za
Rząd Salwadoru spłacił 800 mln dolarów obligacji. Nayib Bukele kpi z atakujących go mediów

Rząd Salwadoru spłacił 800 mln dolarów obligacji. Nayib Bukele kpi z atakujących go mediów

1,5% dla maluszka

Mimo wielu doniesień o potencjalnym bankructwie państwa Salwador, krajowi udało się na czas spłacić obligacje na ten rok, które opiewały na kwotę 800 mln dolarów. Tym samym prezydent kraju – Nayib Bukele – zagrał na nosie mediom, które krytykowały go za milionowe inwestycje w bitcoina.

Salwador spłaca obligacje

W dniu 23 stycznia prezydent Salwadoru – Nayib Bukele – najpopularniejszy na świecie polityczny zwolennik bitcoina, przekazał za pośrednictwem Twittera, że jego rząd spłacił 800-milionową obligację wraz z odsetkami.

Wiele osób oraz serwisów medialnych informowało o domniemanych kłopotach finansowych Salwadoru i krytykowały jego przywódcę za inwestowanie rządowego kapitału w bitcoina. Przypomnijmy, że pierwsza kryptowaluta została we wrześniu 2021 roku uznana za prawny środek płatniczy w tym kraju.

W opublikowanym poście Bukele wspomina o medialnej nagonce na jego osobę oraz jego rząd z powodu regularnego dokupywania bitcoina. W szczególności odniósł do publikacji na łamach The New York Times, która pojawiła się w lipcu 2021 roku. Pisano w niej, że decyzja Salwadoru o inwestowaniu w bitcoina na poziomie makroekonomicznym może negatywnie wpłynąć na budżet państwowy, przez co kraj nie będzie w stanie spłacić swojego zadłużenia. Jak się okazuje, media nie miały racji w tym przypadku. Co więcej, Bukele zaznaczył, że obligacja została rozliczona bez konieczności zawierania umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

CEO Binance – Changpeng Zhao – złożył gratulacje prezydentowi za pomyślnie przeprowadzoną transakcję. Powyższe potwierdził również Alejandro Zelaya, czyli minister finansów Salwadoru. Polityk w dosyć sarkastycznym tonie przekazał tę informację w następujących słowach:

Niestety, w ramach kampanii dezinformacyjnej niektórych krajowych i międzynarodowych mediów, ogłaszamy, że w tym dniu zakończyliśmy spłatę obligacji z 2023 r. na kwotę 800 mln USD wraz z odsetkami.

Biuro prasowe prezydenta przekazało serwisowi Reuters, że ​​rząd Salwadoru dokonał przelewu za obligacje, których kwota wynosiła 604,1 mln dolarów. Do tego dochodzą odsetki w wysokości 23,4 mln dolarów. Wcześniej instytucja dokonała w 2022 roku przelewów w dwóch transzach.

Salwador nie traci wiary w BTC

W dniu 7 września 2021 uznał bitcoina za prawny środek płatniczy stając się tym samym pierwszym państwem w historii, które zdecydowało się na ten krok. W następstwie tego rząd kraj regularnie dokupywał pierwszą kryptowalutę. Obecnie jest on w posiadaniu 2381 BTC, na które wydał około 103 mln dolarów.

Na początku stycznia pojawiły się również doniesienia, że rząd Salwadoru uchwalił kluczową ustawę dla sektora kryptowalut. Nowe ustawodawstwo określiło ramy prawne dotyczące projektu bitcoinowych obligacji państwowych, który jest znany jako „Volcano Bond”. Więcej o temacie tego projektu pisaliśmy tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności