Bitcoin jak zacząć

Bitcoin – jak zacząć przygodę z kryptowalutami?

Bitcoin – jak zacząć przygodę z kryptowalutami?

W poradniku “Bitcoin – jak zacząć”, na przykładzie tytułowego bitcoina pokażemy Ci, że posługiwanie się kryptowalutami jest zasadniczo bardzo proste. W rzeczywistości, obsługa bitcoina jest łatwiejsza niż nie jedna tradycyjna bankowość elektroniczna.

Co więcej, ze statystyk wynika, że sieć BTC jest o wiele bardziej niezawodna niż online banking. W ciągu 10 lat swojego istnienia, sieć Bitcoina była aktywa przez ponad 99,98% czasu – oznacza to zaledwie 2 dni przerwy w świadczeniu usług, w trakcie całej dekady.

Misją portalu bitcoin.pl jest przedstawienie zagadnień związanych z Bitcoinem w przystępny i rzetelny sposób wszystkim, którzy wcześniej nie mieli z nim do czynienia lub tym, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę. Jeśli sądzisz, że to odpowiednia pora, by zaangażować się w ekosystem Bitcoina i zastanawiasz się, jak zacząć, jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule pokażemy Ci, w jaki sposób możesz stać się posiadaczem swoich pierwszych BTC.

Czego potrzebujesz, żeby zacząć?

Aby zacząć posługiwać się Bitcoinem, tak naprawdę wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Z kolei żeby robić to rozsądnie i bez ryzyka, wystarczy przestrzegać fundamentalnych zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Jeśli nie wchodzisz na niebezpieczne strony, nie klikasz w dziwaczne linki i nie podajesz swoich prywatnych danych gdzie popadnie, ryzyko utraty Twoich bitcoinów jest marginalne. Bezpieczeństwo samej sieci Bitcoina potwierdza między innymi Centralny Bank Kanady.

Jeśli natomiast nie wiesz jeszcze do końca czym dokładnie jest Bitcoin, to polecamy najpierw zapoznać się z jego możliwościami i stojącą za nim ideą. Bardziej wnikliwym czytelnikom oraz tym, którzy dodatkowo chcą pogłębić swoją wiedzę na temat Bitcoina, proponujemy również zaznajomienie się z zagadnieniami dotyczącymi zasad działania Bitcoina.

Jak kupić bitcoiny?

Jeśli wiesz już czym jest Bitcoin i czujesz gotowość, żeby dokonać pierwszych zakupów, możesz wiele możliwości. Tutaj przedstawimy kilka z nich, aby każdy mógł sprawnie nabyć swoje pierwsze BTC.

Kupić bitcoiny możemy na kilka sposobów.

Kantor bitcoin online

Kantor bitcoin to wygodne rozwiązanie dla początkujących uczestników rynku kryptowalut. Platforma tego typu powinna być bezpieczna i prosta w obsłudze. Możliwość szybkiego otrzymania zakupionych bitcoinów na swój portfel będzie dodatkowym atutem. Formalności przy zakupie powinny obejmować jedynie niezbędne minimum, zgodnie z ideą kryptowalut i decentralizacji. Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa zaufany kantor bitcoin online, zapraszamy do skorzystania z niego na naszej stronie. 

Inny kantor bitcoin, który możemy polecić naszym czytelnikom, to internetowy kantor kryptowalut Bitcan.pl. Z naszej ostatniej analizy kantorów wynika, że Bitcan jest zdecydowanym faworytem w tej kategorii. Jest to kantor bezpieczny, umożliwiający błyskawiczny zakup i sprzedaż BTC po atrakcyjnym kursie.

Stacjonarny kantor bitcoin

Równie popularną metodą zakupu bitcoinów stały się kantory stacjonarne. Możliwość bezpośredniego załatwienia sprawy z drugim człowiekiem to dla wielu osób preferowana metoda nabycia swoich pierwszych kryptowalut. Polecamy umówić się na wizytę w jednym z ponad 100 kantorów stacjonarnych sieci Ari10 znajdujących się całej Polsce. Profesjonalna obsługa klienta, zgodność z obowiązującymi regulacjami i atrakcyjne kursy wymiany to korzyści przemawiające za wyborem tego rozwiązania. Dogodną dla siebie lokalizację znajdziesz dzięki mapie kantorów stacjonarnych na Bitcoin.pl.

Giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut umożliwia zakup i sprzedaż bitcoinów od innych użytkowników platformy. Kurs ustalany jest w czasie rzeczywistym, na podstawie ofert zakupu i sprzedaży, czyli popytu i podaży. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które oprócz handlu bitcoinem, chcą mieć dostęp do innych cyfrowych aktywów w jednym miejscu.

Naszym czytelnikom możemy polecić kilka zaufanych giełd:

Giełda kryptowalut BitBay

BitBay to jedna z najbardziej rozpoznawalnych giełd na polskim rynku. Prosty w obsłudze interface użytkownika, niskie marże i niewielki spread to argumenty przemawiające za korzystaniem właśnie z tej platformy. Z poniższego wideo instruktażowego dowiesz się jak krok po kroku wygląda proces rejestracji na giełdzie BitBay oraz jak szybko kupić lub sprzedać BTC. Jeśli wolisz, możesz przeczytać także poradnik w formie pisemnej.

Giełda kryptowalut Binance

Binance to giełda kryptowalut rozpoznawalna przez większość osób zainteresowanych rynkiem blockchain i krypto. Dostępnych jest na niej niemal 600 par wymiany, dlatego istnieje duża szansa, że uda ci się kupić na niej tokeny i kryptowaluty, których nie ma na CoinDeal czy BitBay. Bez weryfikacji za pomocą dokumentu tożsamości możemy wpłacać z Binance do 2 BTC dziennie. Jedynym mankamentem giełdy – dla polskich traderów – zdaje się być brak możliwości wpłat i wypłat w PLN. Tutaj jednak z pomocą przychodzą wyżej wymieniane giełdy. Jeśli jeszcze nie masz konta na Binance, spieszymy z odpowiedzią jak krok po kroku wygląda rejestracja na tej platformie.

Portfel Bitcoin – jak wybrać właściwy?

Po zakupie bitcoinów należy przede wszystkim zadbać o to, aby nabyte kryptowaluty były bezpieczne. W tym celu rozważnie wybierz portfel, na którym będziesz je przechowywać. Z czasem posłuży Ci on zapewne również do wysyłania i odbierania BTC lub innych kryptowalut.

Istnieje wiele rodzajów portfeli, zarówno dla bitcoina, jak i innych walut cyfrowych. Tutaj przedstawimy najważniejsze z nich. Te, które umożliwią Ci sprawne i w pełni świadome kontrolowanie swoich środków.

Podczas wyboru portfela najważniejszym wyznacznikiem jest sposób, w jaki będziesz korzystać ze swoich kryptowalut. Większe ilości kryptowalut, zamiast na giełdzie, zdecydowanie bezpieczniej przechowywać jest w portfelu, nad którym masz pełną kontrolę.

Portfel desktopowy

Czyli portfel w formie aplikacji pobieranej na osobisty komputer. To popularne i proste w obsłudze rozwiązanie. Dostępnych jest wiele takich aplikacji. Ich instalacja odbywa się na takiej samej zasadzie, co większości programów, które znajdują się na Twoim komputerze.

Popularne portfele desktopowe to Exodus lub Electrum (choć ten drugi polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom).

Portfel przeglądarkowy

Portfel przeglądarkowy lub portfel online, jak wskazuje sama nazwa, daje Ci dostęp do Twoich kryptowalut z poziomu przeglądarki, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Po zalogowaniu możesz odbierać i wysyłać kryptowaluty w szybki i wygodny sposób.

Pamiętaj jednak, że w przypadku tego rozwiązania nie masz pełnej kontroli nad swoimi środkami. Z tego powodu, portfel zainstalowany na komputerze jest bardziej rozsądnym pomysłem.

Jeśli jednak nie przechowujesz dużych ilości BTC, możesz skorzystać np. z portfela Coinbase lub Blockchain.com. Pozwoli Ci to cieszyć się komfortem dostępu do środków z każdego urządzenia z dostępem do internetu.

Portfel sprzętowy

To jedna z najbezpieczniejszych możliwości przechowywania kryptowalut. Twoje cyfrowe aktywa są przechowywane w trybie offline, czyli poza stałym dostępem do Internetu. Tzw. “cold storage”, zapewnia bezpieczeństwo Twoich kluczy prywatnych, a wszystkie transakcje muszą być potwierdzone PIN’em.

portfel sprzętowy do bezpiecznego przechowywania bitcoinów

Niech nie zmyli Cię zewnętrzne podobieństwo tych urządzeń do zwykłych pendrive’ów. Korzystają one z dedykowanego systemu operacyjnego i certyfikowanych chipów, które bezpieczeństwem dorównują systemom rządowym i bankowym. Przykładem takiego portfela jest Ledger.

Portfel offline z dostępem online

Innym świetnym przykładem takiego portfela jest Guarda.co. Guarda to multiportfel działający w pełni offline, z którego dane nie wychodzą poza własny komputer ani nie są przechowywane na zewnętrznych serwerach. Klucze prywatne znajdują się w zaszyfrowanym przez użytkownika za pomocą hasła pliku, a strona guarda.co służy tylko do jego odczytu.

Innymi słowy, strona internetowa Guardy, to po prostu interfejs, dzięki któremu użytkownik może zarządzać kluczami prywatnymi. Same klucze są zapisane na komputerze jako plik, zaszyfrowany wybranym hasłem.

Portfel mobilny

Mobilny portfel to wygodny sposób na przechowywanie i przesyłanie swoich kryptowalut bezpośrednio z poziomu smartfona. Popularny i sprawdzony portfel mobilny to np. Mycelium. Dostępny jest zarówno w wersji na system Android, jak i iOS. Użytkownicy smartfonów mogą również zwrócić uwagę na Samourai Wallet.

Oczywiście na rynku dostępnych jest znacznie więcej portfeli, ale dla początkujących ta lista będzie w zupełności wystarczająca.

Skoro już wiesz jak zacząć przygodę z Bitcoinem:

Warto pamiętać, że niezależnie od doboru portfela, bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów wciąż zależy głównie od Ciebie. Jeśli przestrzegasz podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, nie klikasz w dziwaczne linki, ani nie pobierasz podejrzanych plików, bezpieczeństwo Twoich kryptowalut wzrasta.

mężczyzna sprawdza kurs Bitcoina na smartfonie

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy jest odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż bitcoinów, zapraszamy również do obserwowania kursu w naszym serwisie.

Masz już podstawową wiedzę na temat tego, czym jest Bitcoin – wiesz także, jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami. W zależności od Twoich potrzeb, pozostaje tylko wybór odpowiedniego portfela kryptowalut oraz miejsca do ich zakupu.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie Bitcoina lub potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu oraz na Polskie Forum Bitcoin. Forum to jest najstarszym źródłem wiedzy o Bitcoinie w Polsce. Zajdziesz tam wielu doświadczonych użytkowników, którzy chętnie Ci pomogą i odpowiedzą na Twoje pytania!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Binance bitbay bitbay rejestracja bitcoin bitcoin jak zacząć Bitmex btc jak zacząć coindeal coindeal rejestracja giełda bitcoin
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.