za
Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Bieżący tydzień zdecydowanie polepszył nastroje inwestorów kryptowalutowych. Bitcoin (BTC) podszedł niemal pod poziom 24 tysięcy dolarów, wpływając na rajd ulgi całego rynku cyfrowych aktywów. W tym artykule chciałbym skupić się jednak na sytuacji, która dominowała na rynku jeszcze w ubiegłym tygodniu i również wcześniej. Kilka ciekawych wskaźników on-chain pokazuje bowiem, że zeszły tydzień zaprezentował coraz wyraźniejsze sygnały rozrysowania dołka bieżącego cyklu niedźwiedzia.

Inwestorzy trzymają setki miliardów dolarów niezrealizowanych strat na BTC

Formacja dna rynku często charakteryzuje się dużymi dodatnimi wahaniami niezrealizowanych zysków i strat. Jest to wynik kapitulacji i redystrybucji monet od starych do nowych nabywców, którzy są teraz mniej wrażliwi na wahania cen (osoba, która kupowała bitcoina po 60 tys. USD bardziej „boi się” ceny 20 tys. USD niż ta, która kupowała obecnie).

Zacznijmy więc naszą dzisiejszą analizę od wyizolowania tylko tych monet, które trzymają niezrealizowaną stratę (nabywcy cyklu 2021-2022), aby obliczyć ich łączną wartość denominowaną w dolarach amerykańskich. Przy rynku notowanym pomiędzy 17,6 tys. a 21,8 tys. dolarów (dane do 17 lipca 2022 r.), łączna niezrealizowana strata mieści się w przedziale od 165 do niemal 200 miliardów dolarów.

Warto w tym miejscu zauważyć, że całkowita niezrealizowana strata w okresie po listopadowym ATH (historycznym szczycie) była znacznie większa niż w okresie od maja do lipca 2021 roku, nawet gdy ceny znajdowały się na poziomie 29 tys. dolarów. Jest to wynik redystrybucji monet podczas rajdu z sierpnia-listopada (oraz po nim). Działa tu ten sam mechanizm, który stworzył niedźwiedzią dywergencję MVRV (wskaźnika wartości rynkowej do zrealizowanej). Opisywałem go w ostatnim artykule poświęconym analizie on-chain z bieżącego tygodnia: „Życie inwestora pod bitcoinową kreską”.

Pokazuje nam to, że rajd sierpniowo-listopadowy był podobny bardziej do tak zwanego „rajdu ulgi” w trakcie rynku niedźwiedzia, niż powrotem do rynku byka.

Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Wartość niezrealizowanej straty na rynku BTC wynosi obecnie nawet 200 miliardów dolarów. Źródło: Glassnode

Niezrealizowana strata nadal „daleko” od ekstremów z wcześniejszych rynków niedźwiedzia

Chcąc znormalizować wielkość obecnej niezrealizowanej straty, popatrzmy na jej wykres przy uwzględnieniu kapitalizacji rynkowej. Jak widać, całkowite niezrealizowane straty stanowią równowartość około 55% kapitalizacji rynkowej, co jest wyższa wartością niż w marcu 2020 r., ale wyraźnie różni się pod względem wielkości od dołków rynku niedźwiedzia z 2018 r.

Stopniowy trend spadkowy tego wskaźnika (na wykresie pokazany na zielono) podczas w dużej mierze bocznej, akumulacyjnej akcji cenowej, wskazuje na poprawę rentowności posiadaczy BTC. Dlaczego?

  • Monety są sprzedawane podczas kapitulacji, a kupowane przez nabywców krótkoterminowych,
  • Straty przechodzą z niezrealizowanych na zrealizowane,
  • Monety są ponownie wyceniane na nowej, niższej bazie kosztowej przez nowego właściciela,
  • Kiedy ceny zaczynają rosnąć, te nowo nabyte monety przechodzą z niezrealizowanej straty, do niezrealizowanego zysku, zwykle rozpoczynając ponownie byczy cykl.
Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Relatywna niezrealizowana strata pokazuje, że przy wcześniejszych rynkach niedźwiedzia jej udział w łącznej kapitalizacji był zdecydowanie głębszy. Źródło: Glassnode.com

Jest to kolejny wskaźnik analizy on-chain, z którego wynika doskonale znany nam już fakt: jest źle, ale we wcześniejszych trendach spadkowych było gorzej!

Zrealizowane straty osiągnęły w czerwcu 35,5 miliarda dolarów

Niezrealizowana strata nie pokazuje jednak tak dobitnie dynamiki kapitulacji jak strata zrealizowana. Maj i czerwiec 2022 roku przyniosły bardzo silne kapitulacje inwestorów, zarówno podczas załamania ekosystemu kryptowaluty LUNA, jak i w dniu 18 czerwca, gdy chwilowo spadaliśmy na wykresie poniżej ATH z 2017 roku.

W ujęciu 30-dniowym wydarzenia te spowodowały łączne zrealizowane straty w wysokości odpowiednio 27,77 mld i 35,5 mld dolarów. W historii nie widzieliśmy nigdy tak silnych osunięć wyrażanych w dolarach amerykańskich.

Tak szeroka kapitulacja jest jednak niezbędna, jeżeli chcemy rozrysować rynkowe dno na wykresie bitcoina. Doprowadza to do wypłukania pozycji lewarowanych i opcyjnych oraz zamknięcia shortów przez sprzedających (zarobili bowiem, to co chcieli, a na rynku nie ma już kupujących gotowych podbijać cenę).

Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Rekordowa wartość zrealizowanych strat na rynku BTC. Źródło: Glassnode

To samo można powiedzieć o stratach wyrażanych w BTC. Są one tak duże, że szukając odpowiednika w historii musimy cofnąć się aż do 2011 roku, kiedy za bitcoina płacono 3 dolary. Podczas upadku LUNA wydatkowano 538 tys. BTC, natomiast 18 czerwca było to kolejne 480 tys. BTC.

Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Wskaźnik łącznego wolumenu transferowanego ze stratą, średnia 14-dniowa. Źródło: Glassnode

Udział wolumenu transferowego z zyskiem również rysuje strukturę rynkową podobną do poprzednich dołków rynku niedźwiedzia. Podczas faz kapitulacji w 2015 i 2018 roku ponad 58% wolumenu transferowego realizowało stratę, a momentum uległo kompresji po miesiącach niedźwiedziej akcji cenowej. Wtedy w zysku znajdowało się 42% wolumenu, obecnie jest to 46%.

Procentowy wolumen transferowany w zysku powracający powyżej 48% byłby sygnałem odzyskania rentowności, oraz potencjalnej siły rynku. Warto więc śledzić ten wskaźnik!

Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Wartość wolumenu realizującego zysk. Źródło: Glassnode

On-chain pokazuje, że przyszedł czas na budowanie niezrealizowanych zysków

Kiedy ceny spadły do 17,6 tys. dolarów, niezrealizowaną stratę trzymano łącznie na 9,216 mln BTC. Jednak po kapitulacji z 18 czerwca, miesięcznej konsolidacji i rajdzie cenowym, wolumen ten zmniejszył się do 7,68 mln BTC (w tym tygodniu wartość ta jest natomiast jeszcze mniejsza).

Oznacza to, że w ostatnim czasie ponad 1,5 mln bitcoinów było przedmiotem obrotu przy bazie kosztowej 17,6-21,2 tys. dolarów. Około 8% podaży znajdującej się w obiegu zmieniało właścicieli właśnie w tym przedziale cenowym.

Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

Podaż realizująca stratę dynamicznie zmalał w ostatnich tygodniach. Źródło: Glassnode

Dosyć o stratach, pomówmy o zyskach! Analizę wysokości niezrealizowanego zysku możemy przeprowadzić patrząc na kondycję posiadaczy krótkoterminowych (STH) oraz długoterminowych (LTH). Jak widać na poniższym wykresie, wszystkie poprzednie dołki rynku niedźwiedziego osiągają punkt, w którym żaden STH nie realizuje zysku, ponieważ rynek spada znacznie poniżej ich ceny nabycia.

W przypadku silnego ożywienia rynku warto monitorować, czy wolumen STH w zysku gwałtownie wzrasta, gdy ceny wychodzą z zakresu konsolidacji. Takie wydarzenie miało miejsce po każdym większym rynku niedźwiedzia (kolor zielony na wykresie) ponieważ inwestorzy, którzy skapitulowali przenieśli swoje monety w ręce nowych nabywców, z niższą, a zatem mniej wrażliwą na cenę bazą kosztową.

Bitcoin on-chain wysyła ważny sygnał. Analiza zrealizowanych/niezrealizowanych strat/zysków

W ostatnich miesiącach zyskowność STH się załamała. Doszliśmy ponownie do poziomu podłogi cenowej dla LTH, co powinno wpłynąć na odbudowanie rentowności krótkoterminowych posiadaczy i „transfer majątku”. Źródło: Glassnode

Zeszłotygodniowe sygnały rozrysowania dołka jak na razie idealnie pokrywają się z odbiciem tego tygodnia. Nadal warto zachować jednak ostrożność!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności