za

Jack Dorsey tworzy Bluesky Social, alternatywnego Twittera

Konferencja Kryptoraport

Jack Dorsey, jeden z założycieli i były dyrektor generalny Twittera, przygotowuje nowy portal społecznościowy – Bluesky Social. Może być to kontynuacja działań Dorsey’a z zakresu badań nad technologią blockchain i kryptowalutami.

Nowy Twitter?

Jak podają twórcy, Bluesky Social ma być pierwszą zdecentralizowaną siecią społecznościową. Co to oznacza w praktyce? Tego na razie nie wiadomo. Możliwe jednak, że będzie to oznaczało kontynuację eksperymentów Dorsey’a z blockchainem i kryptowalutami.

Kiedy portal wystartuje? Nie trzeba będzie czekać na to wydarzenie bardzo długo. Aplikacja Bluesky Social jest obecnie w wersji testowej. Jej możliwości bada ograniczone grono użytkowników.

Czy to ma sens?

Czy jednak mówienie o “nowym Twitterze” jest zasadne. Ponadto, czy taka aplikacja ma dziś rację bytu?

Przede wszystkim pamiętajmy, że podobne próby utarcia nosa Twitterowi (jeszcze za rządów Dorsey’a) miały już miejsce. I kończyły się raczej porażkami. W tym miejscu wystarczy wspomnieć o Truth Social, za którym to projektem stoi Donald Trump, były prezydent USA, którego konto na Twitterze zostało zablokowane. Do grona niezbyt udanych klonów Twittera czy Facebooka należy też polska Albicla, która miała być portalem społecznościowym dla prawicy.

Teraz sytuacja może być jednak inna, bowiem za projektem stoi Dorsey, czyli człowiek, który współtworzył Twittera. Na social mediach zna się jak mało kto i może zaoferować społeczności świeże pomysły. Od dawna jest też fanem bitcoina, co także może mieć znaczenie.

Przypomnijmy też, że niemal równy rok temu Twitter ogłosił stworzenie dedykowanego zespołu ds. kryptowalut. Jego zadaniem miało być zbadanie zdecentralizowanych aplikacji (dApp) i opracowanie ”strategii dla przyszłości kryptowalut na Twitterze”.

Niedługo potem rozpoczęła się jednak medialna afera dot. próby kupna portalu przez Elona Muska. Szef Tesli ostatecznie nabył Twittera, ale jak na razie wprowadza w związku z tym spory chaos. Swoje rządy rozpoczął od zwolnień.  Pracę stracili m.in. szef Twittera Parag Agrawal, dyrektor finansowy Ned Segal i szefowa ds. prawnych Vijaya Gadde.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności