za
Charles Hoskinson tornado cash

Charles Hoskinson broni twórcy Tornado Cash

Nexo Earn Aplikacja

Tornado Cash to mikser kryptowalut, który niedawno został objęty sankcjami rządu Stanów Zjednoczonych. Powodem tego jest fakt, że ten protokół wielokrotnie był wykorzystywany przez przestępców do ukrywania pochodzenia ich funduszy. Był wykorzystywany przez północnokoreańskich hakerów, którzy w ciągu ostatnich kilku lat ukradli miliony dolarów. Niedawno podano do wiadomości publicznej, że holenderskie władze zatrzymały człowieka, który był uważany za jednego z twórców Tornado Cash. Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, publicznie go broni.

Założyciele Tornado Cash tylko napisali kod

Według założyciela Cardano programiści mogą pisać kod, ale ze względu na charakterystykę model open source nie zawsze mogą kontrolować, co ludzie potem z nim robią. Twierdził, że wszystko, co zrobili programiści Tornado Cash, to wyłącznie napisanie kodu do miksera. To nie ich wina, że niektórzy używali go potem do niezgodnych z prawem działań. Porównał programistów do osoby, która pisze książkę o tym, „jak wytwarza się cyjanek” lub „jak buduje się bombę”. Dodał, że nie były to instrukcje dla nikogo, aby wytworzyć truciznę czy zdetonować budynek, a autorzy nie mogą kontrolować, w jaki sposób ludzie wykorzystują informacje, jakie od nich pozyskują.

W większości to tylko słowa. Nie mówisz ludziom, żeby to zrobili – tłumaczył. Hoskinson zakończył swoją argumentację, mówiąc, że twórcy miksera “po prostu napisali kod, który technicznie można wykorzystać w ten sposób [tj. piorąc środki]”.

Charles Hoskinson broni twórcy Tornado Cash

Inne miksery także trafiły pod lupę służb USA

Tornado Cash nie był jedynym mikserem, który został wzięty pod lupę służb Stanów Zjednoczonych. Władze mocarstwa nałożyły również sankcje na inny mikser o nazwie Blender, uniemożliwiając mieszkańcom USA interakcję z nim. Wynika to z faktu, że hakerzy, którzy okradli Ronin Network rzekomo wyprali przy pomocy miksera aż 600 milionów dolarów, które ukradli w marcu.

Wszystko to ma duże znaczenie dla branży kryptowalut. Nie wiemy, co ostatnie działania władz będą oznaczać dla rynku DeFi w przyszłości. Jednak efekty tego są już odczuwalne, ponieważ projekty takie jak Aave już zaczęły blokować portfele związane z mikserami kryptowalut na swojej platformie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności