za
Programista Ethereum podał przybliżoną datę the Merge

Ethereum – za sprawą DeFi – na granicy największego delewarowania w historii

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rynek zdecentralizowanych finansów (DeFi) oparty na sieci Ethereum znalazł się na granicy ekstremalnego delewarowania. W ciągu zaledwie sześciu tygodni wypłukano z niego kapitał o wartości ponad 124 miliardów dolarów. Inwestorzy realizują obecnie coraz głębsze papierowe straty na swoich pozycjach na rynku kasowym, przez co coraz więcej z nich decyduje się na ucieczkę z rynku. Sprawdźmy jak wpływa to na ogólną kondycję sieci ETH.

Pierwsza połowa 2022 roku zła dla kryptowalut i sieci Ethereum

Dotychczasowe wyniki za ten rok wypadają bardzo blado na tle historii, nie tylko dla kryptowalut, ale dla niemal wszystkich klas aktywów, w tym akcji. Zacieśnienie polityki monetarnej na całym świecie, rosnąca siła dolara amerykańskiego oraz spadek wyceny aktywów ryzyka spowodowały lawinę wezwań do uzupełnienia depozytów zabezpieczających (tzw. margin call), likwidację długów i delewarowanie.

W przestrzeni cyfrowych aktywów sieć Ethereum pozostaje największą platformą smart kontraktów, na której znajduje się wiele produktów finansowych o różnym stopniu decentralizacji (branży ogólnie określanej jako DeFi). W trakcie cyklu hossy w latach 2020-2021, przyjęcie tych produktów przez klientów detalicznych i instytucje doprowadziło do nadmiernego wzrostu dźwigni finansowej w całym sektorze, a spadek cen powoduje jej masowe wypłukiwanie.

Wraz z nadejściem rynku niedźwiedzia, cena tokena ETH spadła do poziomu 880 dolarów, co oznacza spadek o 80% w stosunku do rekordowych 4808 dolarów. W wyniku tej rynkowej burzy, cały ekosystem Ethereum przeżywa obecnie historyczne delewarowanie, największe w dotychczasowej historii. Wpływa to na spadek liczby transakcji, opłat za gaz, spadek ilości operacji w ramach DeFi, mniejsze zainteresowanie branżą NFT i wymazywaniem wartości zablokowanej (TVL) w protokołach zdecentralizowanych finansów.

Liczba transakcji maleje nieprzerwanie od listopada

Po listopadowym ATH pojawiły się dość wczesne sygnały, że trwa spadek przypadków użycia Ethereum i popytu na tą sieć. Zarówno dzienna liczba transakcji (kolor różowy), jak i średnia cena opłat za gaz (kolor niebieski) wykazują prawie 6-miesięczny spadek w skali długoterminowej. Sugeruje to, że ogólna aktywność, popyt i wykorzystanie blockchaina Ethereum uległy znacznemu osłabieniu.

Średnia cena za gaz nieznacznie wzrosła w ostatnich tygodniach, jednak jest to raczej wynik zatorów spowodowanych spowolnieniem interwałów bloków (kolor fioletowy), ponieważ w związku ze zbliżającym się połączeniem sieci (The Merge) coraz bardziej widoczny jest efekt bomby trudności.

Ethereum – za sprawą DeFi - na granicy największego delewarowania w historii

Liczba transakcji realizowana przez sieć ETH znalazła się na najniższych poziomach od 2020 roku. Źródło: Glassnode

Kolejny wykres pokazuje dominację zużycia gazu na rynku stablecoinów (niebieski) i aplikacji DeFi (zielony). Transfery stablecoinów i protokoły DeFi stanowią obecnie odpowiednio 5,2% i 10,2% obecnego wykorzystania gazu w Ethereum. Dominacja ta stale spada od szczytowego poziomu z maja 2021 r., kiedy to stablecoiny i DeFi odpowiadały odpowiednio za 11,4% i 33,4% wykorzystania gazu. Jest to po części spowodowane wyparciem przez boom NFT w  drugiej połowie 2021 r., ale wskazuje również na malejący popyt

Ethereum – za sprawą DeFi - na granicy największego delewarowania w historii

Udział DeFi i stablecoinów w zużyciu gazu został znacznie ograniczony. Źródło: Glassnode

W całym sektorze NFT względny udział gazu wydanego na transakcje osiągnął szczyt w drugiej połowie 2021 r., ale od tego czasu spadł z poziomu 46,0% ustanowionego na początku czerwca 2022 r. do zaledwie 19,6% notowanego obecnie. W latach 2021-2022 transakcje NFT przeżywały boom, utrzymując w tym czasie udział w zużyciu gazu na poziomie 20%.

Możliwe, że niedawny szczyt, a następnie spadek zużycia gazu NFT jest oznaką zmiany makroekonomicznej w kierunku coraz bardziej negatywnej reakcji inwestorów na zmienność rynku. Podobną obserwację można poczynić w odniesieniu do wolumenu handlu NFT. Poniższy wykres przedstawia wolumen obrotu denominowany w ETH dla OpenSea (niebieski) i LooksRare (pomarańczowy), które przez większą część roku 2022 utrzymywały dzienny wolumen obrotu na poziomie od 50 tys. do 100 tys. ETH. Jednak po maju tego roku wolumen gwałtownie spadł i obecnie wynosi nieco ponad 22 tys. ETH dziennie (ok. 24,2 mln dolarów dziennie przy cenie 1100 dolarów za jeden ether).

Ethereum – za sprawą DeFi - na granicy największego delewarowania w historii

Spadek dziennych wolumenów transakcyjnych na głównych platformach NFT. Źródło: Glassnode

W wielu aspektach ekosystem Ethereum pokazuje oznaki spadku popytu. Spada między innymi ogólne wykorzystanie aplikacji, zmniejsza się przeciążenie sieci po ATH z listopada 2021 r., a w ostatnich tygodniach widoczne jest ochłodzenie na rynkach NFT.

Kapitał odpływa z protokołów DeFi. Wartość TVL na poziomach sprzed ponad roku

Jedną z bardziej popularnych miar w ekosystemie DeFi jest jednostka Total Value Locked (TVL), która określa wartość tokenów ETH lub innych w przeliczeniu na dolary, która została „zablokowana” w zdecentralizowanych protokołach. Należą do nich rynki pieniężne, protokoły pożyczkowe, zdecentralizowane giełdy, pule płynności i wiele innych.

Popularnym zastosowaniem protokołów DeFi jest wykorzystanie dźwigni finansowej, często poprzez pożyczanie stablecoinów opartych na dolarach pod zastaw kryptowalut. W wielu przypadkach ta dźwignia finansowa jest następnie przedmiotem obrotu i/lub jest ponownie deponowana w protokołach DeFi, tworząc formę ponownej hipotekacji, jednak on-chain.

W związku z tym, że kapitał coraz częściej przyjmuje pozycję risk-off, czyli obawia się ryzyka, TVL w protokołach DeFi ulega dramatycznemu spadkowi. Wpływ na to moim zdaniem mają dwa kluczowe mechanizmy:
• Dźwigni finansowej oraz pozycji pożyczkowych zgromadzonych przez rynek w okresie hossy, które zostały zamknięte, albo według uznania, albo poprzez likwidacje
• Wartość zabezpieczenia kryptowalutowego spada, ponieważ tokeny zablokowane w protokołach DeFi są wyceniane niżej, często w wyniku sprzedaży wygenerowanej przez punkt pierwszy

W ciągu ostatnich sześciu tygodni wartość TVL w Ethereum spadła o 124 mld dolarów (60%), powodując spadek całkowitej wartości zablokowanej do 81 mld dolarów. W maju i czerwcu to odreagowanie nastąpiło w dwóch transzach, najpierw wynosząc 94 mld dolarów podczas upadku projektu LUNA, a następnie w połowie czerwca gdy z rynku odpłynęło kolejne 30 mld USD.

Ethereum – za sprawą DeFi - na granicy największego delewarowania w historii


Wartość TVL w DeFi znalazła się na najniższych poziomach od ponad roku. Źródło: Glassnode

W ujęciu 7-dniowym, oba ostatnie załamania TVL są jednymi z najbardziej znaczących od 18 miesięcy. Ostatnia wyprzedaż spowodowała spadek TVL o -27% w ciągu jednego tygodnia. Są tylko dwa przypadki delewarowania na większą skalę: pierwszy z nich to -46,0% związany z niedawnym załamaniem LUNA oraz -37,5% podczas wyprzedaży z ówczesnego poziomu ATH w maju 2021 r.

Ethereum – za sprawą DeFi - na granicy największego delewarowania w historii

Wykres pokazuje jak silna jest skala wyprzedaży środków zgromadzonych w DeFi w ostatnim czasie. Ostatni raz tak silne załamanie widzieliśmy w maju 2021 roku. Źródło: Glassnode

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności