za
cyfrowe euro

Unia Europejska przeprowadziła testy cyfrowego euro

European Halving Party 2024

Europejski Bank Centralny (EBC) opublikował podsumowanie testów dot. cyfrowej waluty banku centralnego  – cyfrowego euro. W ich ramach zbadano potencjalne wykorzystanie CBDC, działającego w trybie offline.

Unia Europejska przygotowuje się do emisji cyfrowego euro

Projekt jest częścią drugiej fazy przygotowań Unii Europejskiej (UE) do pilotażowego uruchomienia cyfrowego euro. To ma nastąpić już jesienią tego roku. Testy trwały od lipca 2022 do lutego 2023 roku.

UE opracowała scentralizowany mechanizm rozliczeniowy o nazwie N€XT, który wykorzystywał model danych “unspent transaction output” (UTXO). Prywatne firmy dostarczyły pięć prototypowych interfejsów klienta reprezentujących różne przypadki użycia. Wypróbowano również portfele samoobsługowe. Model UXTO chronił prywatność klientów za pomocą jednorazowych adresów.

Najwięcej trudności twórcom sprawił model transakcji offline. Chodziło o to, by uzyskać „dogłębną wiedzę na temat tego, w jaki sposób połączenie protokołów sprzętowego i programowego” może uchronić przed “podwójnymi wydatkami i zapewnić ostateczność rozliczenia i niezaprzeczalność”.

Pozostaje pytanie, czy istniejąca technologia jest w stanie zapewnić w perspektywie krótko- i średnioterminowej (od pięciu do siedmiu lat), gotowe do produkcji i bezpieczne rozwiązanie offline

– napisano w raporcie.

Testy wykazały też, że „cyfrowe prototypy euro online i offline mogą być interoperacyjne, nawet jeśli są oparte na różnych modelach danych i projektach technicznych”.

Równolegle z podsumowaniem testów Europejski Bank Centralny (EBC) opublikował Raport dot. wyników badań rynku. Stwierdzono w nim również, że „rozwiązania offline zgodne z wymogami Eurosystemu byłyby nowatorskie”, ale mogłyby przy tym “powodować niepewność, kiedy rozwiązanie offline będzie gotowe”.

Jak zaś konsumenci chcieliby korzystać z CBDC? Respondenci ankiety EBC preferowali “komunikację bliskiego zasięgu”, połączenie Bluetooth lub kody QR.

CBDC w Polsce?

Czy w Polsce także doczekamy się cyfrowego złotego? O tę sprawę zapytał w czasie ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Przemysław Koperski.

W Unii Europejskiej trwają pracę nad cyfrowym euro. (…) Pewnie wy też gdzieś w podziemiach banku [centralnego] czy Ministerstwa [Finansów] pracujecie nad cyfrowym złotym. Chciałem się dowiedzieć – i proszę odpowiedzieć mi na piśmie – w jaki sposób chcecie zagwarantować brak kontroli, waszej kontroli, nad tym przepływem środków finansowych CBDC? Jak ma to wyglądać w praktyce w Polsce?

– zapytał z mównicy sejmowej ministra finansów Koperski.

Nasza redakcja skontaktowała się z parlamentarzystą. Gdy tylko otrzyma odpowiedź od rządu, opublikujemy ją na naszym portalu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności