za
hack

97% hacków w świecie kryptowalut dotyczy projektów DeFi

Binance Launchpool

Firma analityczna Chainalysis opublikowała nowy raport dotyczący nielegalnych działań zachodzących na blockchainach. Zauważyła w nim, że protokoły DeFi to najpopularniejszy cel hakerów, a w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba przypadków prania pieniędzy w tym sektorze.

DeFi jako główny cel hakerów

Od czasu boomu na zdecentralizowane finanse, który nastąpił latem 2020 roku, liczba nielegalnych transakcji na DeFi stale rośnie. Jak wynika z raportu Chainalysis, pranie brudnych pieniędzy i hacki DeFi to dwa główne obszary działalności przestępczej związanych z tego typu protokołami.

W sumie w 2022 roku łupem hakerów padły cyfrowe aktywa o wartości 1,7 miliarda dolarów. 97% z tej liczby pochodziło z protokołów DeFi. Środki te zostały pozyskane głównie z dwóch ataków: hacku mostu Ronin o wartości 600 milionów dolarów oraz ataku Wormhole opiewającego na 320 milionów dolarów. W raporcie podkreślono, że od 2022 r. większość skradzionych środków – ponad 840 mln USD – trafiła w ręce hakerów mających powiązania z Koreą Północną.

Oprócz hakerstwa, w ciągu ostatnich lat systematycznie rosła również skala prania pieniędzy za pośrednictwem DeFi. Według Chainalysis protokoły DeFi obsłużyły 69% kryptowalut związanych z działalnością przestępczą.

W raporcie przypisano naturę większości takich protokołów – umożliwiających użytkownikom wymianę jednego tokena na inny – trudnościom w śledzeniu przepływu cyfrowych aktywów. Ponadto brak wymogów KYC w przypadku większości projektów DeFi sprawił, że stały się atrakcyjniejsze dla przestępców.

W raporcie posłużono się przykładem cieszącej się złą sławą, powiązanej z Koreą Północną grupy Lazarus. W zeszłym roku wyprała ona kryptowaluty o wartości 91 milionów dolarów za pomocą kilku protokołów zdecentralizowanych finansów. Grupa ta podobno zamieniała skradzione tokeny na ETH i BTC, przekazywała je na scentralizowane giełdy, a następnie spieniężała.

australia kryptowaluty

NFT Wash Trading

Innym wartym uwagi aspektem raportu jest NFT Wash Trading – forma manipulacji rynkowej, która polega na sztucznym zawyżaniu wartości niepłynnych aktywów. Portfele kontrolowane przez ten sam podmiot mogą handlować NFT pomiędzy sobą. W ten sposób tworzą błędne przekonanie, że popyt na dane aktywo jest wyższy niż w rzeczywistości.

W raporcie wskazano przykład, który poprzez manipulację wygenerował ponad 650 000 w ETH wolumenu transakcji. Stwierdzono, że incydenty te miały miejsce na tej samej platformie. Pewien rynek wypłacał bowiem nagrody motywacyjne za handel NFT w postaci tokenów platformy.

Użytkownicy mogli zdobyć dodatkowe tokeny, dokonując częstszych transakcji między kontami. Tymczasem kolekcjonerzy NFT mogą zostać oszukani, sądząc, że na rynku jest więcej transakcji niż w rzeczywistości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności