za

Oddział Fedu w Nowym Jorku testował CBDC

2022-11-05
BlockchainCBDC

Oddział Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku zakończył eksperyment dotyczący wykorzystania cyfrowego dolara w realizacji złożonych transakcji walutowych realizowanych w różnych łańcuchach bloków. Chodziło o zbadanie tego, na ile blockchain pomoże skrócić czas rozliczeń. Okazało się, że ten spadł z obecnej średniej – dwóch dni – do poniżej 15 sekund.

Fed w Nowym Jorku eksperymentuje z cyfrowym dolarem

Oddział Fedu w Nowym Jorku zakończył test dot. cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), która ma posłużyć do przeprowadzania transakcji transgranicznych. W jego ramach wymieniono cyfrowego dolara amerykańskiego na inne, “eksperymentalne” waluty obce, które znajdowały się na oddzielnych łańcuchach bloków.

Eksperyment znany jako Project Cedar: Phase One koncentrował się na sprawdzeniu tego, czy waluty cyfrowe banku centralnego są opłacalnymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o duże transakcje walutowe.

Pikanterii dodaje fakt, że przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell i inni członkowie zarządu amerykańskiego banku centralnego niedawno jasno powiedzieli, że nie jest jasne, czy Fed w ogóle wyemituje kiedyś cyfrowego dolara.

Program pilotażowy wykazał, że dzięki CBDC średni czas przeprowadzania tego typu transakcji skraca się z dwóch dni do poniżej 15 sekund. Do tego, jak dodano, wyeliminowano ryzyko, że skomplikowane transakcje transgraniczne mogą zostać zrealizowane tylko częściowo.

Co ważne, test nowojorskiego Fedu wykazał, że transakcje mogą zachodzić pomiędzy zdigitalizowanym dolarem a ośmioma innymi walutami “eksperymentalnymi” działającymi na oddzielnych łańcuchach bloków.

fed banki kryptowaluty

Czy cyfrowy dolar powstanie?

Pomimo pozytywnego wyniku eksperymentu nadal nie wiemy, czy USA zdecydują się na emisję cyfrowego dolara.

– Project Cedar Phase One ujawnił obiecujące zastosowania technologii blockchain w modernizacji krytycznej infrastruktury płatniczej, a nasz inauguracyjny eksperyment stanowi strategiczny punkt startowy dla dalszych badań i rozwoju pieniądza oraz płatności – powiedział Per von Zelowitz, dyrektor centrum badawczego, które przeprowadziło eksperyment.

Warto dodać, że USA mogą zostać w pewnym momencie niejako zmuszone do emisji e-dolara. Wszystko przez sukcesy Chin na tym polu.

Nad CBDC pracują i inne kraje, które mogą uchodzić za wrogie Ameryce. Tym samym powstaje alternatywny system płatniczy, który będzie niezależny od władz USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności