Brazylia uruchamia sieć blockchain, aby usprawnić śledzenie wydatków publicznych
W dniu 30 maja Brazylia uruchomiła nową rządową sieć blockchain. Stało się to możliwe dzięki współpracy między Sądem Obrachunkowym Uniam (TCU) a Brazylijskim Bankiem Rozwoju (BNDES).
Wydarzenie to było transmitowane na żywo na oficjalnym kanale YouTube TCU. Głównym celem wydarzenia było omówienie technicznych aspektów projektu na podstawie doświadczeń kilku zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się urzędnicy państwowi, dyrektorzy firm oraz przedstawiciele instytucji uniwersyteckich.
Brazylijska Sieć Blockchain (RBB) jest nadal w fazie rozwoju, ale początkowo będzie wykorzystywana w kilku instytucjach publicznych. Jej celem jest poprawa jakości usług oferowanych obywatelom i zapewnienie większej identyfikowalności wydatków publicznych.
Brazylia stawia na blockchain, aby walczyć z korupcją
Nieprzekupna natura technologii blockchain jest dla wielu urzędników i polityków mieczem obosiecznym. Ułatwia bowiem natychmiastowe wykrycie każdego rodzaju korupcji, defraudacji lub nielegalnych działań, którym TCU chce zapobiec.
Ana Arraes, prezes TCU Uniam, powiedziała, że pomysł wykorzystania technologii blockchain pojawił się w drugiej połowie 2019 roku. Ponadto wyjaśniła, że temat ten był bardzo istotny w dyskusjach rządowych, ze względu na korzyści, jakie oferuje podczas audytu danych dostarczanych w ramach wydatków publicznych.
Wykorzystanie technologii blockchain staje się szeroko dyskutowane. Pozwala bowiem na większą ochronę, przejrzystość i integralność w przechowywaniu informacji w publicznych bazach danych, aby umożliwić audyt umieszczonych danych.
João Alexandre Lopes, kierownik Obszaru Technologii Informacyjnych w BNDES, powiedział, że jak tylko projekt zostanie sformalizowany, wszyscy “partnerzy będą mogli korzystać z tej wspólnej infrastruktury”.
Blockchain w Ameryce Łacińskiej
Wykorzystanie technologii blockchain w ramach instytucji publicznych zostało już wdrożone w takich krajach jak Kolumbia, Peru i Argentyna. Za jej pomocą obywatele mogą kontrolować niektóre działania państwa.
Pod koniec 2021 roku Kolumbia ogłosiła opracowanie projektu pilotażowego z wykorzystaniem technologii blockchain. Miał on służyć do walki z korupcją i potrwać około 3 miesięcy. MINTIC nie opublikowało jednak oficjalnych informacji na temat postępów lub aktualnego statusu projektu.
Z kolei Peru przystąpiło do LACChain w celu utworzenia sieci blockchain, która ma służyć jako poligon doświadczalny do opracowywania modeli tożsamości cyfrowej (ID) i rozwiązań w zakresie identyfikowalności.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności