za

Senator Sherrod Brown uważa, że kryptowaluty powinny zostać zakazane

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Senator Sherrod Brown, który pełni rolę przewodniczącego Senackiej Komisji Bankowej, udzielił ostatnio wywiadu NBC. W czasie rozmowy powiedział, że kryptowaluty mogą okazać się czymś, co „powinno zostać zakazane”. Czy to zapowiedź kierunku, jaki chcą obrać władze USA?

Zakaz kryptowalut w USA?

Senator Brown wszedł na temat tego, co władze USA powinny zrobić po upadku FTX. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby zakaz kryptowalut. Jak jednak dodał, wie, że do tego nie dojdzie, bowiem firmy z rynku cyfrowych aktywów zmieniłyby adresy swoich siedzib i przeniosły do innych krajów.

Zauważył, że sprawa FTX nie powinna przykryć innych kontrowersji związanych z kryptowalutami. W jego opinii konsumenci muszą strzec się też piramid finansowych, które działają w branży blockchaina. Do tego dochodzą zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, czyli ataki „koreańskich cyberprzestępców”, „handel narkotykami i ludźmi” przy użyciu kryptowalut i finansowanie terroryzmu.

Sam Brown twierdzi, że “próbował edukować opinię publiczną na temat kryptowalut i zagrożeń, jakie stwarzają dla naszego bezpieczeństwa”.

Obecnie zaapelował do sekretarza skarbu USA o przygotowanie analizy rynku kryptowalut i zaproszenie do współpracy kilku agencji regulacyjnych.

Zakaz nie ma sensu

Warto jednak dodać, że zakaz kryptowalut – jak mówił sam Brown – nie miałby sensu. Firmy z rynku blockchaina nie przestałyby istnieć, jedynie przeniosłyby się do innych krajów. W efekcie rząd USA straciłby możliwość ich kontrolowania i ściągania z nich i inwestorów, którzy zarobili na obrocie bitcoinami, podatków.

Zresztą powyższe jest w środowisku polityków chyba w pełni zrozumiałe. Biały Dom już na początku kadencji Joe Bidena poszedł w kierunku regulacji, a nie zakazu cyfrowych walut .Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, publicznie zadeklarował, że „nie ma zamiaru zakazać” kryptowalut.

Wątpliwe też, by sytuację tę zmieniła ewentualna emisja cyfrowego dolara, bowiem, jak widać, Amerykanie traktują kryptowaluty raczej jako aktywa inwestycyjne, a nie waluty. Zresztą USA nawet nie pracują obecnie nad swoją cyfrową walutą i nic nie wskazuje na to, by szybko miało się to zmienić.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności