za
czechy płatności kartą

Czesi odchodzą od płacenia kartą. Czy to szansa dla kryptowalut?

1,5% dla maluszka

Okazuje się, że Czesi nie chcą przyjmować płatności kartami płatniczymi. Co czwarty mieszkaniec tego kraju, który dotąd płacił kartą, spotkał się z żądaniem gotówki w miejscu, w którym wcześniej płacił przy pomocy tej pierwszej metody. Dlaczego tak się dzieje? I czy jest to szansa dla kryptowalut?

Czesi wolą gotówkę

Jeżeli wprowadzę do obiegu papierowe sto koron, to na końcu zawsze wyjdzie sto koron. Jeżeli zrobię to elektronicznie, to nigdy nie wyjdzie całe sto koron. (…) tak zanika siła nabywcza ludności

– tłumaczył gazecie “Denik” to, jak działa system finansowy oparty na płatnościach elektronicznych, Vaclav Jirak, właściciel Pizzeri Andel w Szpindlerovym Mlynie.

Pewien polityk twierdzi jednak, że powodem zmiany, jaka zachodzi u naszego południowego sąsiada, jest coś innego.

Tylko gotówka! Wsparcie dla szarej strefy, zniechęcenie uczciwych przedsiębiorców, pobieranie miliardów koron z budżetu i utrudnienia dla klientów czeskich zakładów

– napisał na Twitterze Karel Havlicze, były minister przemysłu i handlu, obecnie jeden z liderów opozycji.

Chodzi mu o to, że obecny rząd zrezygnował z Elektronicznej Ewidencji Obrotu (EET). To system, który przypomina znany polskim firmom  Jednolity Plik Kontrolny. EET miało w założeniu uderzyć w szarą strefę, a tym samym zapewnić większe wpływy do budżetu. Po rezygnacji z niego przedsiębiorcy mają ponoć uciekać przed opodatkowaniem.

To jednak tylko teoria opozycyjnego polityka. W praktyce nie ma dowodów na jej podparcie. Jak na razie bowiem żadna z firm wydających i obsługujących karty kredytowe nie przeprowadziła badania, które miałoby potwierdzać to, że brak EET prowadzi do ucieczki w gotówkę.

Znamy jednak wyniki innej sondy. Jeden z ośrodków badania opinii publicznej na zlecenie sieci bankomatów Euronet zapytał się Czechów, czy faktycznie zauważają, że lokalne firmy odchodzą od przyjmowania płatności kartą. Okazało się, że co czwarty nasz południowy sąsiad korzystający z karty kredytowej spotkał się niedawno z żądaniem gotówki w miejscu, gdzie wcześniej płacił za pomocą tej pierwszej metody. Jednocześnie tylko połowa z klientów, którzy dowiedzieli się, że nie mogą zapłacić kartą, miała przy sobie gotówkę. 34 proc. poszukało bankomatu. Co piąty konsument zrezygnował z zakupu i poszukał innego sklepu.

Co ciekawe, odmowa akceptacji płatności kartą jest w Czechach legalna. Nie obowiązuje tam nakaz akceptowania tej metody, a także QR kodów i innych form bezgotówkowych.

czechy płatności kartą

Szansa dla kryptowalut?

Jak zaś w tym kontekście wygląda kwestia kryptowalut? Na terenie Czech jest zamontowanych 75 bitomatów, z czego aż 38 w Pradze (w Polsce 256).  Możliwe, że większe zainteresowanie anonimowymi płatnościami sprawi, że nasi sąsiedzi wkrótce “przesiądą się” też na bitcoiny.

Pierwszy sygnały tego ostatniego widzieliśmy np. w maju. W stolicy Czech odbyła się impreza BTC Prague, na której zaprezentowało się 30 prelegentów z całego świata.

Autorzy raportu, jaki został opublikowany na www.forexsuggest.com, także uznali Czechy za jeden z najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów. Państwo to znalazło się w pierwszej dziesiątce regionów świata, które sprzyjają adopcji BTC. Wzięto po uwagę liczbę startupów z rynku blockchaina, jakość przepisów czy zasady opodatkowania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności