za

Visa pracuje nad automatyzacją płatności kryptowalutami

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Visa chce umożliwić automatyczne płacenie rachunków za pomocą kryptowalut, czyli coś co zapewnia już prywatna bankowość.

Visa nadal eksperymentuje z blockchainem

Użytkownicy kryptowalut mogą pewnego dnia być w stanie automatycznie płacić swoje rachunki za prąd i telefon za pośrednictwem swoich portfeli. Przynajmniej tego chce Visa.

W poście na blogu z 20 grudnia zespół ds. kryptowalut firmy Visa zaproponował rozwiązanie, które umożliwi automatyczne wypłacanie środków z kryptowalutowych portfeli użytkowników. Wszystko ma być oparte na sieci Ethereum. System ma nie wymagać ręcznego potwierdzania każdej transakcji przez użytkownika.

Automatyczne płatności za powtarzające się rachunki są powszechne w tradycyjnym świecie bankowości.

W swoim artykule Visa stwierdziła, że automatyczne powtarzające się płatności za pomocą kryptowalut byłyby możliwe dzięki nowemu rodzajowi samoobsługowego portfela, który opiera się na koncepcji „abstrakcji konta” (AA).

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Butering, przedstawił powyższą koncepcję w 2015 roku. Ta zasadniczo umożliwia łączenie portfeli opartych na Ethereum i inteligentnych kontraktów.

Dzięki samoobsługowemu portfelowi opartemu na AA konta użytkowników „funkcjonowałyby jak inteligentne kontrakty”, co oznacza, że ludzie mogą planować transakcje bez konieczności podpisywania się w celu zainicjowania każdej transakcji.

Ta aplikacja może pozwolić użytkownikowi na skonfigurowanie programowalnej instrukcji płatniczej, która może automatycznie przekazywać środki z jednego samoobsługowego konta portfela na drugie w powtarzających się odstępach czasu, bez konieczności każdorazowego aktywnego udziału użytkownika

– czytamy we wpisie.

Propozycja jest częścią szerszych badań firmy nad nowymi innowacjami związanymi z blockchainem.

Zespół Visa przyznaje, że chociaż płatności automatyczne można stosunkowo łatwo zintegrować za pośrednictwem portfeli hostowanych przez inne strony, takie jak giełdy, oznacza to oczywiście, że użytkownik musiałby ufać, że jego fundusze będą odpowiednio zarządzane przez te strony. Bankructwa FTX, Voyager czy BlockFi pokazały zaś, że strony trzecie niekoniecznie zawsze są warte zaufania.

W poście podkreślono również, że AA było proponowane jako część wielu propozycji ulepszeń Ethereum na przestrzeni lat, ale ostatecznie nie zostało wdrożone.

Zespół Visa stwierdził, że już z powodzeniem testuje takie rozwiązania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności