za
Celsius stara się o pozwolenie na sprzedaż swoich stablecoinów, by odzyskać płynność

Celsius stara się o pozwolenie na sprzedaż swoich stablecoinów, by odzyskać płynność

Kryptowalutowy pożyczkodawca – Celsius – który kilka miesięcy temu złożył wniosek o upadłość, zamierza teraz odzyskać płynność finansową. W ramach tego firma chce wesprzeć swoje działania środkami ze sprzedaży posiadanych stablecoinów.

Celsius chce się dogadać z władzami

Celsius, firma świadcząca usługi pożyczek w kryptowalutach, w czerwcu nagle zamroziła wszystkie wypłaty na swojej platformie. Następnie w lipcu ogłoszono wszczęcia postępowania upadłościowego. Teraz firma zgłosiła się do Sądu Upadłościowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku w celu uzyskania pozwolenia na sprzedaż posiadanych stablecoinów. Jest to szansa o ustabilizowanie płynności finansowej firmy, aby pomóc „sfinansować działalność dłużników”.

Zawiadomienie zostało złożone przez zespół prawników Celsiusa z kancelarii Kirkland & Ellis w dniu wczorajszym, 15 września. Decyzja o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku zostanie podjęta w trakcie rozprawy, która odbędzie się 6 października 2022 r. Jak napisano w zgłoszeniu, firma obecnie jest w posiadaniu jedenastu różnych stablecoinów, których równowartość wynosi 23 milionów dolarów. Jeśli uda się doprowadzić do ich sprzedaży, środki z niech pochodzące zostaną przeznaczone na bieżącą działalność Celsiusza. Art. 363 Kodeksu Upadłościowego, na który powołuje się firma w swoim wniosku, mówi:

Artykuł 363 Kodeksu Upadłościowego ma na celu zachowanie równowagi między umożliwieniem przedsiębiorstwu kontynuowania codziennej działalności bez nadmiernego nadzoru sądowego lub wierzyciela a ochroną wierzycieli zabezpieczonych i innych osób przed rozproszeniem majątku spadkowego.

Celsius stara się o pozwolenie na sprzedaż swoich stablecoinów, by odzyskać płynność

Celsius ścigany przez wierzycieli

Celsius jakiś czas temu złożył wniosek, w którym zadeklarował się do częściowego zwrotu środków klientom. Dotyczy to jednak wyłącznie rachunków powierniczych oraz aktywów powierniczych o wartości 7 575 USD lub mniejszej. Ruch ten spotkał się ze sporą krytyką ze strony niektórych liderów branży, ponieważ wspomniane ograniczenie oznacza, że ​​tylko 50 milionów z 210 milionów dolarów może zostać uwolnionych.

Presja, z którą musi się mierzyć pożyczkodawca stale rośnie. W dniu 31 sierpnia grupa składająca się z 64 posiadaczy kont powierniczych złożyła skargę o odzyskanie swoich aktywów. Powodowie zwracają uwagę na fakt, że Celsius „nie honorował żadnych wypłat z żadnych programów”, w tym usług powierniczych.

Jak można przeczytać w skardze jest to sprzeczne z „prostym językiem warunków użytkowania dłużników”, ponieważ mówią one wyraźnie, że tytuł do przechowania aktywów „zawsze pozostaje przy użytkowniku”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.