za
Bank Centralny Portugalii udziela pierwszej krajowej licencji na usługi kryptowalutowe

Bank Centralny Portugalii udziela pierwszej krajowej licencji na usługi kryptowalutowe

1,5% dla maluszka

Bison Bank został pierwszą instytucją bankową w kraju upoważnioną do oferowania usług związanych z cyfrowymi aktywami.

Zielone światło na kryptowalutowe usługi dla Bison Bank

Bison Bank posiadający swoje usługi w Portugalii otrzymał właśnie od portugalskiego Banku Centralnego (Banco de Portugal) zezwolenie na działalność w roli „dostawcy usług wirtualnych aktywów” (VASP).

W dniu wczorajszym Banco de Portugal zaktualizował swoją listę dostawców usług wirtualnych. Bison Digital Assets dołączyła jako piąta w kraju licencjonowana giełda kryptowalutowa. Jest to nowoutworzona firma działająca z ramienia Bison Bank. Ten ostatni należy do chińskiej prywatnej firmy kapitałowej z siedzibą w Hongkongu. Jak podają lokalne media, przedsiębiorstwo będzie pozycjonować swoje usługi kryptowalutowe dla klientów.

Bank Centralny Portugalii udziela pierwszej krajowej licencji na usługi kryptowalutowe

W kwietniu 2021 r. ustanowiono i wprowadzone przepisy regulujące wymianę kryptowalut zgodnie z reżimem licencyjnym wprowadzonym przez bank centralny. Co więcej, w czerwcu tego samego roku, bank przyznał licencje giełdom Mind The Coin i Criptoloja, pierwszym dwóm VASP-om dopuszczonym do działania w kraju.

W marcu 2021 r. regulator przyznał pierwszą licencję VASP obejmującą „wszystkie kategorie” firmie Utrust. Dało jej to możliwość oferowania swapów na kryptowaluty, transferów na adresy cyfrowych portfeli oraz przechowywania kluczy prywatnych. Teraz Bison Bank również otrzymał również licencję wszystkich kategorii.

Portugalia przyjazna kryptowalutom

Portugalia od dawna uważana jest za kraj przyjazny dla kryptowalut i raj podatkowy dla firm z tego sektora. Nie uznaje się tam zysków kapitałowych ani nie pobiera podatków dochodowych od kryptowalut od osób fizycznych. Wyjątkiem są sytuacje, w których cyfrowe aktywa stanowią jedyny dochód danej osoby. Jest to możliwe ponieważ Portugalia uważa kryptowaluty za formę płatności lub walutę, a nie za stricte aktywa.

W kwietniu 2020 r. Portugalia ogłosiła plany stworzenia tzw. Stref Wolnych Technologii (ZLT), czyli obszarów, w których firmy mogą testować produkty i usługi. Władze kraju dodały, że rozważają testowanie technologii blockchain w ramach planu transformacji cyfrowej.

W październiku 2021 r. rząd Portugalii poinformował opinię publiczną, że zamierza zaangażowąć firmy z sektora publicznego i prywatnego wraz z ekspertami w celu powołania grupy roboczej, której zadaniem będzie opracowanie krajowej strategii Blockchain.

Grupa skupia się na badaniach, w jakich dziedzinach można wykorzystać technologię blockchain, wraz z wyjaśnieniem warunków regulacyjnych. Portugalski rząd oczekuje, że projekt strategii zostanie opublikowany pod koniec tego miesiąca. Finalna wersja ma się pojawić nie później niż w czerwcu 2022 roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności