za
do końca pierwszego kwartału 2023 r.

Arthur Hayes napisał artykuł o zagrożeniach związanych z CBDC

2022-11-07
CBDC
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W swoim najnowszym poście na blogu zatytułowanym „Pure Evil”, Arthur Hayes, były dyrektor generalny platformy wymiany kryptowalut BitMEX, przekonuje, że banki mogą ograniczyć wpływ „horroru” CBDC.

Hayes: fani BTC i banki sprzeciwiają się „dystopii” CBDC

Nad CBDC pracuje coraz większa liczba krajów. Prym wiodą na tym polu Chiny.

Wierzę, że apatia większości pozwoli rządom łatwo zabrać naszą fizyczną gotówkę i zastąpić ją CBDC, wprowadzając utopię (lub dystopię) nadzoru finansowego

– wyjaśnił w artykule Hayes.

Mamy jednak prawdopodobnego sojusznika, który, jak sądzę, ograniczy zdolność rządu do wdrożenia najskuteczniejszej architektury CBDC do kontrolowania ogólnej populacji – a sojusznikiem tym są krajowe banki komercyjne

– dodał.

Wdrażając CBDC, rząd mógłby albo uczynić bank centralny jedynym „węzłem” w sieci płatniczej, albo wykorzystać banki komercyjne jako węzły w mniej radykalnej przebudowie systemu finansowego. Systemy te Hayes nazywa odpowiednio „modelem bezpośrednim” i „modelem hurtowym”.

Dla polityków, którym bardziej zależy na władzy niż na zyskach, jest to szansa na całkowite zniszczenie wpływu banków zbyt dużych, by upaść – a jednak wydaje się, że politycznie nie są w stanie tego zrobić

– napisał.

Kolumbia wyda CBDC. Powód? Walka z niepłaceniem podatków

CBDC to wypowiedzenie wojny

Z kolei w wywiadzie dla Cointelegraph Richard Werner — ekonomista i profesor na Uniwersytecie De Montfort — opisał CBDC jako „wypowiedzenie wojny”.

Z kolei Hayes określił bitcoina jako bezpieczną przystań, wciąż dostępną dla tych, którzy już sprzeciwiają się jakiejkolwiek formie gospodarki bezgotówkowej. Jego zdaniem po masowym wdrożeniu CBDC kupowanie BTC stanie się trudniejsze, a być może wręcz niemożliwe.

“To okno nie będzie otwarte wiecznie. Nadchodzą kontrole kapitałowe, a kiedy wszystkie pieniądze są cyfrowe, a niektóre transakcje nie są dozwolone, możliwość zakupu bitcoina szybko zniknie”, ostrzega. „Jeżeli (…) nie posiadasz nawet bardzo małego procenta swojej płynnej wartości netto w BTC, najlepszy dzień na zakup bitcoina był wczoraj”, zauważył.

Co ciekawe, CEO Binance Changpeng „CZ” Zhao mówi, że na rynku jest miejsce i na CBDC i na kryptowaluty. Nie uważa cyfrowych walut państw za zagrożenie dla kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności