Gary Gensler: SEC nie zakaże kryptowalut, ale Senat może to zrobić

Bitcoin

Gary Gensler potwierdza, że ​​SEC nie zakaże kryptowalut. Dodał jednak, że Kongres teoretycznie może doprowadzić do takiego zakazu.

Gary Gensler i zakaz kryptowalut

Gary Gensler, szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd potwierdził, że jego agencja nie ma uprawnień ani zamiaru zakazywania kryptowalut. Powiedział to odpowiadając na pytania polityków podczas przesłuchania Komisji ds. Usług Finansowych w Izbie Reprezentantów, które zorganizowano 5 października.

– To kwestia tego, w jaki sposób zajmiemy się tym rynkiem w ramach [polityki] ochrony konsumentów i inwestorów, którą mamy, a także jak współpracujemy z regulatorami bankowymi i innymi – powiedział Gensler. – Wiele z tych tokenów spełnia test bycia umową inwestycyjną, notą lub papierem wartościowym – dodał.

Gensler zwrócił również uwagę na „problemy ze stabilnością finansową”, które mogą generować stablecoiny.

Kongresmen Patrick McHenry w czasie debaty oskarżył jednak szefa SEC o niezbyt zdecydowane działania.

– Niektóre z twoich komentarzy wywołały pytania na rynku i sprawiły, że pewne sprawy nie były jasne. Wypowiedziałeś pewne uwagi, które zaintrygowały rynki, zlekceważyłeś jednak tworzenie przepisów, wydając oświadczenie bez należytego procesu – atakował polityk.

Gary Gensler zakaz kryptowalut

Gensler odpowiedział mu, że SEC postępuje zgodnie z ustawą o procedurach administracyjnych.

McHenry przypomniał też, że Gensler w czasie wcześniejszych wykładów na MIT w 2019 r. skrytykował orzeczenia SEC klasyfikujące bitcoina i ether jako towary.

Zapytany o swoje aktualne poglądy w tej sprawie, Gensler stwierdził, że “przepisy dotyczące papierów wartościowych są dość jasne – jeśli zbierasz pieniądze […], mieści się to w prawie dotyczącym papierów wartościowych.”

Nowa ustawa

Przesłuchanie odbyło się tego samego dnia, w którym McHenry zaproponował ustawę Clarity for Digital Tokens Act, która w dużym stopniu opiera się na propozycji ustanowienia tzw. „bezpiecznej przystani”, wizji przedstawionej przez komisarz SEC Hester Peirce w lutym 2020 r.

Podczas przesłuchania McHenry naciskał na Genslera, by dowiedzieć się, czy poświęcił swój czas na zapoznanie się z propozycją Peirce.

Komisarz Peirce i ja omówiliśmy jej przemyślenia na temat potencjalnej bezpiecznej przystani. Myślę, że wyzwaniem dla amerykańskiej opinii publicznej jest to, że jeśli nie będziemy tego nadzorować i nie wprowadzimy ochrony inwestorów, ludzie ucierpią – odparł obecny szef SEC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
btc Gary Gensler prawo SEC USA

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.