bitcoin jak zaczac

Pierwsze kroki: Bitcoin jak zacząć?

bitbay zonda

Bitcoin jak zacząć?

W poradniku “bitcoin jak zacząć”, pokażemy Ci, że bitcoin w gruncie rzeczy jest bardzo prosty w obsłudze. W zasadzie, obsługa bitcoina jest łatwiejsza niż nie jedna tradycyjna bankowość elektroniczna. W dodatku, ze statystyk wynika, że sieć BTC jest o wiele bardziej niezawodna niż online banking. W ciągu 10 lat swojego istnienia, sieć Bitcoina była aktywa przez ponad 99,98% czasu – oznacza to zaledwie 2 dni przerwy w świadczeniu usług, w trakcie całej dekady. Misją portalu bitcoin.pl jest przedstawienie bitcoina w przystępny sposób, wszystkim, którzy wcześniej nie mieli z nim do czynienia lub tym, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę. Jeśli stwierdziłeś, że to już odpowiednia pora by zaangażować się w ekosystem bitcoina, to poradnik “bitcoin jak zacząć” pokaże Ci jak prosto możesz stać się posiadaczem swoich pierwszych BTC.

Czego potrzebujesz aby zacząć?

Aby posługiwać się bitcoinem wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Aby robić to rozsądnie i bezpiecznie, wystarczy tylko przestrzegać fundamentalnych zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Jeśli nie wchodzisz na niebezpieczne strony, nie klikasz w dziwaczne linki i nie podajesz swoich prywatnych danych gdzie popadnie, ryzyko utraty Twoich bitcoinów jest marginalne. Bezpieczeństwo samej sieci bitcoina potwierdza między innymi Centralny Bank Kanady w tym raporcie.

Jeśli jeszcze nie wiesz “co to jest bitcoin?”, to polecamy zapoznać się z jego możliwościami i stojącą za nim ideą w tym artykule. Bardziej wnikliwym czytelnikom oraz tym, którzy dodatkowo chcą pogłębić swoją wiedzę na temat bitcoina, proponujemy również zapoznanie się z artykułem poświęconym temu “jak działa bitcoin?”. Link do tego artykułu znajdziesz tutaj: LINK.

Jak kupić bitcoin?

bitcoin jak zaczac

Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie “co to jest bitcoin?” oraz zdecydowałeś, że chcesz stać się jego posiadaczem, możesz skorzystać z wielu wygodnych sposobów zakupu bitcoina. Tutaj przedstawimy kilka z nich, aby każdy mógł sprawnie nabyć swoje pierwsze BTC. Zatem jak kupić bitcoin?

Kantor bitcoin

Kantor bitcoin to wygodne rozwiązanie dla początkujących uczestników rynku kryptowalut. Kantor bitcoin powinien być bezpieczny i prosty w obsłudze. Możliwość szybkiego otrzymania zakupionych bitcoinów na swój portfel będzie dodatkowym atutem. Formalności przy zakupie bitcoinów powinny być minimalne, dostosowane do ideologii kryptowalut i decentralizacji. Kantor bitcoin na portalu Bitcoin.pl, spełnia wszystkie powyższe kryteria. 

Kantor bitcoin na portalu Bitcoin.pl.

Inny kantor bitcoin, który możemy polecić naszym czytelnikom, to internetowy kantor kryptowaluta Bitcan.pl. Z naszej ostatniej analizy kantorów wynika, że Bitcan jest zdecydowanym faworytem w tej kategorii. Bezpieczny kantor bitcoin, umożliwiający błyskawiczny zakup i sprzedaż BTC po atrakcyjnym kursie to właśnie Bitcan. Więcej na temat kantoru przeczytasz w tym artykule.

Równie popularną metodą zakupu bitcoinów stały się kantory stacjonarne. Jeśli na co dzień przebywasz w stolicy lub jej okolicy, zapraszamy do autoryzowanego kantoru bitcoin w Warszawie.

Giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut umożliwia zakup i sprzedaż bitcoinów od innych użytkowników platformy. Kurs ustalany jest w czasie rzeczywistym, na podstawie ofert zakupu i sprzedaży, czyli popytu i podaży. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które oprócz handlu bitcoinem, chcą mieć dostęp do innych cyfrowych aktywów w jednym miejscu.

Giełda kryptowalut BitBay

BitBay to jedna z najbardziej rozpoznawalnych giełd na polskim rynku. Prosty w obsłudze interface użytkownika, niskie marże i niewielki spread to argumenty przemawiające za korzystaniem z BitBay. Z poniższego wideo instruktażowego, dowiesz się jak krok po kroku wygląda proces rejestracji na giełdzie BitBay oraz jak szybko kupić lub sprzedać BTC. Jeśli wolisz poradnik w formie pisemnej, skorzystaj z tego linku: LINK.

Giełda kryptowalut Binance

Binance to giełda kryptowalut rozpoznawalna przez większość osób zainteresowanych rynkiem blockchain i krypto. Dostępne jest na niej niemal 600 par wymiany, dlatego istnieje duża szansa, że będzie mógł kupić na niej tokeny i kryptowaluty, których nie znalazłeś na CoinDeal czy BitBay. Bez weryfikacji za pomocą dokumentu tożsamości możemy wpłacać z Binance do 2 BTC dziennie. Jedynym mankamentem giełdy dla polskich traderów, zdaje się być brak możliwości wpłat i wypłat w PLN. Tu znowu, z pomocą przychodzą wyżej wymieniane giełdy. Jeśli jeszcze nie masz konta na Binance, z tego artykułu dowiesz się jak krok po kroku wygląda rejestracja na tej platformie: rejestracja Binance.

Giełda kryptowalut BitMEX

BitMEX to zdecydowanie miejsce dla bardziej zaawansowanych krypto-inwestorów. Do rejestracji na tej platformie wymagane są wyłącznie podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko i adres email – nie ma potrzeby weryfikacji dowodem tożsamości. To co wyróżnia BitMEX, to możliwość handlu z dźwignią, lewarującą potencjalne zyski lub straty, nawet 100:1. Dzięki temu, możemy dużo zyskać, ale też dużo stracić. Dlatego platforma ta, jest polecana wyłącznie doświadczonym traderom. Więcej o giełdzie BitMEX oraz o tym jak się na niej zarejestrować, przeczytasz tutaj: LINK.

Bezpośrednio: Face to face

Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy zakupili nasze bitcoiny bezpośrednio od innego posiadacza kryptowalut. Wiąże się to jednak z ryzykiem, gdyż nie mamy gwarancji, że druga strona wywiąże się z transakcji. Jeśli chcesz kupić BTC stacjonarnie, możesz skorzystać z kantorów stacjonarnych lub bitomatów.

Jeśli na co dzień rezydujesz w stolicy lub okolicy, zapraszamy do stacjonarnego kantoru bitcoin w Warszawie, gdzie szybko i bezpiecznie zakupisz lub sprzedasz swoje bitcoiny.

Portfel Bitcoin – jak wybrać właściwy?

bitcoin portfelPo zakupie swoich bitcoinów powinieneś zadbać o to, aby Twoje kryptowaluty były bezpieczne. W tym celu wybierz portfel, na którym będziesz je przechowywał. Posłuży Ci on również do wysyłania i odbierania BTC lub innych kryptowalut.

Istnieje wiele rodzajów portfeli, zarówno dla bitcoina, jak i innych walut cyfrowych, a tutaj przedstawimy najważniejsze z nich. Tak, abyś mógł sprawnie kontrolować swoje środki.

Podczas wyboru portfela powinieneś kierować się tym, w jaki sposób będziesz korzystał ze swoich kryptowalut. Większe ilości kryptowalut, zamiast na giełdzie, zdecydowanie bezpieczniej przechowywać jest w portfelu, nad którym masz pełną kontrolę.

Portfel desktopowy

Czyli portfel na Twój osobisty komputer. To popularne i proste w obsłudze rozwiązanie. Dostępnych jest wiele takich aplikacji. Ich instalacja odbywa się na takiej samej zasadzie, co większości programów, które znajdują się na Twoim komputerze. Popularne portfele desktopowe to Exodus lub Electrum (choć ten drugi polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom).

Portfel przeglądarkowy

Portfel przeglądarkowy lub portfel online, jak wskazuje już sama nazwa, daje Ci dostęp do Twoich kryptowalut z poziomu przeglądarki, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Po zalogowaniu możesz odbierać i wysyłać kryptowaluty w szybki i wygodny sposób. Pamiętaj jednak, że w przypadku tego rozwiązania nie masz pełnej kontroli nad swoimi środkami. Z tego powodu, portfel zainstalowany na Twoim komputerze jest bardziej rozsądnym pomysłem. Jeśli jednak nie przechowujesz dużych ilości BTC, możesz skorzystać np. z portfela Coinbase lub Blockchain.com. Pozwoli Ci to cieszyć się komfortem dostępu do swoich środków z każdego urządzenia z dostępem do internetu.

Portfel sprzętowy

To jedna z najbezpieczniejszych możliwości przechowywania kryptowalut. Twoje cyfrowe aktywa są przechowywane w trybie offline, czyli poza stałym dostępem do Internetu. Tzw. “cold storage”, zapewnia bezpieczeństwo Twoich kluczy prywatnych, a wszystkie transakcje muszą być potwierdzone PIN’em. Niech nie zmyli Cię zewnętrzne podobieństwo tych urządzeń do zwykłych pendrive’ów. Korzystają one z dedykowanego systemu operacyjnego i certyfikowanych chipów, które bezpieczeństwem dorównują systemom rządowym i bankowym. Przykładem takiego portfela jest Ledger.

Portfel offline z dostępem online

Innym świetnym przykładem takie portfela jest Guarda.co. Guarda to multiportfel w pełni działający offline, gdzie dane nie wychodzą poza własny komputer ani nie są przechowywane nigdzie na serwerach. Klucze prywatne znajdują się w zaszyfrowanym przez użytkownika za pomocą hasła pliku, a strona guarda.co służy tylko do jego odczytu. Mówiąc wprost, strona internetowa Guardy, to po prostu interfejs, dzięki któremu użytkownik może zarządzać kluczami prywatnymi. Same klucze są zapisane na komputerze jako plik, zaszyfrowany wybranym hasłem.

Portfel mobilny

Mobilny portfel bitcoin, to wygodny sposób do przechowywania i przesyłania swoich kryptowalut bezpośrednio z poziomu smartfona. Popularny i sprawdzony portfel mobilne to np. Mycelium. Dostępny jest zarówno w wersji na system Android, jak i iOS. Użytkownicy smartfonów mogą również zwrócić uwagę na Samourai Wallet.

“Bitcoin jak zacząć” – podsumujmy:

Oczywiście na rynku dostępnych jest znacznie więcej portfeli, ale dla początkujących ta lista będzie w zupełności wystarczająca. Zapraszamy również do obserwowania kursu bitcoina w naszym serwisie, abyś wiedział kiedy jest odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż  swoich bitcoinów.

Warto również pamiętać, że niezależnie od doboru portfela, bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów wciąż zależy głównie od Ciebie. Jeśli przestrzegasz podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, nie klikasz w dziwaczne linki, ani nie pobierasz podejrzanych plików, bezpieczeństwo Twoich kryptowalut drastycznie wzrasta.

Masz już podstawową wiedzę na temat tego “co to jest bitcoin?” oraz wiesz, jak zacząć swoją przygodę z bitcoinem. W zależności od Twoich potrzeb pozostaje tylko wybór odpowiedniego portfela kryptowalut oraz miejsca do ich zakupu. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie bitcoina lub potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu oraz na Polskie Forum Bitcoin. Forum te jest najstarszym źródłem wiedzy o bitcoinie w Polsce. Zajdziesz tam wielu doświadczonych użytkowników, którzy chętnie Ci pomogą i odpowiedzą na Twoje pytania!

Tagi
Binance bitbay bitbay rejestracja bitcoin bitcoin jak zacząć Bitmex btc jak zacząć coindeal coindeal rejestracja giełda bitcoin

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

BitcoinBTC
20 679,63 USD-2,66%
EthereumETH
1178,90 USD-3,66%
TetherUSDT
1,00 USD0,01%
USD CoinUSDC
1,00 USD0,06%
Binance CoinBNB
232,83 USD-2,17%
Binance USDBUSD
1,00 USD0,15%
XRPXRP
0,34 USD-5,66%
CardanoADA
0,48 USD-3,96%
SolanaSOL
37,32 USD-6,77%
HEXHEX
0,04 USD-12,26%
DogecoinDOGE
0,07 USD-8,13%
DaiDAI
1,00 USD0,03%
PolkadotDOT
7,53 USD-5,36%
TRONTRX
0,07 USD-3,62%
LEO TokenLEO
5,82 USD-0,68%
Wrapped BitcoinWBTC
20 699,00 USD-2,40%
AvalancheAVAX
18,92 USD-6,56%
Shiba InuSHIB
0,00 USD-7,11%
Lido Staked EtherSTETH
1134,59 USD-4,14%
PolygonMATIC
0,52 USD-9,53%