Platforma NFT – SudoRare – traci 800 tys. USD kilka godzin po jej uruchomieniu
SudoRare, zdecentralizowana platforma NFT, została dziś wyłączona. Zdarzenie to nastąpiło ''zaledwie'' sześć godzin po jej uruchomieniu. Powodem było wypłynięcie z niej etherów o wartości ponad 800 tys. dolarów. Inwestorzy giełdy padli ofiarą tzw. ''rug pulla''. Tego typu scam polega na tym, że założyciele projektu DeFi porzucają go po zdefraudowaniu zebranych środków.
SudoRare zawieszone 6 godzin po uruchomieniu
„Rug Pull” doprowadził do wyprowadzania ilości 519 etherów (wartych 815 tys. USD, biorąc pod uwagę obecny kurs) z platformy SudoRare. Jak informuje firma PeckShield zajmująca się analizą blockchainów, środki znajdujące się na giełdzie niewymiennych tokenów (NFT) zdążyły zostać przetransferowane do trzech różnych portfeli. Udało się jej zidentyfikować jeden z portfeli i ustalić, że należy do użytkownika giełdy kryptowalut Kraken.
Wiele osób komentujących całe zajście spekuluje, że za upadkiem platformy stoją bezpośrednio jej twórcy. Komentujący powołują się na fakt, że założyciele SudoRare byli jedynymi osobami, które miały dostęp do płynności giełdy niewymiennych tokenów. Do ataku na platformę doszło bowiem chwilę po jej uruchomieniu. Co więcej, jej deweloperami był anonimowy zespół, który zdążył już usunąć wszystkie konta w mediach społecznościowych i powiązane strony internetowe chwilę po tym wydarzeniu. Na podstawie tych danych wnioskuje się, że całe przedsięwzięcie ma charakter typu ''rug pull''. Jest to zdarzenie, w którym założyciele projektu DeFi wyprowadzają wszystkie zgromadzone środki i porzucają projekt.
W wyniku rug pulla zdefraudowano tokeny etheru (ETH), lookrare (LOOKS) oraz USD Coin (USDC) znajdujące się na platformie. Tokeny LOOKS i USDC zdążyły zostać już przekonwertowane na ETH za pośrednictwem Uniswap. Podsumowując, w wyniku przeprowadzonego rug pulla wyjęto z platformy 519 etherów o wartości 815 tys. dolarów.
Cała sytuacja wydarzyła się zaledwie sześć godzin po uruchomieniu platformy. Konta projektu w mediach społecznościowych i oficjalna strona internetowa platformy również zostały zmienione na tryb offline, w tym strona bloga Medium. Na Twitterze można było zaobserwować ostrzeżenia dotyczące tego, że SudoRare może być SCAMem, zanim jeszcze rozpoczęto rug pull. Krytycy platformy argumentowali swoje podejrzenia faktem, że twórcy projektu pozostają nieznani.
SudoRare miał być zsynchronizowany forkiem z SudoSwap oraz LooksRare. Oba projekty to również platformy do handlu niewymiennymi tokenami. SudoSwap działa jako zdecentralizowana giełda NFT pozwalająca generować pule płynności służce dla windykacji NFT. LooksRare jest za to bardziej standardowym rynkiem NFT (takim jak OpenSea). Posiada swój natywny token o nazwie LOOKS. Ten jest wykorzystywany do nagradzania użytkowników, którzy kupują lub sprzedają NFT na platformie. SudoRare miało dokonać fuzji tych dwóch funkcji. To zaś miało oferować użytkownikom możliwość obstawianie SR - natywnego tokena projektu - w celu uzyskania opłat transakcyjnych ETH na platformie.
Rug pulle stanowią coraz większy problem
W zeszłym miesiącu informowaliśmy Was o bardzo podobnej sytuacji. Wtedy inwestorzy stracili 4,5 mln dolarów właśnie w wyniku tego typu SCAMu. Nabywcy, którzy weszli w posiadanie meme coina Teddy Doge (TEDDY) również padli ofiarą rug pulla. O całej sprawie pisaliśmy tutaj.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności