za
volcano bonds

Volcano Bonds – wszystko o obligacjach wulkanicznych w Salwadorze

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Prezydent Salwadoru spotyka się z licznymi słowami krytyki po tym jak krajowe rezerwy w bitcoinie zanotowały znaczny spadek wartości w stosunku do dolara. Czy mimo narastającej presji idea Volcano Bonds przetrwa do następnej hossy na kryptowalutach?

Obligacje skarbowe

Kiedy kraje muszą zebrać pieniądze na finansowanie programów społecznych, budowę infrastruktury lub spłatę zobowiązań dłużnych, często emitują obligacje skarbowe banku centralnego. Są one zazwyczaj sprzedawane innym bankom centralnym lub inwestorom instytucjonalnym. Warto w tym momencie zaznaczyć, że umowy kupna obligacji przez banki centralne są zawierane nie tylko na podstawie decyzji ekonomicznych, ale także politycznych.

Jeśli pojęcie obligacji jest dla Ciebie czymś nowym, pomyśl o nich jako rodzaju inwestycji. Za ich pośrednictwem pożyczasz pieniądze władzom danego kraju i traktujesz je jako swoisty fundusz oszczędnościowy. Rządy spłacają inwestorów w oparciu o uzgodnione wcześniej terminy i stopy procentowe. Obligacje zwykle charakteryzuje oprocentowanie, które ma zrekompensować inwestorom dłuższe okresy obowiązywania lub większe ryzyko. Czy jednak oznacza to, że kontrahent, którym w tym przypadku jest państwo, zwróci Ci pełną kwotę, a potencjalne zyski przewyższą stopę inflacji? Taka gwarancja niestety nie istnieje. Ryzyko walutowe i ryzyko kontrahenta to odrębne kwestie, o których należy pamiętać w związku z nową strategią Salwadoru.

Czym są obligacje wulkaniczne?

Salvador zgłosił do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) swoje zamiary emisji obligacji zabezpieczonych bitcoinami. Oprócz spłaty swoich zobowiązań dłużnych, Bukele planuje również wykorzystać je do stworzenia Bitcoin City u podnóża Conchagua, stąd nazwa „obligacje wulkaniczne”.

Ich nabywcy otrzymają 10-letnie papiery wartościowe z oprocentowaniem 6,5%. Będą również cieszyć się okresowymi zwrotami w postaci wyjątkowych dywidend. Inwestorzy otrzymywać będą dodatkowe środki co trzy miesiące, ponieważ Salwador ma w planach realizować zyski i likwidować swoje zasoby bitcoinów właśnie w takich odstępach czasu. Cena Bitcoina jest oczywiście mocno zmienna, jednak Salwador zacznie wypłacać specjalne dywidendy dopiero po początkowym pięcioletnim okresie hodlu. Oznacza to więc, że w okresie blokady dojdzie do minimum jednego halvingu. Pojęcie to oznacza zmniejszenie podaży poprzez ograniczenie wydobycia BTC o kolejne 50%. To cykliczne wydarzenie zazwyczaj bardzo pozytywnie wpływa na kurs największego cyfrowego aktywa. Oczywiście warto wziąć pod uwagę, że zakładanie takiego scenariusza po raz kolejny jest pewnym rodzajem hazardu.

Nie jest jasne, czy istnieją przepisy zawieszające wypłaty dywidend, jeśli skutkowałyby one katastrofalnymi stratami. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby skarb państwa zbankrutował podczas rynku niedźwiedzia tylko dlatego, że obiecał wypłacić tę premię swoim inwestorom.

Bitcoin vs. USD

Obligacje wulkaniczne zabezpieczone bitcoinami pozwoliłyby dużym instytucjom przechowywać zdobyte bogactwo w cyfrowej walucie, obstawiając potencjalne wzrosty, tym samym zmniejszając podaż, a w konsekwencji podnosząc cenę. Oznacza to, że inwestorzy, którzy odczuwają pogardę dla opartego na długu modelu ekonomicznego dewaluacji waluty fiducjarnej, mogą wymienić gotówkę na bitcoiny, pomagając tym samym Salwadorowi spłacić jego długi denominowane w USD.

Po uwolnieniu się od pożyczek MFW i innych długów, prezydent Bukele chce przejść do modelu opartego na ograniczonej podaży bitcoinów w połączeniu z okresowym zmniejszaniem korzyści z jego wydobycia. To ryzykowny pomysł, w którym charakteryzujący się dużą płynnością Bitcoin jest najtwardszą walutą i bez z góry określonego ryzyka. Stawka dla Bukele i mieszkańców Salwadoru wydaje się więc naprawdę duża. Jak długo młody prezydent może przetrwać niedźwiedzi FUD, który przenika tę kryptowalutową zimę?

volcano bonds

Volcano Bonds jak okazja do uwolnienia się z długu

Zwykle obligacje rządowe są kupowane głównie przez akredytowanych inwestorów i instytucje finansowe, takie jak banki, fundusze hedgingowe lub emerytalne, a także firmy ubezpieczeniowe. Czasami również inwestorzy indywidualni mogą uzyskać dostęp do obligacji skarbowych za pośrednictwem akredytowanych brokerów. Obligacje wulkaniczne Salwadoru są skonstruowane w sposób umożliwiający ich kupno zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i zwykłym obywatelom. Minimalna wymagana inwestycja w Volcano Bonds wynosić będzie jedyne 100 USD.

Salwador zamierza sprzedać swój własny dług zabezpieczony Bitcoinem w nadziei, że uda mu się uniknąć „ratunku” ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W praktyce oznaczałoby to bowiem kolejną falę długów i dalsze pogorszenie finansowej sytuacji kraju. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że pomoc ze strony MFW to bardziej forma niewoli niż filantropia. W tym sensie motywacje Bukele mogą być więc rozumiane jako chęć obrony swojego ludu przeciwko wiecznemu, fikcyjnemu zniewoleniu długiem.

Teraz niestety wielu spodziewa się, że cały plan może się załamać. Przez konsekwencje bessy budżet państwa znacznie się skurczy. Po uczynieniu Bitcoina prawnym środkiem płatniczym w 2021 roku, Salwador zgromadził prawie 3000 monet, których wartość spadła średnio o 60%. Oznacza to, że Salwador nadal jest obciążony swoim długiem, ale pozostało mu mniej aktywów, którymi można go obsłużyć. To naraża prezesa Bukele na sporą krytykę, ponieważ tego typu myślenie zawsze dominuje w okresach bessy.

Opóźnione obligacje

Volcano Bonds miały zostać wyemitowane już w I kwartale 2022 roku. Data została jednak przełożona z powodu niesprzyjających warunków rynkowych i trwających kryzysów geopolitycznych. Takie komplikacje mogą oznaczać kłopoty dla popularności Bukele i losu Bitcoina w Salwadorze. Presja polityczna dodatkowo wciąż rośnie, ponieważ cena Bitcoina nieustająco spada.

Biorąc pod uwagę słabą zmienność, jakiej ostatnio doświadczył Bitcoin, i jego stosunkowo powolną adopcję wśród Salwadorczyków, MFW wezwał Bukele do porzucenia swojej polityki. Pojawiają się również liczne głosy, że prezydent powinien przeznaczać środki na programy społeczne, szpitale, szkoły i inne wydatki na infrastrukturę, zamiast kupować więcej kryptowalut. W krótkim okresie może to spowodować poważne konsekwencje, jeśli utrzymujący się FUD zacznie zdobywać umysły wystarczającej liczby obywateli.

MFW wypowiedział się również na temat ryzyka niewywiązania się Salwadoru ze spłaty pożyczki w wysokości 800 milionów USD. Jej termin przypada już na styczeń 2023 roku. Bukele skomentował jednak, że istnieje „zerowe ryzyko” niewypłacalności kraju.

Jednak agencje ratingowe i główne media nadal alarmują, że bilans państwa, mocno obciążony alokacją bitcoinów, zmierza w kierunku ogromnych kłopotów. Tak więc bitcoinerzy zachowują nadzieję, znając specyfikę rynku, podczas gdy bankierzy pozostają sceptyczni.

volcano bonds

Myśl końcowa

Niestety, urzędnicy jeszcze nawet nie rozpoczęli prac nad Bitcoin City. Obligacje miały pierwotnie pojawić się w marcu 2022 roku, następnie opóźniono je do maja 2022 roku. Obecnie zostały wstrzymane na czas nieokreślony. Za powody takiej sytuacji podawane były kolejno wojna na Ukrainie, załamanie ceny bitcoina, wewnętrzne problemy, a obecnie opóźnienia legislacyjne .

Jednak gdy tylko ostatnia ustawa o cyfrowych papierach wartościowych Salwadoru przejdzie przez proces legislacyjny, plany dotyczące obligacji wulkanicznych Bukele będą mogły wreszcie zostać zrealizowane. Każdy, kto ma dostęp do Bitfinex, zyska możliwość zakupu Volcano Tokens.

Niemniej jednak krytycy Bukele obawiają się jego decyzji o de-dolaryzacji i wyborze standardu bitcoina. Powodami są przede wszystkim zmienność rynku kryptowalut, polityczny oportunizm lub kombinacja obu. Warto zauważyć, że opozycja Bukele będzie szukała okazji do krytykowania jego poczynań przy każdej okazji. Z kolei MFW i Bank Światowy chcą utrzymać zadłużenie kraju w dolarach dla własnych korzyści.

Wielkie osiągnięcia często wiążą się z podejmowaniem wyważonego ryzyka. Tak długo, jak prezydent nie przeznaczy na inwestycję w Bitcoina zbyt dużej ilości funduszy, może być w stanie bezproblemowo przetrwać tę kryptowalutową zimę. Jego polityka podoba się 85% obywateli, a Bukele stara się o kolejną kadencję. Bez wątpienia dałoby to jego strategii bardzo potrzebny czas. Jeśli ta się powiedzie, Salwador stworzy precedens do naśladowania dla innych krajów. Skutkiem może być przeniesienie adopcji Bitcoina na wyższy poziom. Możliwe więc, że w przyszłości inne państwa wpadną w FOMO jeśli chodzi o zakup pozostałych satoshi.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności