za

Vitalik Buterin pokazał nową wersję mapy drogowej Ethereum

robinhood aplikacja rejestracja

Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, zaprezentował nową wersję planu rozwoju swojego projektu. Pozostałe kamienie milowe na mapie drogowej Ethereum obejmują: The Surge, The Scourge, The Verge, The Purge i The Splurge.

Vitalik Buterin mówi o przyszłości Ethereum

Buterin dodał nowy etap na technicznej mapie drogowej Ethereum, który ma na celu poprawę odporności na cenzurę i decentralizację sieci. Nowe plany Ethereum zostały ujawnione przez niego w poście na Twitterze z 5 listopada.

Po przejściu Ethereum na algorytm proof-of-stake (PoS) 15 września, Ethereum znalazło się w drugim etapie – The Surge, którego celem jest uzyskanie wyniku 100 000 transakcji na sekundę.

Zaktualizowany techniczny plan działania wprowadza teraz The Scourge jako nowy trzeci etap, po którym nastąpią wcześniej znane fazy: The Verge, The Purge i The Splurge.

Zgodnie z mapą drogową Ethereum, celem The Scourge jest „zapewnienie niezawodnego i wiarygodnie neutralnego systemu włączenia transakcji oraz uniknięcie centralizacji i innych zagrożeń związanych z protokołami MEV [skrót od Miner Extractable Value]”.

Buterin wcześniej opisał wiarygodnie neutralny mechanizm jako taki, który „nie dyskryminuje żadnych konkretnych osób”.

Miner Extractable Value (MEV) ma miejsce, gdy górnik niejako rządzi innymi uczestnikami sieci, decydując, które transakcje mają zostać umieszczone w bloku i w jakiej kolejności. Może to prowadzić do większej centralizacji i swoistej cenzury.

Założyciel The Daily Gwei Anthony Sassano napisał wcześniej w poście na Twitterze z 15 października, że ​​opór wobec cenzury jest „ważniejszy niż skalowanie”.

Chociaż pełne szczegóły The Scourge nie zostały ujawnione, współzałożyciel Ethereum niedawno zaproponował rozwiązanie „Partial Block Auction”, w którym twórca bloku ma wyłączne prawo do decydowania o części jego zawartości.

Przedstawiono też inne propozycje zwalczania cenzury w sieci: rozwiązanie Single Unifying Auctions for Value Expression (SUAVE) firmy badawczo-rozwojowej Flashbots.

Buterin potwierdził również aktualizację „The Verge”, która będzie teraz obejmować integrację technologii Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (SNARK) z Ethereum. Dodanie SNARK doda bardzo potrzebne funkcje dot. ochrony prywatności do sieci Ethereum, jednocześnie umożliwiając śledzenie anonimowych transakcji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności