za
Stowarzyszenie importerów Iranu wzywa do regulacji kryptowalut, by rząd mógł używać tej klasy aktywów w handlu zagranicznym

Stowarzyszenie importerów Iranu wzywa do regulacji kryptowalut, by rząd mógł używać tej klasy aktywów w handlu zagranicznym

Stowarzyszenie importerów Iranu podkreśla potrzebę wprowadzenia stabilnych ram regulacyjnych dla branży kryptowalut. Jest to spowodowane tym, że rząd irański zaczął korzystać z cyfrowych aktywów do płacenia za importowane towary. Zapowiadano już, że ,,do końca września korzystanie z kryptowalut i smart kontraktów będzie powszechne w handlu zagranicznym z krajami docelowymi”.

Iran stawia na adopcję kryptowalut

Alireza Managhebi, przewodniczący irańskiej grupy importerów i przedstawicieli firm zagranicznych, w sobotę wypowiadał się w temacie regulacji rynku kryptowalut przez tamtejszy rząd. W swojej wypowiedzi Managhebi podkreślił, że konieczne jest stworzenie stabilnych ram regulacyjnych dla kryptowalut. Wszystko to ma na celu swobodne wykorzystanie tej klasy aktywów jako środka płatniczego za import towarów. Urzędnik zaznacza, że cyfrowe aktywa mogą być przydatne w tym zakresie, jeśli znajdą się pod odpowiednią infrastrukturą regulacyjną. Managhebi wyjaśnia:

Główne pytanie brzmi, czy rząd irański zapewni stałe zasady korzystania z kryptowalut, które nie zmienią się przez kilka miesięcy, a w międzyczasie firmy działające w tej cyfrowej dziedzinie nie ucierpią.

Managhebi przytoczył tu fakt, że rząd Iranu poinformował niedawno o wykorzystaniu kryptowalut do płacenia za import towarów. Od razu również starał się naprostować sprawę odnośnie przypuszczeń, że wprowadzenie kryptowalut do obiegu rozliczeniowego zakończyłoby dominację dolara w Iranie. Oznajmił, że takie twierdzenie nie jest zbyt trafne, ponieważ zarówno dolar, jak i kryptowaluty mają swoje miejsca na irańskim rynku. Dalej urzędnik stwierdził, że:

Bezwzględnie konieczne jest kształcenie i szkolenie ludzi w zakresie korzystania z tej nowej technologii w Iranie, a także stabilne regulacje w tym zakresie.

Na początku sierpnia wiceminister irańskiego Ministerstwa Przemysłu Kopalń i Handlu oraz prezes Organizacji Promocji Handlu (TPO) – Alireza Peymanpak – poinformował o tym, że 10 sierpnia rząd Iranu złożył pierwsze oficjalne zamówienie importowe, które zostało w całości opłacone w cyfrowych aktywach.

Stowarzyszenie importerów Iranu wzywa do regulacji kryptowalut, by rząd mógł używać tej klasy aktywów w handlu zagranicznym

Procesy legislacyjne posuwają się do przodu

Islamskie państwo szykuje się do przyjęcia kryptowalut już w 2017 roku. W październiku 2020 r. rząd Iranu dokonał zmiany wcześniej wydanych przepisów, m.in. w celu użycia cyfrowych aktywów do finansowania importu. W czerwcu 2021 r. irańskie Ministerstwo Handlu wydało 30 irańskim górnikom licencję na mining kryptowalut. Cyfrowe aktywa, które pochodzą z niego, następnie muszą zostać sprzedane bankowi centralnemu Iranu, który używa ich właśnie do płatności importowych .

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.