za
elizabeth warren

Senator Elizabeth Warren twierdzi, że rynek kryptowalut boi się o swoją przyszłość

Senator Elizabeth Warren twierdzi, że administracja Donalda Trumpa „dała zielone światło” rynkowi kryptowalut pełnemu śmieciowych tokenów, oszustw i schematów Ponziego.

Senator Elizabeth Warren: branża kryptowalut boi się SEC

Senator Elizabeth Warren twierdzi, że branża kryptowalut „boi się” tego, co przyniesie przyszłość.

W czasie wywiadu dla American Economic Liberties Projects 25 stycznia powiedziała, że odkąd Gary Gensler został zaprzysiężony na przewodniczącego SEC, co miało miejsce w kwietniu 2021 r., Komisja zrobiła wiele dobrego w celu zniwelowania niektórych problemów stworzonych przez byłych szefów SEC za czasów kadencji Trumpa.

Warren twierdzi, że poprzednia administracja SEC „zasadniczo dała zielone światło” dla rynku kryptowalut, „pełnego śmieciowych tokenów, niezarejestrowanych papierów wartościowych, oszustw, schematów Ponziego, [manipulacji typu] pump and dump, prania brudnych pieniędzy i uchylania się od sankcji”.

To jest teraz naprawiane przez SEC pod przywództwem Genslera, uważa senator.

Właśnie dlatego branża boi się silnej SEC i dlatego każdego roku wydaje miliony dolarów na lobbowanie, aby uniknąć nadzoru SEC

– dodała.

Wskazała również na celebrytów, którzy promują cyfrowe aktywa, wprowadzając w błąd i oszukując inwestorów detalicznych.

Dlatego też, jej zdaniem, SEC musi „wykorzystać pełną moc swoich uprawnień regulacyjnych”, aby panować nad sytuacją.

Nie wszyscy amerykańscy politycy podzielają zdanie Warren

Trzeba jednak dodać, że nie wszyscy senatorowie USA są zadowoleni z pracy Genslera na stanowisku w SEC.

Senator z Nowego Jorku Ritchie Torres zwrócił się 6 grudnia do Biura Odpowiedzialności Rządu Stanów Zjednoczonych o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie zaniechania przez SEC zbadania i ujawnienia rzekomych oszustw FTX. Wskazał, że władza wiąże się też z odpowiedzialnością.

Kilka dni później, 10 grudnia, senator z Minnesoty, Tom Emmer, skrytykował SEC i Genslera za jego słabe działania po upadku FTX, mówiąc, że jako szef jednego z najważniejszych organów państwowych powinien wyjaśnić Kongresowi koszty swoich „błędów regulacyjnych”. 

Debata dot. regulacji branży kryptowalut w USA wciąż trwa i – co jest zaskakujące – pokazuje, że kraj ten jest nadal za sporą częścią świata na polu tworzenia przepisów związanych z tym nowym rynkiem. O wiele lepiej wypada na tym tle Unia Europejska, która przygotowała już zestaw regulacji MiCA. Ma on zostać przegłosowany wiosną tego roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności