za

CEO Visa widzi potencjał CBDC i stablecoinów

2023-01-25
CBDCStablecoiny
Binance Launchpool

Dyrektor generalny firmy Visa jest zdania, że rozwiązania oparte na technologii blockchain można zintegrować z usługami zarządzanej przez niego spółki.

CEO VISA chce rewolucji w płatnościach

Przemawiając na spotkaniu akcjonariuszy Visa, które miało miejsce 24 stycznia,  dyrektor generalny Al Kelly – który oficjalnie ustępuje ze swojego stanowiska 1 lutego – podzielił się planami firmy dotyczącymi cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) i stablecoinów.

(…) nadal wierzymy, że stablecoiny i waluty cyfrowe banku centralnego mogą potencjalnie odegrać znaczącą rolę w przestrzeni płatności

– powiedział, dodając, że Visa “prowadzi wiele inicjatyw” związanych z blockchainem.

Przypomniał, że spółka zainwestowała w fundusze i firmy z rynku kryptowalut.

Kelly potwierdził również, że na politykę Visa nie wpłynęły niektóre afery, które wstrząsnęły przestrzenią kryptowalut w 2022 roku:

Nie odnotowaliśmy żadnych strat związanych z tymi sprawami […]. We wszystkim, co robimy, jesteśmy bardzo skoncentrowani na utrzymaniu integralności systemu płatności Visa i całego systemu płatności oraz oczywiście na reputacji naszej marki.

Działania firmy na rynku blockchaina

Przez lata Visa pracowała nad wieloma inicjatywami związanymi z kryptowalutami. Jej zespół badawczy rozpoczął pracę nad projektem interoperacyjności łańcucha bloków we wrześniu 2021 r. (inicjatywa Universal Payment Channel (UPC)). Projekt miał na celu ustanowienie sieci dla CBDC i stablecoinów, przez którą przechodziłyby przez różne kanały płatności. Od roku nie publikowano jednak żadnych aktualizacji projektu.

Z kolei 20 grudnia firma ogłosiła, że opracowuje plan umożliwiający zautomatyzowane opłacanie rachunków. Projekt ma opierać się na Ethereum.

Firma wprowadziła również ostatnio na rynek kilka kryptowalutowych kart debetowych z „zerową opłatą”.

Nowy CEO

Prezes Visa, Ryan McInerney, oficjalnie zastąpi Ala Kelly’ego na stanowisku dyrektora generalnego 1 lutego, podczas gdy Kelly zostanie prezesem wykonawczym.

Wydaje się, że McInerney jest równie jak Kelly – jeśli nie bardziej – optymistyczny, jeśli chodzi o rozwiązania płatnicze oparte na technologii blockchain.

W wywiadzie udzielonym magazynowi Fortune w listopadzie powiedział, że Visa wciąż ma „14 bilionów dolarów gotówki, którą konsumenci mogą wydać, a którą można zdigitalizować” i że nadal bada, gdzie można najlepiej wykorzystać płatności kryptowalutowe.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności