za
Gary Gensler defi

TVL DeFi spadła do najniższego poziomu od czerwca 2021 r.

2022-05-22
DeFiWiadomości

Ostatnie załamanie na rynku kryptowalut zaszkodziło nie tylko nastrojom inwestorów detalicznych, ale także przestrzeni zdecentralizowanych finansów. Według DeFi Llama, całkowita wartość zablokowana w różnych łańcuchach spadła do poziomów ostatni raz widzianych w czerwcu 2021 roku.

Z kolei bitcoin pogrążył się głęboko w strefie “ekstremalnego strachu”, osiągając w tym tygodniu najniższy od ponad dwóch lat odczyt wskaźnika Fear and Greed Index.

Spadek TVL DeFi

Podczas ostatniej krwawej łaźni, rynki DeFi okazały się nie być odporne na powszechne negatywne nastroje. Dane zebrane przez DeFi Llama ujawniły, że TVL w dniu 21 maja spadł do 140 miliardów dolarów. Oznacza to spadek o ponad 50% od początku roku.

Lider rynku, Ethereum, na którym spoczywa większość zablokowanej wartości, również mocno się załamał. TVL największego blockchaina smart kontraktów spadła o połowę, z 187 miliardów dolarów w styczniu do 92 miliardów dolarów w momencie pisania tego tekstu.

Avalanche odnotował podobny spadek. TVL we wszystkich protokołach DeFi na jego blockchainie wynosi obecnie 6,49 miliarda dolarów. W grudniu ubiegłego roku było to jeszcze 13,7 mld dolarów.

Infrastruktura Solany spotkała się z ostrą krytyką z powodu licznych przestojów. Środki zaradcze, które zostały ogłoszone przez deweloperów, nie pomogły jeszcze wyjść TVL protokołu warstwy 1 z rocznego minimum, które wynosiło blisko 4,5 miliarda dolarów.

Wylęgarnia scamów

Oprócz spadków, warto również zauważyć, że sektor DeFi stał się w tym roku wylęgarnią oszustw. Firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchaina – CertiK – ujawniła niedawno, że użytkownikom DeFi tylko w tym roku skradziono kryptowaluty o wartości ponad 1,6 miliarda dolarów. Kwota ta znacznie przekracza łączną sumę skradzioną w latach 2020 i 2021.

Z kolei według Chainalysis, w 2022 roku łupem hakerów padły cyfrowe aktywa o wartości 1,7 miliarda dolarów. 97% z tej liczby pochodziło z protokołów DeFi. Środki te zostały pozyskane głównie z dwóch ataków: hacku mostu Ronin o wartości 600 milionów dolarów oraz ataku Wormhole opiewającego na 320 milionów dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności