za

Deweloper Tornado Cash zostaje w więzieniu na 90 dni. Protesty społeczności kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Sprawa zatrzymania dewelopera miksera kryptowalut Tornado Cash stanowi gorący temat w środowisku kryptowalut. Alexey Pertsev został zatrzymany i postawiony przed holenderską prokuraturą w dniu 12 sierpnia w Amsterdamie. Władze oskarżają programistę o udział w praniu pieniędzy. Wiele osób z branży blockchaina wyraża swój sprzeciw wobec całej sytuacji. Zalicza się do nich m.in. Charles Hoskinson, założyciel Cardano.

Alexey Pertsev pozostaje w areszcie

Holenderski sędzia wydał orzeczenie, na podstawie którego twórca Tornado Cash – Alexey Pertsev – pozostanie w areszcie przez następne 90 dni. Będzie w tym czasie czekać na oficjalny akt oskarżenia i dalszy proces sądowy. Społeczność kryptowalutowa nie kryła swojego zdziwienia tą decyzją. Osoby popierające zatrzymanego programistę wyszły na ulicę stolicy Holandii, by domagać się jego uwolnienia.

W opublikowanym Tweecie kryptoinwestor Ryan Adams pisał przemawiając na korzyść Perseva, że deweloper przysłużył się opinii publicznej, pisząc kod dla Tornado Cash. Następnie dodał, że z powodu tego, że „kilku złych ludzi” zdecydowało się na użycie jego kodu, to teraz deweloper musi ponieść niesprawiedliwie konsekwencje.

Swoje poparcie dla zatrzymanego wyraziła badaczka kryptowalut – Jill Gunter. Ona również zwraca uwagą na fakt, że nie ma wystarczających dowodów przeciwko programiście. Gunter określiła charakter zarzutów jako mylący i opisała całą sytuację jako „przerażający problem”. Na ulicach Amsterdamu zebrali się protestujący, którzy domagają się uwolnienia dewelopera. Skandując „open source nie jest przestępstwem”, wzywali obóz rządzący do tego, aby zajęli się zatrzymywaniem prawdziwych przestępców, a nie twórców miksera.

Inną ważną w branży postacią, która stanęła w obronie zatrzymanego, jest Charles Hoskinson, twórca Cardano.  Twierdził, że wszystko, co zrobili programiści Tornado Cash, to wyłącznie napisanie kodu do miksera. To nie ich wina, że niektórzy używali go potem do niezgodnych z prawem działań. Porównał programistów do osoby, która pisze książkę o tym, „jak wytwarza się cyjanek” lub „jak buduje się bombę”. Dodał, że nie były to instrukcje dla nikogo, aby wytworzyć truciznę czy zdetonować budynek, a autorzy nie mogą kontrolować, w jaki sposób ludzie wykorzystują informacje, jakie od nich pozyskują.

Profesor kryptografii – Matthew Green – jest kolejną postacią, która otwarcie skrytykowała holenderską policję za jej zamiar aresztowania Pertseva. Oznajmił, że ”chociaż sam nie ma pojęcia, co takiego zrobił deweloper, by zasłużyć na aresztowanie, to wygląda na to, że policja również nie wie”.

Tornado Cash to mikser kryptowalut, który niedawno został objęty sankcjami rządu Stanów Zjednoczonych. Powodem tego jest fakt, że ten protokół wielokrotnie był wykorzystywany przez przestępców do ukrywania pochodzenia ich funduszy. Był wykorzystywany przez północnokoreańskich hakerów, którzy w ciągu ostatnich kilku lat ukradli miliony dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności