za
Trendy rynku blockchain gaming na 2022 rok

Trendy rynku blockchain gaming na 2022 rok

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W roku 2021 rynek gier wideo przeżył prawdziwy rozkwit. Postęp technologiczny i coraz to nowe rozwiązania wskazują na to, że 2022 będzie jeszcze lepszy. Trendy technologiczne, takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR, VR i MR), zamiłowanie ludzi do gier mobilnych, a także rozwój gier NFT i Play to Earn są głównymi przyczynami tego boomu w przemyśle gamingowym. Coraz więcej projektów decyduje się na wykorzystanie blockchain przy tworzeniu monetyzacji dla gier. Całkowita wartość rynku gier blockchain w 2020 roku wyniosła 175 miliardów dolarów. Przewiduje się, że do 2023 roku wzrośnie o 218 miliardów dolarów, a na zakupy w grach ludzie będą wydawać 168 mld USD.

Trendy rynku blockchain gaming na 2022 rok

Gry oparte na technologii blockchain

Blockchain zmienił zasady gry, przekształcając gaming w sektor z mnóstwem możliwości do odkrycia. Wykorzystuje potężne technologie szyfrowania danych, aby przeszkodzić hakerom w modyfikowaniu lub niszczeniu transakcji online. Dodatkowo blockchain jest technologią do tworzenia i przechowywania aktywów w grze. To wybitny trend, na który należy zwrócić uwagę w 2022 roku!

6 Trendów w branży gamingowej 2022

Poniżej przedstawiamy główne trendy technologiczne stosowane w grach. Mimo że rozdzieliliśmy je na bloki tematyczne, są one ze sobą nierozerwalnie powiązane i przenikają się nawzajem.

Rzeczywistość AR, VR, MR w grach

Jednym z widocznych trendów na rynku gier jest rosnące znaczenie VR (wirtualnej rzeczywistości), czyli technologii stwarzającej w pełni sztuczne otoczenie. Mogą to być dźwięki lub obrazy, a nawet dotyk czy zapachy. Zgodnie z raportami Industry ARC, wartość rynku gier AR i VR osiągnie 11 miliardów dolarów do 2026 roku.

Trendy rynku blockchain gaming na 2022 rok

AR (poszerzona rzeczywistość) to technologia łącząca w sobie świat rzeczywisty i wirtualny. W przeciwieństwie do całkowitego zatopienia się w wirtualnym świecie w grze VR, AR nakłada cyfrowe obiekty, wizualizacje 3D i dźwięki na rzeczywiste środowisko gracza i nie może wchodzić z nimi w interakcje. Natomiast MR (mixed reality) to rzeczywistość hybrydowa łącząca w sobie elementy VR i AR. Intensywność doświadczenia gry w trybie VR, AR lub MR nie ma właściwie żadnej alternatywy. Przenosimy się do innej zjawiskowej rzeczywistości. Doświadczenie jest tak wciągające, że trudno wrócić do gier 2D.

Jedną z najbardziej popularnych gier tego trendu jest Decentraland. Jest to platforma wirtualnej rzeczywistości zbudowana na blockchainie Ethereum, pozwalająca użytkownikom tworzyć, doświadczać i monetyzować treści i aplikacje.

Play2Earn

Kolejnym wyraźnym trendem są gry, które pozwalają na zarabianie – Play2Earn. Zapewniają swoim graczom szansę na zdobycie dowolnej formy aktywów w grze, które mogą być przeniesione do świata rzeczywistego jako cenny zasób. Model biznesowy play-to-earn wspiera ideę otwartej gospodarki i daje nagrody finansowe graczom, którzy wnoszą wartość do metaverse. Gry takie jak Illuvium czy Gala zyskują na popularności każdego dnia.

NFT

NFT to unikalne cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie zbudowane na blockchainie. Ta cecha sprawia, że nadają się one do wykorzystania w grach jako reprezentacje postaci, materiałów eksploatacyjnych i innych przedmiotów handlowych. Coraz więcej pomysłodawców gier wybiera to rozwiązanie, ponieważ umożliwia to dodatkowe zarabianie pieniędzy przez graczy. Gry z NFT stały się popularne w świecie Game-fi dzięki temu, że możesz sprzedawać swoje NFT w grze innym kolekcjonerom i graczom, a nawet zarabiać żetony za pomocą wyżej wspomnianego modelu play-to-earn. Przykładem może tu być rzadka broń w grze Fortnite. Gry NFT są obecne głównie na Ethereum i Binance Smart Chain (BSC), coraz bardziej popularna staje się również blockchain Terra. Przykładem gry zbudowanej na tym blockchainie jest RoboHero.
Rozgrywki na urządzeniach mobilnych

Rok 2020 był świadkiem transformacji popularnych gier na urządzenia mobilne, w wyniku czego tego rodzaju rozrywka okazała się jednym z głównych trendów roku 2021. Coraz więcej graczy jest skłonnych do dokonywania zakupów w aplikacji i cieszy się z tego, że ma swoją ulubioną grę zawsze pod ręką. Dodatkowo integracja rozwiązań AR i wirtualnej rzeczywistości w urządzeniach mobilnych napędzają wzrost popularności gier mobilnych. Wzrost używalności smartfonów pomógł twórcom gier wykorzystać AR jako medium do opowiadania historii. Wspomniana już gra RoboHero to nowy wymiar metaverse. Jest to pierwsza gra mobilna typu play-to-earn zintegrowana z Terra. To oznacza, że będzie można w nią grać dosłownie wszędzie – wystarczy dostęp do smartfonu czy tabletu. Przeniesie nas do świata BioRobotów i roku 31337, gdzie mechaniczne istoty będą walczyć o życiodajną LUNĘ. Wkrótce odbędzie się listing tego projektu. Więcej dowiecie się ze strony mediów społecznościowych RoboHero.

Metaverse

Trendy rynku blockchain gaming na 2022 rok

Innym trendem, który będzie definiować ekosystem gier w 2022 roku jest metaverse. Wraz z rebrandingiem Facebooka metaverse zagościł w głównym nurcie świadomości publicznej. Mówiąc najprościej, metaverse to równoległy cyfrowy wszechświat, który istnieje obok świata rzeczywistego i oferuje doświadczenia, z potencjałem zwiększonych zdolności – podobnie jak wyprodukowany przez roboty świat Matrixa. W bardziej realistycznych wyobrażeniach odwiedzający metaverse używają skomplikowanych maszyn śledzących ruch i zestawów słuchawkowych VR, aby fizycznie wchodzić w interakcje w wirtualnym świecie, gdzie przyjmują postać wirtualnych awatarów, grają w gry i prowadzą pseudoanonimowe życie. Wśród gier tego typu dużą popularnością cieszy się Axie Infinity. Jest to gra bitewno-handlowa, zainspirowana grami Pokémon i Tamagotchi.

Web 3.0.

Trend Web 3.0 skupia nową falę technologii, która umożliwia sprawiedliwe zarządzanie organizacją. Daje możliwość dołączenia do dowolnego DAO, gdzie każdy ma prawo głosu i możliwość posiadania własności. Dla przykładu gra Sandbox to oparty na blockchainie wirtualny świat, pozwalający użytkownikom tworzyć, budować, kupować i sprzedawać cyfrowe aktywa w formie gry. Łącząc moce zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) i niezbywalnych tokenów (NFT), Sandbox tworzy zdecentralizowaną platformę dla prężnie działającej społeczności graczy.

Przyszłość gamingu

Przedstawiliśmy niektóre z trendów w grach, które prawdopodobnie będą się nasilać w miarę rozwoju technologii. Zgodnie z przewidywaniami firmy Newzoo, do 2023 roku na całym świecie będzie 3,07 miliarda graczy mobilnych. Rynek gier jest w ciągłym rozwoju, równoległym do ewolucji technologicznej i zmieniających się wyborów ludzi w zakresie rozgrywki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 596,70 USD-0,77%
Ethereum logo
EthereumETH
3912,66 USD3,93%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
604,22 USD0,30%
Solana logo
SolanaSOL
165,41 USD-0,61%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3913,04 USD3,96%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,81%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,46%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,40 USD0,54%