za
Bitcoin - jak zacząć inwestować w 2023?

Bitcoin – jak zacząć inwestować w 2024?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bitcoin – jak zacząć inwestować w 2024?

Każdy posiadacz bitcoina był kiedyś w tym samym miejscu co teraz Ty. Po tym jak dowiedział się czym jest BTC i poznał jego potencjał, naturlnym kolejnym krokiem było znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak zacząć inwestować w bitcoina w 2024 roku? Obowiązkiem redakcji Bitcoin.pl jest edukacja użytkowników cyfrowych aktywów niezależnie od stopnia zaawansowania, również tych, którzy dopiero zaczynają.

Dlatego w tym artykule poznasz proste kroki, które wystarczy powielić aby rozpocząć swoją przygodę z bitcoinem (BTC) oraz innymi kryptowalutami. Wszystko czego potrzebujesz to podstawowa znajomość obsługi komputera lub smartfona. Jeśli potrafisz korzystać z online bankingu, to na 100% poradzisz sobie i tutaj.

Witaj w świecie cyfrowej ekonomii. Już niedługo zaczniesz korzystać z systemu płatniczego “globalnej wioski”. Kryptowalut możesz używać dosłownie zawsze i wszędzie, niezależnie od lokalizacji czy pory dnia.

Czego potrzebujesz, żeby zacząć?

Aby zacząć posługiwać się Bitcoinem, tak naprawdę wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera lub smartfona. Z kolei żeby robić to rozsądnie i bez ryzyka, wystarczy przestrzegać fundamentalnych zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Jeśli nie wchodzisz na niebezpieczne strony, nie klikasz w podejrzane linki i nie podajesz swoich prywatnych danych gdzie popadnie, ryzyko utraty Twoich bitcoinów jest marginalne.

Wielu niezależnych ekspertów zgadza się co do tego, że Bitcoin jest najlepiej zabezpieczoną publicznie znaną siecią komputerową na świecie. W dodatku, bezpieczeństwo sieci skaluje się proporcjonalnie do jej wielkości – im większa sieć, tym mniejsze ryzyko jej zhakowania. Niezawodność sieci Bitcoina w swoim raporcie potwierdza między innymi Centralny Bank Kanady.

Bitcoin - jak zacząć inwestować w 2023?

Jeśli uważasz, że wciąż brakuje Ci podstawowej wiedzy, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie -> co to jest bitcoin? Poznasz też jego możliwości oraz stojącą za nim ideę. Bardziej wnikliwym czytelnikom oraz tym, którzy dodatkowo chcą pogłębić swoją wiedzę na temat Bitcoina, proponujemy również zaznajomienie się z zagadnieniami dotyczącymi zasad działania Bitcoina.

Portfel Bitcoin

Pierwszym krokiem będzie założenie portfela bitcoin. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby nabyte kryptowaluty były bezpieczne. W tym celu rozważnie wybierz portfel, na którym będziesz je przechowywać. Z czasem posłuży Ci on zapewne również do wysyłania i odbierania BTC lub innych kryptowalut.

Istnieje wiele rodzajów portfeli, zarówno dla bitcoina, jak i innych walut cyfrowych. Tutaj przedstawimy najważniejsze z nich. Te, które umożliwią Ci sprawne i w pełni świadome kontrolowanie swoich środków.

Podczas wyboru portfela najważniejszym wyznacznikiem jest sposób, w jaki będziesz korzystać ze swoich kryptowalut. Większe ilości kryptowalut, zamiast na giełdzie, zdecydowanie bezpieczniej przechowywać jest w portfelu, nad którym masz pełną kontrolę.

Portfel desktopowy

Czyli portfel w formie aplikacji pobieranej na osobisty komputer. To popularne i proste w obsłudze rozwiązanie. Dostępnych jest wiele takich aplikacji. Ich instalacja odbywa się na takiej samej zasadzie, co większości programów, które znajdują się na Twoim komputerze.

Popularne portfele desktopowe to Exodus lub Electrum (choć ten drugi polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom).

Portfel przeglądarkowy

Portfel przeglądarkowy lub portfel online, jak wskazuje sama nazwa, daje Ci dostęp do Twoich kryptowalut z poziomu przeglądarki, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Po zalogowaniu możesz odbierać i wysyłać kryptowaluty w szybki i wygodny sposób.

Pamiętaj jednak, że w przypadku tego rozwiązania nie masz pełnej kontroli nad swoimi środkami. Z tego powodu, portfel zainstalowany na komputerze jest bardziej rozsądnym pomysłem.

Jeśli jednak nie przechowujesz dużych ilości BTC, możesz skorzystać np. z portfela Coinbase lub Blockchain.com. Pozwoli Ci to cieszyć się komfortem dostępu do środków z każdego urządzenia z dostępem do internetu.

Portfel sprzętowy

To jedna z najbezpieczniejszych możliwości przechowywania kryptowalut. Twoje cyfrowe aktywa są przechowywane w trybie offline, czyli poza stałym dostępem do Internetu. Tzw. “cold storage”, zapewnia bezpieczeństwo Twoich kluczy prywatnych, a wszystkie transakcje muszą być potwierdzone PIN’em.

Bitcoin - jak zacząć inwestować w 2023?

Niech nie zmyli Cię zewnętrzne podobieństwo tych urządzeń do zwykłych pendrive’ów. Korzystają one z dedykowanego systemu operacyjnego i certyfikowanych chipów, które bezpieczeństwem dorównują systemom rządowym i bankowym. Przykładem takiego portfela jest Ledger.

Portfel offline z dostępem online

Inną ciekawą opcją jest Guarda.com. Guarda to multiwalutowy portfel działający w pełni offline, z którego dane nie wychodzą poza własny komputer ani nie są przechowywane na zewnętrznych serwerach. Klucze prywatne znajdują się w zaszyfrowanym przez użytkownika za pomocą hasła pliku, a strona guarda.co służy tylko do jego odczytu.

Innymi słowy, strona internetowa Guardy, to po prostu interfejs, dzięki któremu użytkownik może zarządzać kluczami prywatnymi. Same klucze są zapisane na komputerze jako plik, zaszyfrowany wybranym hasłem.

Portfel mobilny

Mobilny portfel to wygodny sposób na przechowywanie i przesyłanie swoich kryptowalut bezpośrednio z poziomu smartfona. Popularny i sprawdzony portfel mobilny to np. Mycelium. Dostępny jest zarówno w wersji na system Android, jak i iOS. Użytkownicy smartfonów mogą również zwrócić uwagę na Samourai Wallet.

Oczywiście na rynku dostępnych jest znacznie więcej portfeli, ale dla początkujących ta lista będzie w zupełności wystarczająca.

Jak kupić bitcoiny?

Kupno pierwszego bitcoina (lub jego części), to pamiętny moment każdego kryptowalutowego inwestora. Skoro masz już portfel, to warto by nie świecił on pustkami 😉 Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych i prostych sposobów na zakup swoich pierwszych BTC.

Czy jest coś takiego jak darmowe bitcoiny?

Niegdyś bardzo popularne były tzw. “kraniki”, które polegały na tym, że otrzymywało się BTC za oglądanie reklam. Jednak dziś, w przeliczeniu na godzinę żmudnego siedzenia przed komputerem i klikania “odśwież”, jest to całkowicie nieopłacalne.

Możesz natomiast otrzymywać zwrot w bitcoinach za swoje codzienne zakupy w ulubionych sklepach. Dzięki Satsback, możesz otrzymać cashback w BTC za zakupy w jednym z 370 sklepów online. Jest to niesamowicie prosty sposób na wejście w świat kryptowalut bez potrzeby inwestowania swoich pieniędzy. Satsback ma tę przewagę, że zamiast punktów czy złotówek otrzymujesz satoshi (części BTC). Czyni to z Satsback wyjątkowy sposób na oszczędzanie i walkę z inflacją, gdyż jak pokazuje historia, bitcoiny mają perspektywę wzrostu na wartości.

Kantor bitcoin online

Kantor bitcoin to wygodne rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych inwestorów. Platforma tego typu powinna być bezpieczna i prosta w obsłudze. Możliwość szybkiego otrzymania zakupionych bitcoinów na swój portfel będzie dodatkowym atutem. Formalności przy zakupie powinny obejmować jedynie niezbędne minimum, zgodnie z ideą kryptowalut i decentralizacji. Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa zaufany kantor bitcoin online, zapraszamy do skorzystania z niego na naszej stronie. 

Inny kantor bitcoin, który możemy polecić naszym czytelnikom, to internetowy kantor kryptowalut Bitcan.pl. Z naszej ostatniej analizy kantorów wynika, że Bitcan jest zdecydowanym faworytem w tej kategorii. Jest to kantor bezpieczny, umożliwiający błyskawiczny zakup i sprzedaż BTC po atrakcyjnym kursie.

Stacjonarny kantor bitcoin

Równie popularną metodą zakupu bitcoinów stały się kantory stacjonarne. Możliwość bezpośredniego załatwienia sprawy z drugim człowiekiem to dla wielu osób preferowana metoda nabycia swoich pierwszych kryptowalut. Polecamy umówić się na wizytę w jednym z ponad 100 kantorów stacjonarnych sieci Ari10 znajdujących się całej Polsce. Profesjonalna obsługa klienta, zgodność z obowiązującymi regulacjami i atrakcyjne kursy wymiany to korzyści przemawiające za wyborem tego rozwiązania. Dogodną dla siebie lokalizację znajdziesz dzięki mapie kantorów stacjonarnych na Bitcoin.pl.

Giełdy kryptowalut: jak zacząć na giełdzie bitcoin?

Osoby, które zamiast sporadycznych transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut chcą nimi obracać zdecydowanie częściej powinny zainteresować się tym jak zacząć handel na giełdzie bitcoin. Giełda kryptowalut umożliwia zakup i sprzedaż bitcoinów od innych użytkowników platformy. Kurs ustalany jest w czasie rzeczywistym, na podstawie ofert zakupu i sprzedaży, czyli popytu i podaży. Giełdy charakteryzują się mniejszymi prowizjami niż kantory, i z reguły dają dostęp do wielu cyfrowych aktywów w jednym miejscu. W konsekwencji mają bardziej rozbudowany i skomplikowany panel użytkownika, co dla nowych uczestników rynku może stanowić wyzwanie.

Naszym czytelnikom możemy polecić kilka zaufanych giełd:

Giełda kryptowalut Zondacrypto

Zondacrypto to jedna z najbardziej rozpoznawalnych giełd na polskim rynku. Prosty w obsłudze interface użytkownika, niskie marże i niewielki spread (różnica między kursem zakupu i sprzedaży) to argumenty przemawiające za korzystaniem właśnie z tej platformy. Z poniższego wideo instruktażowego dowiesz się jak krok po kroku proces rejestracji na giełdzie Zondacrypto. Jeśli wolisz, możesz przeczytać także poradnik w formie pisemnej.

Rejestracja na giełdzie kryptowalut zondacrypto

Weryfikacja w Zondacrypto

Giełda kryptowalut Binance

Binance to giełda kryptowalut rozpoznawalna przez większość osób zainteresowanych rynkiem blockchain i krypto. Dostępnych jest na niej ponad 400 cyfrowych aktywów i niemal 1600 par wymiany, dlatego istnieje duża szansa, że uda ci się kupić na niej tokeny i kryptowaluty, których nie ma na zondacrypto. Jeśli jeszcze nie masz konta na Binance, spieszymy z odpowiedzią jak krok po kroku wygląda rejestracja na tej platformie.

Rejestracja na Binance: poradnik wideo

Jak zweryfikować konto na Binance?

Teraz już wiesz, jak zacząć inwestować w bitcoina

Korzystając z powyższych metod na pewno uda Ci się kupić swoje pierwsze bitcoiny. Niezależnie od doboru portfela, czy giełdy, bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów wciąż zależy głównie od Ciebie. Jeśli przestrzegasz podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, nie klikasz w dziwaczne linki, ani nie pobierasz podejrzanych plików, bezpieczeństwo Twoich kryptowalut zdecydowanie wzrasta.

Jak zacząć zarabiać na bitcoinie?

Najistotniejsza jest świadomość, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dlatego powinna być dostosowana do poziomu komfortu inwestora – najbezpieczniej i najrozsądniej jest inwestować tyle, ile możesz stracić. Dzięki temu unikniesz wielu pochopnych decyzji podyktowanych zbyt emocjonalnym podejściem do rynku, na którym najlepiej zachowywać zimną krew.

Strategie inwestycyjne

Kolejną istotną kwestią jest posiadanie odpowiednio dobranej do swoich preferencji strategii inwestycyjnej. Dzięki temu wiesz o jaką grasz stawkę, znasz swoje potrzeby i granice, oraz potrafisz lepiej odnaleźć się w dynamicznym środowisku cyfrowych aktywów.

Bezpiecznie i konserwatywnie

Najbezpieczniejszą strategią inwestycyjną na rynku kryptowalut jest zakup Bitcoina z nastawieniem na długi termin. Nie przejmujesz się wówczas tymczasowymi wzrostami i spadkami. Na dzień pisania tego artykułu mogę śmiało powiedzieć, że gdybyś kupił BTC w dowolnym momencie od czasu jego powstania do teraz, to w 98,3% przypadków kupiłbyś go za mniej, niż kosztuje dziś.

Możesz od razu zakupić BTC za całość kapitału jaki chcesz przeznaczyć na inwestycję. Albo zastosować strategię DCA (ang.: Dollar Cost Averaging – Uśrednianie do Dolara). W praktyce przekłada się to na cykliczne “wrzucanie do bitcoinowej skarbonki” swoich nadwyżek finansowych. Przykładowo każdego tygodnia lub raz w miesiącu możesz kupować BTC za określoną sumę i wysyłać je na swój portfel.

Do plusów tej strategii z pewnością można zaliczyć niewielkie nakłady czasu i duże bezpieczeństwo inwestycji. Największym minusem są stosunkowo mały (wzlędem innych strategii prezentowanych niżej) potencjał zarobku. Choć porównując go z alternatywami dostępnymi na rynku, tj. akcje, forex, złoto, nieruchomości itd., perspektywy tej strategii inwestycyjnej w BTC wciąż można uznać za spektakularne. Zakładając, że bitcoin będzie kontynuował wzrosty w długim terminie, inwestor korzystający z tej strategii może liczyć nawet na kilkukrotne pomnożenie swojego wkładu na przestrzeni lat.

mężczyzna sprawdza kurs Bitcoina na smartfonie

Zgodnie z cyklicznością

Kolejna strategia jest bardzo zbliżona do poprzedniej. Jednak tym razem, inwestor zwraca uwagę na cykliczność BTC i w jakim momencie cyklu znajduje się rynek. Będzie wypatrywał odpowiedniego momentu na wejście, kiedy kurs BTC jest jak najniżej w cyklu. Analogicznie będzie starał się realizować zyski wtedy, gdy BTC jest na szczycie cyklu. W ten sposób, zyskuje nie tylko na wzrostach samego bitcoina, ale również na cyklicznym zwiększaniu swojej pozycji w BTC.

Plusem tej strategii jest wciąż wysoki poziom bezpieczeństwa i niewygórowany czas potrzebny na research rynku. Skuteczne jej egzekwowanie może przynieść zyski kilkukrotnie większe niż w strategii konserwatywnej. Oczywistym minusem jest większe ryzyko utraty kapitału w przypadku nieznajomości cykliczności rynku BTC.

Alty, dzwignia, NFT i wszystko inne

Poprzednie dwie strategie skupiały się w 100% na największym i najstabilniejszym cyfrowym aktywnie – BTC. Tutaj inwestor wypływa na szerokie wody, które dają wiele więcej możliwości, ale też są znacznie bardziej niezbepieczne.

Ta strategia jest rozwinięciem poprzedniej – “zgodnie z cyklicznością”. Zakłada ona, że poza inwestowaniem w BTC, inwestor handluje również innymi kryptowalutami i tokenami (nazywanymi altcoinami – skrót “alt/y”). Ta strategia ma wiele “gałęzi” i odnóg: inwestowanie we wspomniane wcześniej alty, handel z dźwignią, zakup NFT, spekulacja na memecoinach i wiele, wiele innych.

Jest to oczywiście najbardziej ryzykowana strategia, choć konkretne ryzyko zależy od poszczególnych aktywów i metod inwestowania. Z drugiej strony, potencjał zarobkowy jest tutaj o kilkadziesiąt, do nawet kilkuset razy większy niż w poprzednich strategiach.

Warto jednak pamiętać, że jest to wyłącznie potencjał, co oznacza, że nie każdy inwestor będzie umiał z niego skorzystać. Przez zbyt ryzykowną grę na instrumentach finansowych, nie jedna osoba straciła dorobek swojego życia. Efektywne rozgrywanie tej strategii wymaga znacznie większej tolerancji na stres, umiejętności radzenia sobie z emocjami, zarządzania ryzykiem i czasu poświęconego na research nowości, które co chwila pojawiają się na rynku.

Podsumowanie

Odpowiedzialny inwestor dobiera strategię inwestycyjną dostosowaną do swoich mocny i słabych stron oraz osobistych preferencji. Jeśli czujesz się już gotowy, aby wejść w posiadanie swoich pierwszych cyfrowych aktywów, możesz zakupić je w kantorze bitcoin dostępnym online na stronie Bitcoin.pl.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 449,94 USD0,01%
Ethereum logo
EthereumETH
3516,26 USD0,22%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,75 USD0,93%
Solana logo
SolanaSOL
134,61 USD-1,26%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3513,26 USD0,12%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,03%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,62 USD5,86%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,13%