za
Czym są ETF-y bitcoinowe?

Czym jest kryptowalutowy ETF?

2021-10-20
Kryptowaluty
European Halving Party 2024

W zeszły czwartek Bloomberg poinformował, że SEC może dać zielone światło pierwszemu amerykańskiemu bitcoinowemu ETF na kontrakty terminowe. Następnego dnia informacja ta została potwierdzona. Następstwem tych wiadomości był ogromny skok ceny bitcoina, który skutkował zdobyciem nowego ATH. To zapewne dało Ci do myślenia. Pewnie zastanawiasz się, czym tak właściwie są kryptowalutowe ETF-y i dlaczego jest to tak kluczowa dla kryptowalut sprawa? Już wyjaśniamy!

Czym jest kryptowalutowy ETF?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw wyjaśnić czym jest sam ETF. Fundusz giełdowy (ETF), jest instrumentem finansowym, który śledzi wartość określonego aktywa lub zbioru kilku jego rodzajów. Jego główną zaletą jest to, że pozwala inwestorom zdywersyfikować swoje udziały bez ich faktycznego posiadania. Dla przykładu, ETF na złoto będzie śledził wartość rezerw złota, które reprezentuje. Podobnie, bitcoinowy ETF będzie po prostu odzwierciedlał wartość bitcoina.

Co ważne, ETF-y są przedmiotem obrotu na tradycyjnych giełdach, a nie na giełdach kryptowalut.

Bitcoinowe fundusze giełdowe istnieją już w niektórych krajach. W tym roku powstało wiele takich produktów, m.in. w Kanadzie, Brazylii, Europie i Dubaju. Jednak zatwierdzenie ETF-u przez SEC od zawsze było świętym Graalem dla entuzjastów kryptowalut. Przyspieszyłoby bowiem adopcję i dałoby większą legitymizację kryptowalutom. Zielone światło od SEC jest kluczowe nie tylko dlatego, że Stany Zjednoczone są największym rynkiem finansowym na świecie. Obecnie odpowiadają również za większość globalnego hash rate’u bitcoina. Kraj ten przejął tą schedę po Chinach, które od połowy roku walczą ze wszystkim co kryptowalutowe.

Fidelity Investments

Jak działają kryptowalutowe ETF-y?

Główną zaletą kryptowalutowych ETF-ów jest to, że działają one dokładnie tak samo jak ETF-y wspierane przez tradycyjne aktywa. Występują one w dwóch formach:

  • Wspierane fizycznie: Aby stworzyć ten rodzaj kryptowalutowego ETF-u, firma zarządzająca aktywami musi kupić rzeczywiste bitcoiny, tak jakby kupiła akcje dla tradycyjnego ETF. Następnie może utworzyć fundusz, który reprezentuje wartość posiadanych kryptowalut i wprowadzić go do obrotu na giełdzie. Jeśli wartość cyfrowych monet  dla funduszu wzrośnie, wzrośnie również wartość Twoich inwestycji.
  • Wspierane przez kontrakty futures: W tym typie ETF-u, udziały w funduszu nie są oparte na rzeczywistych monetach, ale na kontraktach futures na kryptowaluty. Kontrakt futures to po prostu umowa kupna lub sprzedaży aktywów po z góry określonej cenie w określonym czasie w przyszłości. Są one mniej ryzykowne niż ETF-y oparte na fizycznych aktywach. Eliminują bowiem potrzebę ochrony portfeli. Jest to typ bitcoinowego ETF-u, który został ostatnio zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Zalety kryptowalutowych ETF-ów

  • Wygoda: Jeśli chodzi o kryptowaluty, największą zaletą ETF-ów w stosunku do inwestycji bezpośrednich jest to, że inwestorzy nie muszą posiadać wiedzy technicznej potrzebnej do obsługi aktywów bazowych. Podczas gdy w ciągu ostatnich kilku lat giełdy kryptowalutowe uprościły kupowanie i sprzedawanie kryptowalut do maksymalnego stopnia, takie rzeczy jak zakładanie portfela, czy zrozumienie, jak działają klucze prywatne i publiczne, nadal stanowią przeszkodę w adopcji kryptowalut na szeroką skalę. Fundusze ETF na kryptowaluty pozwalają inwestorom czerpać korzyści z nowej klasy aktywów przy użyciu ich istniejących rachunków maklerskich.
  • Bezpieczeństwo: Ponieważ są one przedmiotem obrotu na tradycyjnych giełdach, wszystkie fundusze ETF są ściśle regulowane. Oznacza to, że organy regulacyjne mogą monitorować i analizować ich wyniki oraz chronić przed manipulacją cenami. Jednak na cenę aktywów bazowych nadal mogą mieć wpływ np. grube ryby. Giełdy kryptowalutowe i portfele są również podatne na ataki hakerskie. Fundusze giełdowe nie nakładają na Ciebie takie ryzyka. Inwestując w ETF nie posiadasz bowiem żadnej rzeczywistej kryptowaluty. W przypadku ETFu opartego na kontraktach terminowych, żadnej kryptowaluty nie posiada również sam fundusz.
  • Niższa cena: Kupowanie szerokiej gamy kryptowalut to długi i skomplikowany proces, który często wymaga otwarcia kont na kilku giełdach kryptowalut. Fundusze ETF na kryptowaluty mogą dać Ci ekspozycję – choć pośrednio – na wiele aktywów kryptowalutowych poprzez pojedynczą inwestycję. Opłaty ETF są również ogólnie niższe niż w przypadku tradycyjnych funduszy.

Wady kryptowalutowych ETF-ów

  • Ograniczony wybór: Obecnie na rynku dostępnych jest niewiele funduszy ETF. Jeśli jednak SEC dałby zielone światło funduszom wspieranym przez fizyczne aktywa, sytuacja mogła by się diametralnie zmienić w krótkim czasie.
  • Ryzyko związane z kryptowalutami: ETF są pod pewnymi względami bezpieczniejsze niż bezpośrednie inwestycje w cyfrowe aktywa. Mimo wszystko nadal niosą ryzyko związane z aktywami bazowymi, które reprezentują. Kryptowaluty są zmienne i takie też są krypto fundusze giełdowe. Fundusze wspierane fizycznie muszą również zabezpieczać się przed innymi problemami, takimi jak np. ataki hakerów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności