczości finansowej, które mogą obejmować „wykorzystanie narzędzi analitycznych typu blockchain”.

Warto dodać, że nowe wytyczne nie obowiązują od teraz. Wchodzą w życie dopiero 30 grudnia.

Choć bardziej konserwatywni fani bitcoina uznają to za kolejny atak wymierzony w ich wolność, urzędnicy twierdzą, że najnowsze zmiany stanowią „ważny krok naprzód w walce UE z przestępczością finansową” i „harmonizują podejście” firm działających na terenie całej Unii w celu ograniczenia prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

Zaktualizowane wytyczne pomogą w analizowaniu ryzyka specyficznego dla rynku kryptowalut i firm z branży blockchaina oraz będą dot. firm finansowych, które przechowują kryptowaluty lub obsługują kryptowalutowe podmioty.

Nowe regulacje mają też na celu analizowanie potencjalnego ryzyka związanego z „funkcjami zwiększającymi anonimowość”, portfelów hostowanych samodzielnie przez inwestorów, zdecentralizowanych platform i produktów umożliwiających transfery między daną firmą a takimi usługami.

To kolejny etap regulacji rynku

W zeszłym roku UE przygotowała też rozporządzenie w sprawie transferu funduszy (Transfer of Funds Regulation, ToFR) regulujące transfery kryptowalut oraz kompleksowe i szeroko zakrojone regulacje dotyczące rynków kryptowalut – MiCA.

Regulacje MiCA wejdą w życie w grudniu, ale państwa członkowskie UE mogą opcjonalnie wdrożyć 18-miesięczny okres przejściowy dla CASP, umożliwiając im prowadzenie działalności bez licencji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
56 795,91 USD-6,25%
Ethereum logo
EthereumETH
2870,66 USD-3,33%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
545,18 USD-2,52%
Solana logo
SolanaSOL
121,83 USD-2,23%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD0,61%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2869,20 USD-3,22%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-8,88%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,63 USD-9,43%