CEO JPMorgan: Bitcoin będzie uregulowany, „czy ci się to podoba, czy nie”

Bitcoin

Jamie Dimon ponownie wyraził swoje negatywne stanowisko wobec bitcoina. Tym razem stwierdził, że służy on jako „złoto głupców przyszłości”. Wyraził […]

Jamie Dimon ponownie wyraził swoje negatywne stanowisko wobec bitcoina. Tym razem stwierdził, że służy on jako „złoto głupców przyszłości”. Wyraził również opinię, że cała branża kryptowalut prędzej czy później zostanie uregulowana.

Bitcoin nie ma „wewnętrznej wartości”

Dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co – Jamie Dimon – jest krytykiem kryptowalut pod każdym względem. Podczas niedawnego wywiadu dla HBO, po raz kolejny podał powody, dla których jest przeciwny temu rodzajowi aktywów.

Poruszył on gorący ostatnio temat całkowitego zakazu wydobycia i handlu bitcoinami w Chinach. Według Dimona ruch ten udowodnił, że BTC jest nielegalny. W związku z tym, ludzie nie powinni traktować go jako cyfrowego złota:

Zawsze wierzyłem, że zostanie to gdzieś zdelegalizowane, tak jak Chiny uczyniły to nielegalnym, więc myślę, że jest to trochę złoto głupców.

Z taką opinią na temat złota i bitcoina, Dimon stoi w opozycji do wielu innych prominentnych nazwisk, które poparły kryptowalutę. Nie tylko ze względu na jej podobieństwa do metalu szlachetnego, ale także ze względu na niektóre z jej zalet.

Wśród nich są Michael Saylor, Steve Wozniak i Chamath Palihapitiya. Wszyscy oni uważają, że bitcoin jest lepszym aktywem niż złoto ze względu na jego ograniczoną podaż i cyfrową prezencję.

Prezes JPMorgan wezwał również amerykańskie organy do uregulowania bitcoina. Uważa on bowiem, że jest on głównie wykorzystywany w nielegalnej działalności.

Tak… Jeśli ludzie używają go do unikania podatków i handlu seksualnego oraz ransomware, to będzie on uregulowany, czy ci się to podoba, czy nie. Więc to nie jest moralne stwierdzenie. To stwierdzenie oparte na faktach.

Tym samym Dimon dołączył do listy osób twierdzących, że bitcoin jest wykorzystywany przede wszystkim do nielegalnych transakcji. Jednak to przekonanie nie jest wcale prawdą. Liczne raporty wykazały już, że to gotówka pozostaje najczęściej wykorzystywaną metodą płatności przez przestępców. Co więcej, blockchain BTC jest przejrzysty, jako że wszystkie transakcje są na nim rejestrowane.

JPMorgan wszedł do świata kryptowalut

Pomimo wrogiego stanowiska w sprawie kryptowalut dyrektora generalnego, międzynarodowy bank inwestycyjny JPMorgan Chase & Co. niedawno rozpoczął świadczenie usług związanych z aktywami cyfrowymi dla swoich klientów.

Pod koniec lipca Mary Callahan Erdoes – dyrektor ds. zarządzania aktywami i majątkiem w tej instytucji – stwierdziła, że większość klientów banku postrzega bitcoina jako klasę aktywów.

Wielu naszych klientów mówi: 'To jest klasa aktywów i chcę w nią zainwestować’. Naszym zadaniem jest pomóc im umieścić pieniądze tam, gdzie chcą inwestować.

Krótko po tym, największy amerykański bank dał swoim klientom instytucjonalnym dostęp do sześciu funduszy kryptowalutowych.

Tagi
bitcoin btc James Dimon jpmorgan kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.