za
dappradar

DappRadar: Branża w lutym utrzymała aktywność pomimo napięć geopolitycznych

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

DappRadar opublikował niedawno swój raport branżowy za luty 2022 r. Firma stwierdziła w nim, że pomimo niedźwiedziej sytuacji rynkowej aktywność sektora blockchain i DeFi utrzymuje się na stałym poziomie. Jednocześnie wygląda na to, że rynek NFT wszedł w fazę konsolidacji.

Branża rozwija się po cichu

Według raportu DappRadar, zainteresowanie rządów i instytucji finansowych technologiami Web3 ciągle wzrasta. Znajdują one bowiem coraz więcej zastosowań dla blockchaina i różne sposoby na włączenie go do dzisiejszego społeczeństwa.

Konkretnie, wykorzystanie dAppów od lutego 2021 roku wzrosło o 385%. Co więcej, przyciągają one dziennie 2,35 miliona unikalnych aktywnych portfeli (UAW). Mimo, że w porównaniu ze styczniem odnotowały 5% spadek, to jednak wciąż utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ceny kryptowalut od listopada notują konsekwentne spadki. W zeszłym tygodniu kurs bitcoina spadł aż do 34 tys. dolarów.

Kolejnym powodem do niepokoju była inwazja Rosji na Ukrainę. Jednak po krótkiej przerwie, kryptowaluty odzyskały straty. Bitcoin jest obecnie notowany powyżej 39 000 dolarów i tym samym jest bardziej wartościowy niż załamujący się rosyjski rubel.

Jeśli chodzi o NFT, adopcja nadal rośnie, mimo że wolumen wykazuje tendencję spadkową. Dane on-chain sugerują, że liczba unikalnych traderów i liczba sprzedaży NFT wzrosła z miesiąca na miesiąc odpowiednio o 8% i 2%. Wskazuje to na rosnącą bazę użytkowników, mimo że sprzedaż niewymiennych tokenów zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem o 28%.

Ponadto, najbardziej wyraźne zmiany od czasu listopadowego szczytu rynkowego miały miejsce w kwestii adopcji DeFi. Banki powiernicze i inwestycyjne, w tym NBY Mellon, JP Morgan i Mitsubishi UFG, potwierdziły zainteresowanie zarówno kryptowalutami, jak i aplikacjami DeFi.

DappRadar wymienił nawet zamrożenie kont bankowych w Kanadzie w lutym jako czynnik sprzyjający bardziej “zdecentralizowanemu ekosystemowi”. W raporcie czytamy:

Podczas gdy potencjalna masowa adopcja DeFi może wydawać się odległa w porównaniu z grami i NFT, tego typu implikacje makroekonomiczne, wraz z bardziej dojrzałym ekosystemem DeFi, mogą szybko zmienić narrację.

DappRadar raport

Odejście od Ethereum?

W raporcie podkreślono również wzrost NFT, DeFi i Web3 w ekosystemach poza Ethereum. Chociaż łańcuch Vitalika Buterina nadal dominuje w tych obszarach, alternatywne łańcuchy “przyciągają coraz więcej użytkowników do swoich sieci”. Na przykład Binance Smart Chain codziennie rejestruje średnio 608 000 unikalnych adresów. Chociaż liczba ta jest całkiem pokaźna, to jednak w porównaniu ze styczniem spadła o 17%.

Ponadto najbardziej wartościowe i dobrze sprzedające się kolekcje NFT są zbywane poza Ethereum. Należy do nich m.in. kolekcja Axie Infinity oraz NFT z Crabady – dAppa Play-2-Earn na Avalanche. W łańcuchu Avalanche wolumen NFT wzrósł o 25% w ujęciu miesięcznym.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności