za
Blockchain ETHPoW ma problemy ze startem. Kurs ETHW spada o 80%

Blockchain ETHPoW ma problemy na starcie. Kurs ETHW spada o 80%

W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami historycznego wydarzenia, jakim było the Merge. Blockchain Ethereum przeszedł z algorytmu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). W wyniku następnie przeprowadzonego forka powstał nowy coin – ETHW – czyli wersja etheru, która jest wydobywana za pomocą PoW. Jednak swoich pierwszych dni po the Merge nowa kryptowaluta nie może uznać za udane.

EthereumPoW z kłopotami

Na początku sierpnia Chandler Guo – popularny chiński górnik – podzielił się na swoim Twitterze pomysłem stworzenia hard forka Ethereum. W jego ramach miałoby narodzić się – EthereumPoW – blockchain, który da górnikom możliwość kontynuowania ich dotychczasowej działalności kopiąc kryptowaluty przy użyciu algorytmu Proof-of-Work.

Najnowszy fork Ethereum miał powstać dzień po fuzji, która odbyła się 15 września, a właściciele ETH otrzymaliby możliwość zrzutu tej samej ilości nowego tokena – ETHW. Jednakże pierwsze dni po hard forku stały pod znakiem błędów technicznych, a wartość natywnego tokena spadła o 90%. Na Twitterze wielu użytkowników skarżyło się na fakt, że gdy planowano uruchomienie EthereumPoW, nie byli w stanie otworzyć strony blockchaina. Na obecny moment strona nadal nie działa.

Pojawiły się również informacje o wielokrotnych atakach na EthereumPoW. Firmy specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie, takie jak CertiK i PeckShield, poinformowały jednak, że ataki są powiązane z nieprawidłowym identyfikatorem ChainID, a „luka w zabezpieczeniach nie leży po stronie EthereumPoW”.

Kurs ETHW spada

Trzeba przyznać, że pierwotnie pomysł przeprowadzenia forka na Ethereum spotkał się z dużym wsparciem od członków społeczności. Do tej grupy zalicza się również Justin Sun. Zadeklarował nawet, że jego giełda – Poloniex – będzie notować ETHW. Jednak jakiś czas później, powołując się na „sytuację rynkową, konsensus użytkowników i społeczności”, platforma zmieniła front i zdecydowała się na konkurencyjną sieć związaną z forkiem – EthereumFair (ETF). Co więcej, Poloniex przekazał nawet, że użytkownicy otrzymali już swój drop ETF.

Problemy z siecią, konkurencyjne blockchainy oraz brak deklarowanego wsparcia w rezultacie negatywnie wpłynęły na wartość coina ETHW. Początkowo to aktywo, będące do nabycia na kilku giełdach, poszybowało kilka dni temu w górę do poziomu 60 USD, jednakże od tego czasu spadło o 80%. Obecnie za jedno ETHW płaci się mniej niż 6 USD.

Blockchain ETHPoW ma problemy ze startem. Kurs ETHW spada o 80%
ETHPoW/USD. Źródło: TradingView

Tymczasem główny token sieci Ethereum – ether – również zalicza spadki po jej przejściu na Proof-of-Stake. 1 ETH kosztuje obecnie 1311 USD. To mniej o 8,8% niż wczoraj i aż 24% mniej niż tydzień temu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.