za

Parlament Europejski zatwierdził nowe regulacje, które ograniczą działania banków na rynku kryptowalut

1,5% dla maluszka

Komisja Gospodarcza Parlamentu Europejskiego zatwierdziła we wtorek projekt ustawy mający na celu wdrożenie regulacji dot. działalności banków po kryzysie finansowym. Nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2025 r. W zapisach przepisów znajdziemy też wątek dot. BTC i ogólnie kryptowalut.

UE zgadza się z BIS

W praktyce Unia Europejska wdraża zalecenie Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank of International Settlement, BIS), który zasadniczo dzieli kryptowaluty na dwie odrębne grupy. Grupa 1 reprezentuje stokenizowane aktywa i stablecoiny z zatwierdzonymi mechanizmami stabilizacji. Grupa 2 obejmuje stablecoiny bez mechanizmów stabilizacyjnych zatwierdzonych przez BIS oraz niestabilne kursowo kryptowaluty (czyli np. BTC czy ETH).

Powyższa klasyfikacja ma znaczenie. Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli bank będzie chciał deponować bitcoiny i inne kryptowaluty, będzie musiał posiadać „kwotę ekspozycji ważoną ryzykiem” do 1250%.

Co oznacza ten skomplikowany zapis? Europejskie banki będą musiały posiadać więcej wolnego kapitału niż wyniesie wartość euro zainwestowanych w kryptowalutę.

Markus Ferber, niemiecki członek Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, powiedział, że działania te mają na celu „zapobieganie przenoszenia się niestabilności ze świata kryptowalut do [europejskiego] systemu finansowego”.

Ponadto nowa dyrektywa ustanawia to, że banki mogą posiadać maksymalnie 2% swojego kapitału w bitcoinach i innych kryptowalutach. Komisja ekonomiczna Parlamentu Europejskiego zatwierdziła jednak też kilka tymczasowych odstępstw, aby dać bankom więcej czasu na dostosowanie się do regulacji.

Już w zeszłym roku Komitet Bazylejski BIS ostrzegał przed kryptowalutami. Od tego czasu bankom zaleca się lokowanie maksymalnie 2% ich łącznych aktywów w cyfrowych walutach. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Zatwierdzone wczoraj wytyczne opierają się na projekcie, który Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego sfinalizował 16 grudnia. Komitet to grupa kilkudziesięciu banków centralnych i bankowych organów nadzoru, które same nie mają uprawnień ustawodawczych, ale opracowują standardy regulacji dla banków.

Jak wskazał Ferber, prawodawcy przytaczają chaos na rynku kryptowalut w ostatnich miesiącach jako kolejny dowód na to, że taka regulacja jest potrzebna. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje podejmują podobne kroki, a Unia Europejska ustanawia wyjątkowy precedens, wymagając, aby banki posiadały wystarczający kapitał, aby w pełni pokryć posiadane przez nie kryptowaluty.

Choć na pierwszy rzut oka regulacje mogą wydać się bardzo negatywne, to należy podkreślić, że BIS i UE nie chcą wprowadzać europejskiego zakazu inwestowania w bitcoina czy inne kryptowaluty, a jedynie wprowadzić limit, a także pokrycie kapitału dla inwestycji.

Co z MiCA?

W tle trwają też prace nad MiCA. Chodzi o cały pakiet europejskich regulacji dot. kryptowalut. Głosowanie nad nim zostało ostatnio przeniesione na wiosnę 2023 r. 

– MiCA ma zostać poddane pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym w kwietniu i według mojej wiedzy opóźnienie ma charakter techniczny, spowodowany problemami z tłumaczeniem – powiedziała mediom osoba zaznajomiona z tą sprawą.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności