EBC cyfrowe euro

EBC oficjalnie rozpoczął prace nad cyfrowym euro

CBDC

Europejski Bank Centralny (EBC) właśnie ogłosił, że oficjalnie wystartowały prace dot. cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Mają przygotować UE „do ewentualnej emisji cyfrowego euro”.

EBC i cyfrowe euro

Rada Prezesów EBC podjęła decyzję o rozpoczęciu prac dot. cyfrowego euro. Wiadomo, że te mają potrwać 24 miesiące. Informację podano w oficjalnym komunikacie.

Co decyzja oznacza w praktyce? To, że bank centralny przeznaczy swoje zasoby do zaprojektowania CBDC. 

Ale decyzja o tym, czy wyemitować cyfrowe euro, zostanie podjęta dopiero na późniejszym etapie – zaznacza członek zarządu EBC, Fabio Panetta, przewodniczący grupy zadaniowej wysokiego szczebla ds. cyfrowego euro.

Prezes EBC, Christine Lagarde zauważyła, że ​​decyzja została podjęta dziewięć miesięcy po opublikowaniu przez bank raportu na temat cyfrowego euro, w którym to czasie „przeprowadzono głębszą analizę, zasięgnięto opinii obywateli i profesjonalistów oraz przeprowadzono kilka eksperymentów z zachęcającymi wynikami”.

Lagarde dodała, że “wszystko to skłoniło nas do podjęcia decyzji o wrzuceniu wyższego biegu i rozpoczęciu projektu cyfrowego euro”.

– Nasza praca ma na celu zapewnienie, aby w erze cyfrowej obywatele i firmy nadal mieli dostęp do najbezpieczniejszej formy pieniędzy, pieniądza banku centralnego – powiedziała.

2 lata pracy

W czasie najbliższych dwóch lat EBC zajmie się kluczowymi kwestiami dotyczącymi projektowania i dystrybucji cyfrowego euro.

„Nie przesądzi to żadnej przyszłej decyzji o ewentualnej emisji cyfrowego euro, która nastąpi dopiero później. W każdym razie cyfrowe euro uzupełniałoby gotówkę, a nie ją zastępowało” – powtórzył bank.

Na tym etapie badania eksperci skupią się na “możliwym funkcjonalnym projekcie opartym na potrzebach użytkowników, wprowadzając przy tym grupy fokusowe, prototypy i na pracy koncepcyjnej”.

EBC będzie w tym okresie współpracować z Parlamentem Europejskim i innymi europejskimi decydentami.

Obywatele i branża płatnicza również będą zaangażowani – powiedział Panetta.

EBC cyfrowe euro

AntyBTC

Bank centralny postanowił przy tym skrytykować zdecentralizowanego bitcoina, stwierdzając, że „cyfrowa infrastruktura rdzenia euro byłaby przyjazna dla środowiska: w przypadku architektur, które zostały przetestowane [w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy], moc wykorzystywana do obsługi dziesiątek tysięcy transakcji na sekundę [tps] jest znikoma w porównaniu ze zużyciem energii przez kryptowaluty, takie jak bitcoin”.

Ponoć w czasie wspomnianych badań udowodniono, że system TARGET Instant Payment Settlement (TIPS), a także alternatywy, takie jak blockchain, są w stanie przetwarzać ponad 40 000 tps. Do tego, jak pokazały efekty badań, możliwe jest stworzenie architektury łączącej elementy scentralizowane ze zdecentralizowanymi.

Lagarde była też ostatnio gościem telewizji Bloomberg.

– Słyszeliśmy od ludzi, że chcą ochrony prywatności. Ale jednocześnie musimy upewnić się, że nie przyspiesza to procesu prania pieniędzy ani finansowania terroryzmu, więc w każdym aspekcie musimy znaleźć właściwą równowagę – powiedziała, gdy była pytana o CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bank centralny cbdc cyfrowe euro ebc UE
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.